Je to úžeh nebo úpal?

Víte jaký je rozdíl mezi úžehem a úpalem. Že je to totéž? Navenek skoro žádný rozdíl opravdu vidět není. Když Vás to postihne, bolí vás hlava, je Vám špatně od žaludku, můžete i zvracet a mít horečku (klidně i nad 40°C). Občas se přidá malátnost, apatie, zrychlený puls a dezorientace. Příznaky jsou tedy téměř shodné, ale příčiny a stav uvnitř Vašeho těla již stejné nejsou. Úžeh (často se mu nesprávně lidově říká sluneční úpalje pouze lokální přehřátí hlavy a s tím spojené dráždění mozkových obalů. Vzniká při pobytu na přímém slunci a většinou se projevuje až několik hodin po pobytu na slunci, například až v noci. Často je doprovázen také spálenou kůží. Úpal je přehřátí celého organismu. Vzniká tak, že je tělo dlouhodobě vystaveno vyšším teplotám, například v autě, v teplé místnosti, v sauně, při sportu aj. Zatímco na úžeh si většina z nás dává dobrý pozor a při pobytu na prudkém slunci ho předpokládá, úpal přichází často plíživě a neočekávaně a první příznaky (bolest hlavy a nevolnost) jsou často proto podceňovány. Dokonce ani první mdloby ještě nemusí postiženého dostatečně varovat. Pokud však nedoje k rychlé první pomoci, zdravotní stav postiženého se může velice rychle a nepěkně zkomplikovat. Již v řádu i 1-2 hodin se dostavuje zmatenost, závratě,vysoká horečka, pocení (někdy teplá, červená, suchá kůže), křeče a pak porucha vědomí. Ale nejsou neobvyklé ani poruchy dechu, zrychlená činnost srdce, snížení krevního tlaku či šokový stav. Jak vidíte, obě nemoci se sice tváří stejně, ale úžeh je očekávatelnější s pomalejším a většinou ne tak dramatickým průběhem, jako úpal.

Vždy obě tato onemocnění vznikají z velkého horka, říká se jim proto “nemoci z tepla” a můžete je mít buď každé jednotlivě nebo obě nemoci současně. Ať už Vás postihne kterákoliv z těchto nemocí, vždy dojde k dehydrataci (čili odvodnění) organismu, což je veliký problém, protože kromě chybějící vody vám z těla zmizí také velice důležité soli a minerály. Pokud je ztráta vody příliš velká, může dojít až ke křečím či poruchám vědomí (u obou nemocí). V takovém případě je nutné ihned zavolat lékařskou pomoc, protože v tu chvíli jde o život ohrožující stav. Nejvíce jsou ohrožené malé děti a staré osoby, u kterých dochází k dehydrataci velice extrémně rychle. Navíc mívají často kromě zmíněných příznaků také průjem, což samozřejmě jejich zdravotní stav ještě značně komplikuje.

Lidské tělo je vytvořeno tak, že se samo zvládá za normálních okolností docela účinně ochlazovat, pokud má dost “chladící kapaliny”, tedy vody. Základem je tedy být si neustále vědom toho, že přehřátí může nastat jak v horkých letních měsících, např. venku, v sauně, v autě, při sportu, tak ale i tam, kde to tak úplně nečekáte, tedy např. v zimě na horách na lyžích, když tam hodně svítí slunce, ale vy to jako extrémní horko nepociťujete. V takovém případě je nutné si vzít čepici nikoliv proti chladu, ale proti slunečním paprskům. V létě si namočte čas od času hlavu, noste klobouk , nebuďte venku v tom největším vedru a klíčové je samozřejmě PÍT a PÍT a PÍT.

A co dělat, pokud už jste úžeh nebo úpal dostali?  Zcela logicky okamžitě musíte doplnit tekutiny, nejlépe vlažnou, neslazenou a neperlivou vodou (rozhodně ne alkohol, např. pivo či víno). Pít je potřeba pomalu, po douškách (rozhodně ne rychle a lačně). V případě již probíhající nevolnosti můžete zkusit místo vody hydratační roztoky (prodávají se v lékárně) nebo trochu osolený naředěný džus či v malém a omezeném množství po lžičkách studenou kolu ( s ní ale opatrně, zastaví sice nevolnost, ale jako doplněk tekutin není příliš vhodná). Pokud máte možnost, osprchujte se pouze vlažnou vodou (ne ledovou, ta by vám nepomohla, spíš by vám mohla vyvolat šokový stav tím, že by vám stáhla rychle cévy!) nebo alespoň přikládejte chladivé obklady na čelo, za krk a popř. i na ostatní části těla. Ochlazovat tělo se musí opravdu velice pomalu a opatrně, rychlé ochlazení je životu nebezpečné!!! Ulehněte ideálně do stinného místa, nejlépe do chladnějšího pokoje a odpočívejte. V případě možného úpalu intenzivně sledujte zdravotní stav, který se může horšit opravdu rychle. Pokud začne horečka, malátnost, zvracení či dokonce mdloby (nedej bůh poruchy vědomí!!!!), ihned neprodleně zajistěte lékařskou pomoc. Je lépe zavolat si záchranou službu než pacienta vézt sami v autě, protože zdravotní stav se může zhoršit opravdu rychle a v běžném autě se první pomoc dobře nedává.  V případě úžehu se většinou zdravotní stav tak rychle nezhoršuje (není to ale samozřejmě pravidlem, např. u malých dětí a starých osob to může být také docela fofr).  Je potřeba tedy zdravotní stav sledovat. Těžší stavy patří rovněž do nemocnice. Také v případě, že se zdravotní stav do max. 2 dnů nezlepší, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Je potřeba si uvědomit, že laik úžeh od úpalu rozezná jen těžko, navíc je nutné brát v úvahu, že obojí se může vyskytnout současně. Proto radím při jakékoliv nemoci “z tepla” velkou obezřetnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *