Slavní lidé, kteří prožili klinickou smrt

Klinická smrt je charakteristická zástavou dechu a srdeční činnosti, což může trvat několik minut. Člověk je sice v tom okamžiku mrtvý, ale je možné jej ještě zachránit a včasnou pomocí vrátit zpět do života. Mnozí lidé při tomto zážitku pociťují naprosté porozumění, laskavost a všeobjímající lásku, často se setkávají se světelnou bytostí, se svými zemřelými přáteli či členy rodiny. Ale nemusí tomu tak být vždy. Některé zážitky blízké smrti mohou být naopak děsivé, strašidelné a nepříjemné. Pojďme se nyní podívat na slavné osoby, které tuto zkušenost se smrtí měli a nebáli se o ní mluvit.

Bill Clinton (* 19. srpen 1946) – americký demokratický politik, který byl v letech 1993–2001 v pořadí 42. prezidentem Spojených států. Tento politik podstoupil v roce 2004 náročnou několikahodinovou operaci srdce, během které mu museli chirurgové na několik desítek minut zastavit činnost srdce. Clinton se prý následně ocitl na místě, které bylo dle jeho slov peklem. Toto je jeho vyprávění: ” Spatřil jsem, jako by se v řadách drtily temné masky, jako by byly drceny posmrtné masky, a pak jsem spatřil ty obrovské světelné kruhy, a pak jako by se tam v tom světle objevil obraz Hilary nebo Chelsiina tvář, a pak obě odlétly pryč do tmy.” Bývalý americký prezident operační zákrok přežil bez následků, ale na to, co viděl ve stavu klinické smrti, prý nikdy nezapomene.

Jane Seymour (* 15.února 1951) – britsko-americká herečka populární především ze seriálu Doktorka Quinnová. Když v 36 letech onemocněla chřipkou, byl jí aplikován injekčně penicilin. Následně dostala velice silnou alergickou reakci, která během okamžiku vedla k zástavě životně důležitých funkcí a ona upadla do tzv. klinické smrti. Takto si událost pamatuje: “Doslova jsem opustila svoje tělo a uviděla samu sebe na posteli obklopené lidmi. Vzpomínám si, jak se mě snažili resuscitovat. Byla jsem nad nimi a z rohu místnosti vše pozorovala. Vznášela jsem se ve vzduchu a říkala si NE, NECHCI ZEMŘÍT. Nejsme připravena opustit svoje děti. A pak jsem požádala nebesa o pomoc. Slíbila jsem, že pokud přežiji, už nikdy nebudu brát boží jméno nadarmo.” Událost díky lékařům nakonec přežila a od té doby prý chodí pravidelně do kostela a nad vším hodně přemýšlí.

Sharon Stone (* 10.března 1958) – jedna z nejlépe placených hollywoodských hereček, excelovala např.ve filmu Základní instinkt. Když jí v roce 2001 postihla cévní mozková příhoda, upadla do bezvědomí a její srdce na chvíli vypovědělo službu a zastavilo se. A takto popisuje svůj podivný zážitek: “Myslela jsem, že jsem zcela určitě zemřela. A pak jsem spatřila několik svých dávno zemřelých kamarádů. Chvíli jsem s nimi mluvila beze slov a pak jsem se zase náhle vrátila do svého těla. Bylo to celé tak rychlé. Tak strašně rychlé.” Slavná herečka se prý od té doby smrti vůbec nebojí. Říká: “Smrt je dar. To neznamená, že bych se chtěla zabít. Ale když si pro vás smrt přijde, a to se také jednou stane, je to nádherná a překrásná věc”.

Elizabeth Taylor (27.února 1932 – 23.března 2011) – byla ve své době největší Britskou-americkou filmovou hvězdou. Proslavila se např. filmem Kleopatra nebo Zkrocení zlé ženy. K mimotělnímu zážitku mělo dojít na operačním stole v době, kdy podstupovala operaci zad. Takto svůj zážitek popsala: “Okamžitě jsem se ocitla v tunelu plném jasného bílého světla. A pak jsem se setkala se svým zesnulým manželem Mikem Toddem, který zemřel v roce 1958 při leteckém neštěstí. Mike byl moje velká láska. Chtěla jsem s ním zůstat v nebi, ale on mi řekl, že mám na zemi ještě práci a že se mám otočit a vrátit se zpět.” Slavnou herečku se nakonec podaří lékařům vzkřísit zpět k životu. “Byla jsem prohlášena za mrtvou a spatřila jsem světlo a Mika. Je pro mě velice obtížné o tom mluvit, protože to zní vlastně docela banálně a hloupě, ale já se díky tomu už nebojím smrti, protože jsem jí už prožila a vím tedy, co přijde.” Slavná herečka nakonec v roce 2011 umírá na selhání srdce.

Ozzy Osbourne (3.prosince 1948) – je kmotrem heavymetalu a frontman britské skupiny Black Sabbath. Je slavný nejenom hudbou, ale bohužel i svým holdováním alkoholu a drogám. V roce 2003 se s ním převrhne čtyřkolka a během této nehody u něj následně dojde k zástavě srdce a dýchání. Jeho bodyguard Sam Ruston se mu snaží poskytnout první pomoc. Následně je rocker převezen do nemocnice a umístěn na JIP. Z kómatu se probere až za několik dní. Během nich však několikrát prožije něco, co mu navždy změní život. “Nevěděl jsem, kde jsem byl, ani jak dlouho jsem tam byl. Ale vím, že jsem viděl bílé světlo zářící tmou. Díky této události jsem však konečně dospěl a překonal svůj sklon k pití a drogám. Jediné, co mě zklamalo, byl fakt, že jsem neviděl žádné nadpřirozené bytosti. Žádné andělíčky, ani pána s bílým vousem”. Od osudného okamžiku se rocker považuje mnohem lepšího člověka.

Peter Sellers (8. září 1925 – 24. července 1980) – byl britským hercem a komikem celosvětově proslavených sérií filmů o Růžovém panterovi. Často trpěl silnými depresemi. V roce 1964 dostal infarkt a prožil v tom okamžiku klinickou smrt. Vyprávěl: “Cítil jsem, jak opouštím své tělo. Prostě jsem se osvobodil z fyzické stránky a pak spatřil sám sebe. Zdravotníci mě odváželi do nemocnice a já je následoval. Nebyl jsem ale vyděšený nebo něco takového. Bylo mi dobře. Spatřil jsem nad sebou neuvěřitelně krásné, jasné a milující světlo. Strašně moc jsem do něj chtěl vstoupit a přejít z té tmy do zóny pravé lásky na druhé straně onoho světla. Něco takového mi ale nebylo umožněno. V jednu chvíli se ze světla vynořila něčí ruka a já se jí pokusil chytit. Jenže v mém fyzickém těle mi mezitím začalo opět bít srdce a hlas patřící bytosti s napřaženou rukou mi sdělil, že ještě nepřišel můj čas, že se mám vrátit a dokončit svou práci.”. Slavný komik se od té doby začal intenzivně zajímat o duchovní záležitosti.

Jiří Bartoška (*24.března 1947) – je český herec a moderátor. Tento charismatický miláček žen se v roce 1985 málem udusil. Při vyšetření v nemocnici mu totiž lékaři ve snaze vylepšit krevní obraz, píchli do krve železo, což neměli dělat. Herec je totiž jako jeden z mála lidí na železo alergický. Traumatická zkušenost to ale pro něj paradoxně nebyla. Jiří o svém zážitku prozradil: “Nestačil jsem si to ani uvědomit. Když mi nasazovali kyslík, s doktory jsem se pral. A pak mi náhle bylo nesmírně krásně. Cítil jsem klid a mír. Nic víc. Žádné světlo, žádný tunel ani světelné bytosti jsem neviděl. Bohužel. Ale i tak to bylo krásné. Jestli takhle vypadá smrt, tak je velmi rychlá a celkem milosrdná.” Svěřil se v roce 1994 herec magazínu Blesk.

Dagmar Patrasová (*27.dubna 1956) – je česká herečka, zpěvačka a moderátorka. Tato oblíbenkyně mnoha dětí si vytrpěla své. Po operaci krční páteře se objevily vážné komplikace a ona doslova utekla hrobníkovi z lopaty. Hrudník a plíce se jí zalily krví a zpěvačka se dusila. O tomto zážitku vypráví: “Pak už jsem se viděla ze shora, jak u mě sedí pan doktor a říká mi: Já jsem s vámi, já jsem s vámi. A já mu na to odpovídala, tak už něco dělej, já nemůžu dýchat.” Jak sama herečka vypráví, žádný tunel neviděla. Před očima jí však běžely jiné obrazce. “Na levé straně byly moje děti a do toho mi mužský hlas říkal tak monotónně a naléhavě: Nesmíš, nesmíš. Na druhé straně byl obdélník a tam bylo moje dětství. Utkvěl mi obraz, kdy jsem jako malá dělala gymnastiku. Měla jsem sestavu na hudbu Exodus, to mi bylo asi šest, a já jsem se viděla, jak jsem ji secvičovala doma na koberci. A od těch šesti let jsem si na to padesát let nevzpomněla. Až když jsem byla u toho stropu,“ popisuje nevšední zážitek Dáda. ” A pak už viděla jen, jak přijeli doktoři s oživovacími přístroji.” To, co si Dáda prožila, jí hodně otřáslo. Na druhou stranu si uvědomila, že všechny ostatní životní nesnáze jsou v podstatě malicherné a jediné, na čem opravdu záleží, je zdraví.

Zdroje článku: časopis Enigma červen 2017/ str.83-85

https://www.ahaonline.cz/

https://www.blesk.cz/clanek/celebrity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *