Zdravotní problémy v těhotenství

    ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY V TĚHOTENSTVÍ 

Pokud vaše tělo dobře zvládá fyzické změny v těhotenství, toto období bude obdobím pevného zdraví, vitality a radosti. Správná strava a dostatek pohybu a uvědomování si vlastních pocitů pomůže zajistit vaši tělesnou a emocionální pohodu. Někdy se však objeví problémy, které je nejlépe odstraňovat již v jejich raném stádiu, než se promění v závažnější zdravotní potíže. Přírodní léčebné prostředky jsou bezpečnou, účinnou, nechemickou alternativou ortodoxních léčebných metod a mohou doplňovat vaši normální předporodní péči. Rozhodnete-li se pro svépomocnou nebo profesionální léčbu, začněte s terapií, která vám nejvíce vyhovuje, kombinujte např. bylinky a homeopatii. Tento článek se vám pokusí poradit, jak některé problémy spojené s těhotenstvím zvládnout. Začněte vždy nejprve s jedním prostředkem a vyčkejte jeden týden, jaké to bude mít účinky. Pak můžete přidat další, ale vždy postupně! Informace v tomto článku neslouží k určování diagnózy. O svých potížích a záměrech, léčit je pomocí přírody, vždy co nejdříve informujte svého lékaře a poraďte se s ním, zda je pro vás přírodní léčba vhodná. V případě Vaší sebemenší nejistoty nebo pochybnosti o příčinách nebo příznacích vašeho problému a jeho vhodného léčení vždy vyhledejte odbornou pomoc.
ÚZKOST: určitý stupeň úzkosti je normální součástí každodenního života a v důsledku změn v těhotenství a mateřství není neobvyklý. Neustálé pocity nejistoty, znepokojení nebo strachu však musíte brát vážně. V důsledku úzkosti může vzniknout řada potíží včetně bolesti hlavy, napětí ve svalech, zažívacích problémů, vyrážky, infekcí, vysokého krevního tlaku, nespavosti, silného bušení srdce, deprese, záchvatů paniky nebo fobií. Příčiny úzkosti mohou spočívat v minulých zkušenostech, současných konfliktech anebo ze strachu z budoucna. Návod ke svépomocné léčbě: Pokuste se dostat  až ke kořenu svého trápení a své problémy proberte se svým partnerem nebo jinou blízkou osobou. Dovolte svým pocitům dostat se ven a vědomě se snažte vyhnout jakémukoliv stresu v současnosti. Pravidelně cvičte, vyhraďte si čas na hluboké a pomalé dýchání a relaxaci. Jezte zdravou a vyrovnanou stravu a pijte HEŘMÁNKOVÝ nebo CITRUSOVÝ ČAJ. Homeopatie nabízí lék tabletku ACONITE D6 na zmírnění příznaků. Použijte ve stavu úzkosti jednu tabletku a pokud potíže do dvou hodin nevymizí, můžete si vzít ještě jednu, ale ne víc. Podrobně vám poradí lékárnice v lékárně a samozřejmě především váš lékař. Také pomáhá aromaterapie: do relaxační koupele přidejte dvě až tři kapky aromatického oleje z heřmánku, levandule, bergamotku, růže nebo pelargónie anebo směs dvou až tří těchto olejů tak, aby vám byla koupel příjemná a voňavá. Úlevu přináší i akupresura: Jednak jde o mačkání bodu perikard 6, který se nachází  ve vzdálenosti šířky tří prstů od zápěstí na vnitřní straně ruky. Bod leží v této vzdálenosti mezi šlachami. Jakmile tento bod máte, přitiskněte palec pevně  na bod perikard 6 a držte 5 až 7 vteřin a uvolněte tlak. Toto zopakujte třikrát. Stejným způsobem najděte tento bod i na druhé ruce, zmáčkněte na 5 až 7 vteřin a uvolněte tlak. Zopakujte to třikrát. Pak si najděte bod perikard 8 a to tak, že ohnete prostředníček ruky do středu dlaně a zmáčknete bod na 5 až sedm sekund a uvolněte. To zopakujte třikrát. Stejný bod najdete i na druhé ruce a pevně zmáčkněte na 5 až 7 vteřin a uvolněte. Zopakujte třikrát.
Pokud léčba svépomocí nefunguje, přijde na řadu profesionální léčení. Nejdříve je to poradenství a pak psychoterapie. Je vhodné najít dobrého psychologického poradce nebo psychoterapeuta. Někdy pomáhá hypnoterapie.
DEPRESE: je psychická porucha, u které se projevuje zhoršená nálada, pocit úzkosti, ztráta sebedůvěry, neschopnost radosti, pocity beznaděje až myšlenky na sebevraždu. Onemocnění také provázejí poruchy spánku ,únava, poruchy koncentrace či narušení jídelníčku. Pocit hlubokého neštěstí a depresi provázejí symptomy nízkého stupně energie, nechuť ráno vstát a něco udělat, záchvaty pláče, skleslý přístup k životu a nechutenství. Emocionálně můžete být zmatená a sklíčená, smutná, nebo dokonce vzteklá a frustrovaná. Vyhledat pomoc je v tomto případě nutné nejen kvůli vám samotné, ale i kvůli nenarozenému dítěti. Hluboká deprese má většinou kořeny  v minulých zážitcích nebo traumatech, které nebyly pořádně vyřešeny a pocity s nimi spojené byly potlačeny. Kromě toho vám může způsobovat depresi něco ve vašem současném životě, např. nemoc nebo smrt v rodině, problémy ve vztahu s otcem dítěte, ale i osamění, finanční potíže a alergie na jídlo. Svépomocí se můžete pokus stav zvládnout tak, jak bylo popsáno již u úzkosti: rozhovory s rodinou, partnerem, přáteli. Aromaterapie: povzbuzující jsou především esenciální oleje z máty, jasmínu, pomerančových květů nebo růže. Dále vyzkoušejte akupunkturu (viz úzkost), relaxaci a meditaci. Většinou však u depresí samoléčba moc nezabírá, je proto nutné vyhledat pomoc u lékaře. Pro léčbu deprese je důležitá včasná a správná diagnoza. Léčba depresivních onemocnění se obecně skládá ze dvou hlavních složek, psychoterapie a farmakoterapie. Psychoterapie je individuální dlouhodobá léčba pod vedením psychologa popř. psychiatra. Pro zavedení farmakoterapie existuje široká škála léčivých přípravků. V období těhotenství patří mezi často užívaná a bezpečná antidepresiva fluoxetin (Depre, Prozac), ze starších léčiv můžeme zmínit amitriptylin a imipramin, které však mají svá omezení. Vhodné je užívat léky, které se osvědčily v průběhu vašeho onemocnění ještě před těhotenstvím a které je možné bezpečně použít i v období těhotenství. Pokud však používáte léky z řady benzodiazepinů (např.diazepam, klonazepam atd.), je nutné tato léčiva vysadit. Samozřejmě je potřeba váš postup konzultovat s vaším lékařem. Depresivní poruchy se objevují i po porodu. Mírnou formou je tzv. poporodní blues, která se po porodu vyskytuje u 50 – 80% žen. Jedná se o krátkodobou a přechodnou depresivní periodu charakterizovanou přecitlivělostí, skleslostí či plačtivostí. Toto období je přechodné a při podpoře okolí tento stav rychle odezní. Vážnější stavy označujeme jako poporodní deprese, které jsou doprovázeny negativním vztahem k dítěti. Vyskytují se asi u 10% maminek a vyžadují odbornou péči. Nejvážnější stav je pak tzv. laktační psychóza, která se vyskytuje u velmi malého procenta maminek a je provázena úzkostmi či maniodepresivnímu příznaky. U tohoto stavu se projevuje ztráta kontaktu s realitou a je nutná hospitalizace.
ÚNAVA: v prvním stadiu těhotenství, kdy si vaše tělo zvyká na fyzické změny, se můžete rychle unavit. V následujících měsících byste se měla cítit silnější, s blížícím se porodem však potřebujete častěji odpočívat. V těchto posledních měsících bude pro vás zřejmě těžké v noci pohodlně ležet a váš spánek může přerušovat puzení k močení. Neustálý pocit únavy je však neobvyklý a může být způsoben bolestmi, chudokrevností, depresí, úzkostí nebo nespavostí. Svépomocné léčení: pokud možno co nejvíc spěte a v průběhu dne odpočívejte. Pořádně a zdravě jezte a nedělejte si starosti s přibýváním váhy, není-li nadměrné, protože nadbytečné kilogramy přirozeně ztratíte po porodu. Užitečné jsou tabletky organického multivitamínu a B komplex, hodnotným energetickým zdrojem v těhotenství je včelí mateří kašička. Každý den cvičte jógu, procházejte se na čerstvém vzduchu, pohyb doplňujte častým plaváním a procházkami. Vhodné jsou masáže. Homeopatie: jeden týden třikrát denně používejte přípravek Kali Phos D6. Nedojde-li ke zlepšení, poraďte se s homeopatem. Vhodný je relaxační masážní olej: do základního oleje (50 ml mandlového nebo citrusového oleje, podle svého výběru) přidejte 12 kapek bergamotového oleje, 4 kapky oleje z pelargónie a 9 kapek santalového oleje. Tuto směs používejte večer před spaním na masáž celého těla.
NESPAVOST A PORUCHY SPÁNKU:  spánek je z lékařského hlediska stav snížené mentální a motorické aktivity. Je každodenní součástí života a jeho délka je individuální, běžně okolo 6-8 hodin. Funkce spánku jsou velice důležité, jsou jimi zejména fyzická a psychická obnova organismu a uspořádání zážitků a emocí. Pokud dochází k nedostatku spánku, dostaví se únava, podrážděnost, horší koncentrace a horší nálada. Během těhotenství se potřeby a průběh spánku nemění. Ale  nepříjemné noci, kdy nemůžete usnout, nejsou v těhotenství ničím neobvyklým. Neustálá nespavost však může být vyčerpávající. Její  příčiny mohou být velmi hluboké a souviset s úzkostí nebo depresí anebo jsou způsobeny zažívacími potížemi, nepohodlím, podrážděním, starostmi, bolestmi nebo nutkáním k močení. Jak si pomoci svépomocí: jezte několik hodin před spaním lehce stravitelná jídla. Vyhněte se stimulantům, jako je káva nebo čaj, raději pijte heřmánkový čaj. Před spaním užijte tabletku vápníku a hořčíku nebo nápoj bohatý na magnézium, například teplé mléko. Ložnice by měla být vyvětraná (cca 16-20 °C) a vaše postel pohodlná. V případě potřeby používejte více polštářů. Před spaním chvíli cvičte a dejte si relaxační koupel. Odstranit napětí pomůže i masáž krku a hlavy. Homeopatie: před spaním i v průběhu bezesné noci užijte jednu tabletku buď Possiflor D6 nebo Coffea Cruda D6 nebo Nux Vomica D6. Pokud je nespavost nesnesitelná, navštivte profesionálního homeopata. Pomáhají také Bachovy květinové přípravky: při nespavosti vám pomůže několik kapek přípravku okamžité pomoci Rescue Remedy, které přidáte do malého množství teplé vody. Pomáhá aromaterapie: do základního oleje přidejte dvě nebo tři kapky uklidňujícího oleje z levandule a tuto směs použijte k masáži večer před spaním.anebo zkuste horkou koupel nohou, obsahující levandulový olej, čímž napomůžete uvolnění energie nahromaděné v mozku a tím lehčímu usínání. Bylinky: užijte jednu tabletku Valeriany nebo Possiflory, který vás před spaním uklidní a uvolní. Častá léčiva pro léčbu nespavosti ze skupiny benzodiazepamů nejsou v období těhotenství vhodná.
ALERGIE: v těhotenství se může poprvé projevit nějaká alergie, která zapříčiní celou řadu problémů. Běžnými alergickými příznaky jsou podráždění kůže a sliznice. Trpíte-li vážnými zažívacími potížemi, jako jsou pálení žáhy, průjem, zácpa, opakovaný zánět močového měchýře nebo častá rýma, příčinou může být alergie. Deprese, únava, nespavost, migréna, bolesti hlavy, astma mohou být také spojeny s alergií. Pokud se u Vás projeví alergie, zřejmě nesnášíte určitou látku (alergen) ve svém okolí nebo stravě. Mezi nejběžnější alergeny patří prach a zvířecí chlupy, pyl, ochucovadla, mléčné produkty, pšenice, vejce, káva, pomeranče a některé látky v pracích a kosmetických přípravcích. Nejlepší léčba alergie je její prevence. Snažte se vybudovat přirozenou obranu a jezte zdravou a plnohodnotnou stravu, obsahující hodně čerstvých potravin. Užívejte denně zinkové tabletky. Při vaření nepoužívejte hliníkové nádobí, které způsobuje alergie. Pokud se vyskytly alergie ve vaší rodině, snažte se po narození dítěte co nejvíce kojit, protože vaše mléko obsahuje imunoglobuliny, které posílí imunitu vašeho dítěte proti alergiím. Jak si pomoci svépomocí: po zjištění příčiny alergie okamžitě vylučte alergen ze své stravy nebo bezprostředního okolí. Pokud se alergen vyskytuje ve věcech denní potřeby nebo potravinách, například ve vejcích nebo mléčných produktech, musíte změnit svoji stravu. Snažte se alergen nahradit potravinami, které mají stejnou výživovou hodnotu, v případě pochybností se poraďte s odborníkem. Sója a rostlinné výrobky nahrazují mléčné výrobky, nezapomeňte však na dostatečný přísun vápníku a jiných zdrojů. Pšenici zastoupí jiné obiloviny, náhražkou za vejce jsou rostlinné bílkoviny. Jezte hodně čerstvých, chemicky nezpracovaných potravin. V případě alergie na čistící, prací nebo kosmetické přípravky si můžete koupit biologicky čisté výrobky a ve většině  lékáren dostanete řadu hypoalergických kosmetických  přípravků. Pomáhají Bachovy květinové přípravky. Podrážděnou kůži můžete namazat krémem Rescue cream.
SENNÁ RÝMA: trpíte-li sennou rýmou, v těhotenství se mohou příznaky ještě zhoršit. Běžnými symptomy jsou časté smrkání, ucpaný nos, rýma, bolesti hlavy, červené slzící oči, zarudlé hrdlo a kašel. Objevují se zejména v některých období, při zvýšeném výskytu pylu ve vzduchu, anebo v průběhu roku, při alergii na nějakou látku v okolí. Někdy však příčinu nelze zjistit. Pokud trpíte alergií pouze v určitém období, ještě před začátkem výskytu pylu ve vzduchu začněte užívat homeopatické léky proti senné rýmě. Prodávají se v obchodech s potravinami a v lékárnách. Svou rezistenci zvýšíte také každodenním užíváním zinkových tabletek. V kritickém období nechoďte ven a neužívejte antihistaminy, které příznaky pouze potlačují a v těhotenství se nedoporučují. Zlepšení rýmy napomáhá i zvýšení obsahu vlákniny a omezení spotřeby mléčných produktů, nezapomínejte však na dostatečný příjem potravin bohatých na vápník. Proti alergii jsou užitečné i  tabletky vitamínů C,A,E a B komplexu. Podrážděné oči uklidní obklad ze silného, chladného heřmánkového čaje. Akupresura také může pomoci. Je potřeba stisknout vždy na 5 až 7 vteřin třikrát body (všechny najednou) označené na fotografii.

ASTMA: je zánětlivé onemocnění, při němž dochází ke zúžení dýchacích cest a jež vede k dechové nedostatečnosti. Toto onemocnění je jedním z nejčastějších chronických onemocnění v těhotenství, jeho výskyt se v průběhu těhotenství udává okolo 4%. Během těhotenství se v průměru u jedné třetiny postižených žen astma zhoršuje, u  jedné třetiny zlepšuje a u jedné třetiny zůstává nezměněno. Zhoršovat se bude zejména stav pacientek s těžší formou onemocnění a u žen s nestabilizovaným onemocněním. Astma může zvýšit riziko ukončení těhotenství, předčasného porodu a nízké porodní váhy novorozence. Nestabilizované astma má také neblahé důsledky na dítě, které může být nedostatečně okysličeno. Léčba astmatu je zaměřena na stabilizaci a zajištění optimálního průběhu onemocnění v citlivém období těhotenství. Léčba v tomto období  se prakticky neliší od léčby mimo těhotenství. Žena musí stále dodržovat obecná pravidla péče o astma, pečlivě se držet rad lékaře a dodržovat terapeutický plán. V tomto období bude kladen větší důraz na individuální potřeby těhotné ženy, ovšem dohled lékaře je naprosto nezbytný. Za bezpečnou léčbu je považována léčba sympatomimetiky, teofyliny při přísném monitorování hladin v každém trimestru a inhalačními kortikosteroidy.

OČNÍ PROBLÉMY : v důsledku sekrece hormonů se může zvýšit množství tekutiny v očích, zejména v posledních třech měsících těhotenství. Tento proces může zhoršit váš zrak. Pokud už nosíte brýle nebo kontaktní čočky, dočasně se může snížit ostrost vašeho zraku. Všechno by se mělo po porodu napravit, takže brýle nemusíte honem měnit. Okamžitě však informujte svého lékaře, vidíte-li rozmazaně nebo vám jiskří před očima, protože tyto příznaky mohou znamenat vážné problémy. Svépomocné léčení: k osvěžení unavených očí poslouží igelitový sáček naplněný asi 170 gramy syrové rýže, který přiložíte na oči. Bylinky: vymývejte infikované oči bylinkovým očním roztokem vyrobeným z kořenů vodilky a světlíku. Povařte 28 gramů sušených kořínků vodilky v 560 ml vody 10 až 15 minut. Sundejte z vařiče a přidejte jednu lžičku světlíku. Nechte vychladnout a potom zceďte. Anebo přidejte tři až čtyři kapky roztoku světlíku do malé sklenice převařené, studené vody a touto tekutinou vymývejte oči. Na unavené oči také pomáhá vychlazený heřmánkový čaj, do kterého namáčíte vatové tampóny a přikládáte je na oči. Akupresura: úlevu vašim unaveným nebo nateklým očím přinese šiatsu: na začátku každého obočí na čele najdete body měchýř. Ty ukazováčkem zmáčkněte na 5-7 vteřin třikrát.

NEVOLNOST: nevolnost a ranní zvracení jsou běžnými příznaky v raném těhotenství. Pocit nevolnosti může doprovázet únava a letargie v různé denní době, obvykle však tyto potíže zmizí koncem třetího měsíce těhotenství. Někdy však pokračují v proběhu celého těhotenství, zejména když očekáváte dvojčata. Časté a těžké zvracení vždy vyžaduje odbornou péči. Bez předchozí konzultace s lékařem či lékárníkem nikdy sama neužívejte žádné léčivé přípravky. Při výskytu déle trvajících obtíží se nejčastěji užívají přípravky ze skupiny  sedativních antihistaminik, a to především Kinedryl nebo Medrin. Dalším často užívaným  léčivem je Plegomazin, Prothazin a vitamín B6 Pyridoxin. Pokud jsou  užívány léky proti  nevolnosti a zvracení, často se doporučuje podávání kyseliny listové, která chrání embryo. Příčiny nevolnosti v těhotenství nejsou dosud úplně známy, za vedlejší faktory jsou považovány nízký obsah cukru v krvi,nízký krevní tlak, hormonální změny, psychická nevyrovnanost, nedostatek výživných látek (zejména vitamínu B6 a železa), nadměrná konzumace kořeněných a chemicky zpracovaných a mastných jídel a v posledních týdnech těhotenství také tlak rostoucí dělohy na žaludek. Existuje řada bylinek na nevolnost, u většiny je však nutné se poradit s lékařem. Např. heřmánek a kořen jámu dobře podporují trávení, ale mají sedativní účinek. Zatímco balzám a tužebník pouze uklidňují, ale problém neřeší. Při nevolnosti pomáhají dechová cvičení, meditace a jóga, procházky na čerstvém vzduchu a správná strava. Malé občerstvení bohaté na bílkoviny před spaním zaručí udržení potřebného obsahu cukru v krvi před noc. Po probuzení vstávejte pomalu a ráno se nepohybujte rychle. Doporučuji nalačno vypít teplou vodu smíchanou s malou lžičkou octa. Odvar z nastrouhaného čerstvého zázvoru vypijte okamžitě při záchvatu nevolnosti. Jezte hodně potravin s vyšším obsahem železa. V případě nechutenství užívejte denně 10 až 20 gramů vitamínu B6. Z homeopatik pomáhá přípravek Ipecacuana D6 třikrát denně po dobu pěti dnů, při zlepšení příznaků vysaďte však ihned. Trávicí systém uklidní tabletky amerického jilmu.

4

PÁLENÍ ŽÁHY: hormony vylučované v těhotenství změkčují chlopeň mezi jícnem a žaludkem. V důsledku toho se tam hromadí jídlo a žaludeční kyseliny, které pak dráždí okolí jícnu a způsobují bolest a pálení na hrudníku. Tyto příznaky ještě zhoršuje tlak zvětšené dělohy na žaludek, zejména v posledních měsících. Pálení žáhy se obvykle objevuje po jídle, často v důsledku nesprávné kombinace potravin nebo přílišného hltání, může se však přihodit kdykoliv a následovat také po rozčilení.Proto jezte vždy pomalu,malé dávky jídla, vynechte tučná, kořeněná, sladká či kyselá jídla. Svépomocné léčení: trávení napomáhá feniklový čaj. Vyhněte se stimulantům, jako je káva a černý čaj.Proti pálení žáhy napomáhají alkalické potraviny, například mléko či jogurt. Můžete zkusit mírně kyselé potraviny, např. pomeranč, ananas či rajčatovou šťávu. Digestivní enzymy obsahuje papája, zkuste snít třeba syrové mandle. Skvělým prostředkem mohou být japonské švestky. Pomhá též odvar z tužebníku. V případě silného pálení žáhy nejezte dohromady bílkoviny a uhlohydráty. Žaludek neutralizuje také jedna lžička amerického jilmu rozmíchaná ve vodě nebo mléku. Z homeopatik pomáhá Mercurius Solubilis 6CH nebo Natrum Phosphoricum 6CH třikrát  denně  až do zlepšení potíží. Pokud je pálení žáhy krátkodobé, a výrazněji neobtěžuje,je vhodné upravit nejprve stravu. K nápojům, které pálení žáhy vyvolávají, patří perlivé nápoje, káva, víno, destiláty. Mezi riziková jídla se řadí kynutá, tučná a kořeněná jídla. Jezte častěji menší porce jídla. Vhodné je také nechodit spát bezprostředně  po jídle. Je lepší spát s vyvýšenou  horní polovinou těla – tak se snižuje možnost návratu žaludečního obsahu do jícnu. Bohužel mohou pálení žáhy navodit i stresové situace. Proti pálení žáhy existují léky, tzv.antacida, které tlumí kyselost žaludečních šťáv. Nevýhodou těchto léčiv je jejich negativní působení na vstřebávání železa, což je v těhotenství nežádoucí. Pozornost byste měla také věnovat antacidům s obsahem hořčíku. Proto je vhodná raději konzultace s lékařem.

4

NADÝMÁNÍ: častou obtíží v těhotenství je nadýmání, které je způsobeno hormonálními vlivy a anatomickými změnami v těle těhotné ženy. Řešení nadýmání spočívá v režimových opatřeních. Snažte se vyhýbat stresu a zejména během jídla buďte v klidu. Na jídlo mějte vždy dostatek času, nehltejte a důsledně jídlo kousejte. Jídlo si rozdělte do menších, ale častějších porcí během dne. Vyhněte se jídlům, která nadýmají (luštěniny, cibule, čerstvé pečivo, knedlíky atd.). Nepijte perlivé nápoje.

ZÁCPA: zácpou rozumíme obtížné, nepravidelné, méně časté a málo vydatné vyprazdňování střev. Zácpa může být onemocnění, pak mluvíme o primární či funkční zácpě nebo se může jednat o jeden z příznaků jiného onemocnění, pak hovoříme o sekundární či symptomatické zácpě. Zácpu pak dělíme na atonickou, kdy dochází k ochabnutí střevní svaloviny a nebo spastickou, kdy je střevní svalovina v křeči. O zácpě můžeme hovořit při menším počtu stolic než tři týdně. Zácpa postihuje muže i ženy, ale v těhotenství je velice obvyklá. Na rozvoj zácpy působí několik faktorů. Jednak dochází vlivem hormonálních změn ke snížení střevní peristaltiky (pohybu střev), rovněž rostoucí děloha utlačuje orgány v dutině břišní (tedy i střevo) a nemalý vliv má i užívání některých doplňků železa,které je indikováno v případech nízké hladiny hemoglobinu (červeného krevního barviva). Jak na zácpu vyzrát?  V některých případech je to opravdu problém téměř neřešitelný. Ale několik tipů lze dát. Pravidlem číslo jedna je dostatečný přísun tekutin, doporučuje se 30-35 ml na každý kilogram vaší hmotnosti denně. Vhodné jsou vody slabě mineralizované s vyšším obsahem hořčíku,které mají projímavé účinky. Existují i vody speciálně určené k léčbě zácpy, např. Šaratice nebo Zaječická hořká voda. Ovšem pozor, raději se poraďte se svým lékařem o vhodnosti těchto vod pro vás, protože obsahují vysoký obsah hořčíku. Užívají se ráno nalačno a pouze několik desítek mililitrů. Pro doplnění pitného režimu můžete volit džusy s obsahem vlákniny. Nevhodné jsou především silné čaje a káva – mají efekt spíš opačný. Pravidlem číslo dvě je dostatečný přísun vlákniny. Vysoký obsah těchto látek je obsažen především v ovoci a zelenině, ale i v celozrnném pečivu, celozrnných těstovinách, ovesných vločkách…zkrátka tam, kde mouka obsahuje i obaly obilných zrn (vysoce vymílaná mouka). Vhodná jsou nejrůznější olejnatá semínka (lněná, sezamová, dýňová). Ale pozor, při nedostatečném pitném režimu má vláknina naprosto opačný účinek! Pravidlem číslo tři je dostatečný pohyb. Neznamená to, že se musíte pustit do extrémních sportovních aktivit. I obyčejná  pravidelná chůze má nezanedbatelný efekt. Je dobré zařadit do pohybového režimu i některý druh zdravotního tělocviku či cvičení určené pro ženy,ovšem jen pokud to není v rozporu s doporučením lékaře. Také je vhodné konzumovat potraviny s obsahem “jogurtových kultur” (kysané mléčné výrobky, jogurty, především zrající v kelímku a kefíry). Laxativa jsou léčivé přípravky, které urychlují průchod potravy střevem a usnadňují vyprazdňování. Užití laxativ musí vždy předcházet úprava úprava životosprávy. Laxativa obecně dělíme do dvou velkých skupin:první skupinou jsou látky,které změkčují střevní obsah a zvětšují jeho objem. Druhou skupinu tvoří laxativa dráždící střevo. Podávání laxativ v těhotenství je však vždy potřeba dobře zvážit a přistoupit k němu až po vyčerpání  dietních a režimových opatření. K bezpečným laxativům patří psyllium = osemení jitrocele indického či laktóza (Duphalac), lněné semeno a glycerinové čípky. Zástupci skupiny laxativ dráždících střevo by se neměli v době těhotenství užívat vůbec nebo jen v případě, že ostatní laxativa selhala a vždy je nutná konzultace a dohled  lékaře. Jak na zácpu svépomocí?  Zvyšte příjem potravin bohatých na vlákninu, zejména syrovou a mírně dušenou zeleninu a čerstvé ovoce. Omezte mléčné výrobky. Gluten v chlebu může zablokovat střeva, proto jezte raději rýžové suchary nebo bezlepkový chléb. Užitečné je zařadit do stravy organické ovesné otruby a hlavně hodně pít. K snídani zkuste sušené švestky nebo fíky přes noc namočené ve vodě nebo pijte švestkový džus. Pravidelně cvičte zejména cviky v podřepu. Masírujte si břicho ve směru hodinových ručiček a sledujte přitom linii tlustého střeva. Z homeopatik mohu doporučit užívat Nux Vomica 6x třikrát denně po dobu jednoho týdne. Při zlepšení přestaňte a v případě potřeby začněte znovu.

PRŮJEM: je časté vyprazdňování řídké stolice více než třikrát denně. Ovšem nejedná se o samostatné onemocnění. Průjem dělíme na akutní a chronický. Nejčastější příčinou akutního průjmu je infekce (bakteriální infekce – salmonela, shigela, aj., a virová infekce – rotaviry, echoviry). Další častou příčinou akutního průjmu jsou dietní chyby. Citlivost vůči těmto podnětům je velice individuální. Příčinou chronického průjmu může být onemocnění střev, jater, slinivky břišní či žlučníku. V době těhotenství často  často vyvolávají průjem změny hladin hormonů, zvláště zvýšená hladina progesteronu. Průjem také mohou způsobovat některé léky (antibiotika, některá antacida a léky s obsahem hořčíku, léky na sníženou funkci štítné žlázy, cytostatika, antidiabetika a některá psychofarmaka). Průjmovitá stolice se někdy objeví těsně před porodem, protože se tělo automaticky vyprazdňuje a připravuje se tak na porod. Při průjmu je porušeno vstřebávání vody a některých látek. Průjem může být jen banální stav, se kterým se rychle vyrovnáte, ale v některých případech.kdy dochází k velkým ztrátám vody a minerálních látek může mít závažný průběh. Pokud zvracení nebo průjem trvá déle než dva dny, případně pokud nejste schopna přijímat vůbec žádné tekutiny, je nutné ihned navštívit lékaře. Lékaře je též nutné volat, pokud u vás přetrvávají bolesti břicha, máte odchod stolice více než šestkrát denně, ve stolici je krev nebo větší množství hlenu, máte horečku a máte nízkou tvorbu moči. Je opravdu nebezpečné tuto situaci podceňovat. Při menších obtížích dodržujte několik základních pravidel. Při průjmech a zvracení dochází k velkým ztrátám tekutin a minerálních látek, proto je nutné tyto složky stravy doplnit. Vypijte 50 ml tekutin na 1 kg vaší hmotnosti denně (3-4 litry). Vhodný je spíš slazený čaj, neperlivé silně mineralizované vody (Hanácká kyselka, Poděbradka), bujóny. Můžete zkusit  rehydratační roztok, který je k dostání v lékárně nebo si jej můžete vyrobit sami (8 lžiček cukru, 1/2 lžičky kuchyňské soli, 1/2 lžičky jedlé soli a 1 šálek pomerančové nebo grapefruitové šťávy doplnit do 1 litru studené vody). Přestože můžete mít pocit,že veškeré tekutiny odejdou stolicí nebo je vyzvracíte, přijímáte-li  tekutiny v malých dávkách (ideálně po lžičkách) a opakovaně, určité množství se jich vždy vstřebá, což je velmi důležité pro průběh celého onemocnění. V léčbě akutního průjmu je dobré v prvních přibližně 4 hodinách omezit příjem stravy (nikoliv tekutin). Posléze postupně zařazujte potraviny sacharidového typu (jako jsou vařené brambory, mrkev, kukuřice, rýže, banán, oloupané jablko, starší pečivo). Omezte dočasně tučné potraviny, mléko a výrobky z něj, nadýmavé potraviny (luštěniny, zelí aj.), potraviny s vysokým obsahem nerozpustné vlákniny (tzn. ovoce, zelenina, obiloviny, které obsahují tuhé části zrníček, slupek a semínek), alkohol a kávu. Dříve, než přistoupíte na léčbu průjmu, je třeba určit a odstranit jeho příčinu. Samostatná léčba má pak za cíl zabránit dehydrataci a ztrátám solí a snížit četnost stolic na počet, na který  jste běžně  zvyklá (obvykle to bývá méně než 3 stolice za den). Mezi významné skupiny léků užívaných v těhotenství patří: Adsorbencia= neresorbovatelné (nevstřebatelné)  látky s velkým povrchem, na který se vážou různé toxiny. Mezi zástupce, které je možné užívat v době těhotenství bez obav, patří živočišné uhlí či Smekta. Druhou skupinou je perorální rehydratační  roztok. Další skupinou jsou opoidy=léčiva, která zpomalují činnost střev. Mezi zástupce této skupiny patří Imodium, který se však nesmí užívat v prvním trimestru těhotenství. Dalším zástupcem této skupiny je Reasec, jenž se nesmí v těhotenství užívat vůbec. Čtvrtou skupinou jsou střevní desinficiencia= působí antibakteriálně a antimykoticky. Patří sem Endiaron či Ercefuryl. Použití těchto léčiv se však v těhotenství příliš nedoporučuje a jejich užívání je lépe předem zkonzultovat s lékařem (užití bývá někdy schváleno až ve druhém a třetím trimestru). Poslední skupinou léků na průjem jsou domulgencia = jedná se o látky se zklidňujícím účinkem, které zlepšují konzistenci střevního obsahu. Příkladem může být pektin obsažený v jablkách. Alimentární infekce a intoxikace bývá někdy též označována jako onemocnění z potravin, protože jejich původci se do těla nejčastěji dostávají společně s potravou nebo vodou. Původcem bývají mikroorganismy (viry, bakterie, paraziti). Mezi typické alimentární nákazy projevující se průjmem patří infekce přenášené salmonelami, shigelami, campylobakteriemi, stroviry, rotaviry. Bohužel však některé tyto nákazy mohou mít vážné následky pro plod. V případě těhotenství je ohroženo zdraví plodu a často hrozí i předčasný porod nebo potrat. Mezi takové nákazy patří např. Listerióza (způsobená bakterií Listeria monocytogenes ) nebo Toxoplasmóza (přenáší ji prvok,který se nachází v zažívacím traktu koček). Jediná možnost,jak snížit riziko alimentární infekce a intoxikace je dodržovat důkladnou hygienu (především časté mytí rukou) a dále co nejvíce eliminovat setkání s těmito původci: v obchodě vybírejte pouze čerstvé potraviny,důkladně je zkontrolujte (především expiraci a kvalitu) a před použitím omyjte, konzumujte je dostatečně tepelně upravené (především maso, kuřecí totiž často obsahuje salmonelozu). Tepelně upravenou potravinu, která byla po určitou dobu uskladněna, je nutné opět prohřát minimálně na 70°C po dobu 10 minut. Před manipulací s jídlem si důkladně umyjte ruce. Během manipulace se syrovým masem  se nedotýkejte sliznic očí dutiny ústní. Při manipulaci používejte vždy PITNOU vodu. Mléko konzumujte pouze pasterizované. Vyhýbejte se v těhotenství konzumaci zrajících sýrů. Pokud vlastníte kočku a krmíte ji syrovým masem,mělo by být maso uskladněno na několik dní v mrazícím boxu, aby případné oocysty ztratily svou životnost. Stánkům s rychlým občerstvením se raději vyhněte úplně. Po jakémkoliv kontaktu s domácími mazlíčky si řádně umyjte (lépe i vydezinfikujte) ruce. Při průjmu pijte hodně tekutin včetně malinového čaje. Pomáhá vývar z máty a heřmánku nebo fenyklu. Na dvě sklenice vařící vody použijte jednu lžičku z každé bylinky. Z homeopatik zkuste Arsenicum 6C.

CHŘIPKA: je virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou nákazou (kašel, rýma). První příznaky se projeví krátce po nakažení. Protože se jedná o virové onemocnění, antibiotika nejsou proti původci chřipky účinná a nemá smysl je proti tomuto onemocnění užívat. Účinnou profylaxí je pouze očkování, ale i to má omezení na určitý typ viru chřipky. V době těhotenství je nutné, abyste dostatečně odpočívala a v případě onemocnění chřipkou v žádném případě tuto chorobu “nepřecházejte”. Konzumujte hodně ovoce a zeleniny, dbejte na správný a dostatečný pitný režim a v případě závažnějších problémů navštivte lékaře. Nezapomeňte na skutečnost, že vitamíny nejsou lékem proti chřipce (ani vitamín C) a i s nimi je nutné zacházet opatrně. Většinu vitamínů dostanete v dostatečném množství z čerstvého ovoce a zeleniny. Lze v těhotenství užívat z léků např. Echinaceu (max. doba užívání je 8 dní, při delším užívání poškozuje játra).

RÝMA: je též onemocnění virového původu a projevuje se zánětem horních cest dýchacích. K léčbě se užívají lokálně užívané nosní kapky a spreje, které uvolňují dýchací cesty (odstraňují překrvení sliznice). Často užívanými léky jsou Sanorin, Nasivin, Olynth, Otrivin aj. Je nutné dodržovat správné dávkování a neužívat tyto léky déle, než jeden týden. Pak by totiž hrozila nežádoucí, opačná reakce. Za velmi vhodné je používat spreje s mořskou vodou (Sterimar) či vincentku (je též ve spreji). Léčivé přípravky s kombinací více léčiv v tabletové formě v době těhotenství není možné doporučit. Úlevu mnoho maminek hledá též v aromaterapii. Používají se různé oleje a byliny, ale i zde je na místě obezřetnost. Použití některých bylin se při nachlazení nedoporučuje ani v aromaterapii. Příkladem nevhodných bylin jsou: eukaliptus, jalovec, kafr, majoráka, máta, myrtha, rozmarýn, santalové dřevo, skořice či zázvor. Naopak doporučit lze oleje z jehličnatých stromů (borovice, jedle, smrk).

KAŠEL: je obranný reflex, který zajišťuje průchodnost dýchacích cest. Může být suchý nebo vlhký s vykašláváním hlenu. Toto rozdělení je potřeba respektovat i při léčbě. K tlumení suchého kašle se užívají antitusika, jejichž použití v těhotenství je nutné konzultovat s lékařem. Častěji se užívají léky expektorancia, přípravky ke zlepšení vykašlávání hlenu u vlhkého kašle. Z vhodných přípravků je možné zmínit bezpečný ACC long. Nevhodné jsou Bromhexin a guajfenesin. Jako expektorancia můžete použít i některé léčivé rostliny (jitrocel, lípu,s opatrností i mateřídoušku). Čajové směsi je lépe vybírat vždy s pomocí lékárníka či lékaře.

BOLEST V KRKU: v případě bolesti v krku v těhotenství je vhodné užívat Septisan pastilky či Septofort pastilky. U silnějších bolestí je často doporučovaný Bioparox sprej. Před používáním přípravků na bolest v krku se vždy poraďte s lékařem. Přípravky s obsahem lokálních anestetik (např. Strepsils nebo Septolete) a přídavky s jódem (Jox) nebo šalvěj jsou v období těhotenství nevhodné. Pro kloktání je vhodné použít vincentku či heřmánkový čaj.

OPARY: jsou drobné puchýřky naplněné tekutinou, které se objevují obvykle na rtu, sliznicích, ale také na genitáliích. Probíhající infekce odeznívá v průběhu deseti dnů. Příčinou tohoto onemocnění jsou herpetické viry, se kterými si většina populace setká v průběhu života a následně se stává nosičem. Onemocnění se pak objevuje zejména v období  stresu, vyčerpání, infekce, ale také po pobytu v chladném prostředí, zkrátka v období, kdy je  náš organismus oslabený. Opar rtu je nejrozšířenější typ oparu. K primární infekci dochází v raném dětství a velmi často proběhne bez příznaků. Virus následně zůstává v organismu a má schopnost se šířit do pokožky, což může způsobovat opakované opary rtu. Opar na zevním genitálu se přenáší obvykle pohlavním stykem. Typickým příznakem je svědění a pálení v postiženém místě s následným výskytem puchýřků. Samozřejmě v tomto případě je nutné pečlivě dodržovat hygienické zásady. Výskyt většího oparu  tohoto typu je v období konce těhotenství nebezpečný, jelikož by mohlo dojít k přenosu z matky na dítě. Nebezpečná je zejména situace prvního styku infekce u matky a v těchto případech je volen porod císařským řezem. Jak bojovat s opary? Přirozenou cestou dbát na správnou životosprávu a zdravý životní styl, vyhýbat se stresovým situacím a pečovat o fyzickou a psychickou kondici. Je také možné využít očkování, určené dospělým, především ženám, které chorobu neprodělaly a chtějí otěhotnět. V případě počáteční fáze oparu se používají antivirové masti, které je třeba aplikovat opakovaně během dne. Tyto přípravky by se v těhotenství měly používat jen v odůvodněných případech a po poradě s lékařem. Navíc jsou účinné opravdu jen v první fázi onemocnění, a jakmile se objeví puchýřky, jejich aplikace jež nepřinese zlepšení. Při výskytu puchýřků se provádí ošetřování antiseptickým roztokem,který můžete koupit v lékárně. V případě závažných komplikací lze přistoupit k antivirové léčbě,ovšem pod striktním dohledem lékaře. Z bylinek pomáhá krém z kopřivy a měsíčku a heřmánkové čaje. Z homeopatik lze poradit Natrum muriaticum nebo Rhus toxicodendron, který se užívá třikrát denně po dobu tří dnů.

GESTAČNÍ DIABETES MELLITUS neboli TĚHOTENSKÁ CUKROVKA: v těhotenství se může rozvíjet onemocnění postihující regulaci krevního cukru, označuje se jako gestační diabetes mellitus, tedy tzv. těhotenská cukrovka. Tato porucha se objevuje nejčastěji během druhého trimestru těhotenství. Postihuje častěji ženy obézní, těhotné ženy vyššího věku, které mají v rodině výskyt diabetu. Celkově se gestační diabetes objevuje u 3-4% těhotných žen. Za tímto onemocněním stojí snížená citlivost některých tkání těhotné ženy k inzulinu (látka produkovaná slinivkou, která umožňuje přestup glukózy do určitých druhů buněk). Důsledkem toho se glukóza hromadí v krvi. Vlivem zmiňovaných pochodů glykémie během dne překračuje přípustnou hodnotu. Dlouhodobě vysoká koncentrace glukózy může vážně poškozovat zdraví matky i plodu. A protože glukóza postupuje placentou k dítěti, plodu (kde slouží k jeho výživě), dítě je nadměrně zásobováno touto látkou, což vede k nadměrný anabolickým procesům, při nichž se vytváří tuk. Zvyšuje se tak riziko porodu velkého plodu a s tím souvisejících dalších porodních komplikací. Děti matek s diabetem jsou rovněž častěji ohroženy rozvojem obezity, vysokého krevního tlaku, diabetu 1. i 2. typu, kardiovaskulárními nemocemi a poruchami lipidového metabolismu v pozdějším věku. Těhotné ženy jsou v současnosti vyšetřovány na přítomnost cukru v moči, jehož výskyt může poukazovat na porušenou rovnováhu metabolismu sacharidů. V případě potřeby lze podstoupit také orální glukózový toleranční test (oGTT), z něhož lékař zjistí, zda je u ženy přítomna nějaká porucha zpracování glukózy. Gestační diabetes není však trvalý. Stejně jako  s těhotenstvím přichází, také s ním odchází. Po porodu  se většinou hladiny glykémie během několika dnů zase upraví. Přesto ale u žen, které tímto onemocněním v těhotenství prošly, narůstá riziko diabetu 2.typu v pozdějším věku. Jak předcházet gestačnímu diabetu? Je velmi obtížné na tuto otázku odpovědět, protože tato porucha se může vyskytnout u kterékoliv ženy, aniž by měla některý z rizikových faktorů. Přesto ale, jak už jsem psala dřív, jsou určité rizikové faktory, které můžeme svým chováním ovlivnit. Patří mezi ně především nepřiměřená tělesná hmotnost a věk těhotné ženy. Prevencí je tedy vaše optimální tělesná hmotnost a početí dítěte nejlépe do 30.let života. Vhodné je také dodržovat vyvážený jídelníček. V případě, že tímto onemocněním již trpíte, nejedná se o žádnou tragédii. Dnešní medicína vám dokáže velmi dobře pomoci a váš stav i stav vašeho dítěte bude bedlivě sledován. V případě odhalení tohoto onemocnění  se indikuje dieta obsahující 275-300 g sacharidů na den, u obézních žen to může být 225 g sacharidů na den.Aby nedocházelo k velkým výkyvům glykémie, je jídlo rozděleno do 6-7 porcí v průběhu dne. Na každé jídlo je určena pevně stanovená dávka sacharidů, kterou dodržujte. V opačném případě bude docházet k neadekvátnímu výkyvu hladiny cukru, což není žádoucí. Dobré je vyhnout se potravinám s vysokým obsahem sacharidů (sladkosti, limonády…). Volte potraviny, které jsou bohaté především na složení  sacharidů, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin (živočišných tuků-máslo, sádlo, tučná masa, tučné mléčné výrobky…). Vybírejte potraviny bohaté na nenasycené mastné kyseliny (rostlinné tuky)- nejrůznější oleje, margaríny, ořechy,atd. Z živočišných potravin volte ty se středním obsahem tuku, např. středně tučné jogurty a sýry, libové maso. Důležitý je i pohyb. Vhodná je každodenní chůze, případně zdravotní tělocvik, pokud lékař nerozhodne jinak. V případě objevení lehčí formy těhotenské cukrovky je možné u žen, které by si nepřály zahájit léčbu injekčním inzulínem, použít zástupce perorálních antidiabetik (glibenclamid,metformin…). Využití těchto léčivých přípravků ve 2. a 3 . trimestru již není zatíženo negativním působením na plod, jako je tomu v 1.trimestru, a může se k němu přistoupit samozřejmě pod dohledem lékaře.

HYPERTENZE: neboli vysoký krevní tlak v těhotenství znamená při opakovaném měření krevního tlaku  hodnotu systolického tlaku nad úroveň 140 mmHg nebo hodnotu diastolického tlaku nad úroveň 90 mmHg. Hypertenzi objektivně sami nevnímáme jako stav zhoršujícího se zdraví, ovšem z dlouhodobého hlediska dochází k poškození cévního řečiště. Taková ženy je vystavena nebezpečí srdečního či ledvinového selhání. V době těhotenství,kdy je hypertenze častou komplikací, jsou kromě těchto rizik přítomna i rizika pro samotný plod. Při jejím výskytu dochází k omezení přísunu kyslíku a živin k plodu, což může znamenat růstovou retardaci plodu, může vést k předčasnému porodu a v nejzávažnějších případech k úmrtí plodu. Rizikům spojeným s hypertenzí jsou vystaveny spíše ženy, které čekají dítě po 30.roce života, ženy s cukrovkou, obézní ženy a kuřačky. Samozřejmě i u žen, u nichž byla diagnostikována hypertenze před těhotenstvím, bude vyšší pravděpodobnost v průběhu těhotenství. Při výskytu hypertenze je samozřejmě nutné dbát režimových opatření, jakými jsou omezení zátěže, omezení stresových situací a klid. Striktně je zakázáno kouření a alkohol. Farmakoterapii v takovém případě vždy určí pouze lékař, který rozhodne, jaké léčivé přípravky jsou pro vás v době těhotenství nejvhodnější.Hypertenze  může být u některých žen  v pozdním těhotenství fyziologickým projevem, ale také může být reakcí na stres či úzkost. Při pravidelných těhotenských kontrolách by se měl váš normální tlak pohybovat okolo 110/70 až 140/90. Systolický tlak je tlak, kterým vaše srdce pumpuje krev do těla (to je to první číslo) a diastolický tlak znamená tlak v žilách, když je vaše srdce v klidu.Mírné zvýšení okolo 150/100 je již lehce alarmující,ale zatím vás ani vaše dítě ještě neohrožuje. Jak si pomoci při zvyšujícím se krevním tlaku? Pravidelně cvičte a jezte  zdravou a vydatnou stravu. Ke snížení tlaku přispívá konzumace červeného masa. Snažte se vyhnout emocionálnímu stresu a místo čaje a kávy pijte kopřivový, malinový, citrusový a pampeliškový čaj. Snižte obsah soli v jídelníčku, ale nevynechávejte ji úplně. Konzumujte hodně česneku a cibule (můžete použít česnekové tabletky, pokud vám česnek vadí) a do jídla přidávejte čerstvý celer. Snížení tlaku napomáhají také okurky nebo okurková šťáva. Bylinky: třikrát denně pijte uklidňující odvar z mučenky, na jednu sklenici vody přidejte jednu lžičku této sušené bylinky. Nepijte ji však déle než jeden týden a po zlepšení příznaků ji ihned vysaďte. Je dobré také dodávat tělu draslík v podobě banánů nebo vařených bramborových slupek. Pijte denně šťávu z červené řepy anebo konzumujte salát z jablek a nastrouhané řepy. Redukovat vysoký krevní tlak pomáhá každodenní užívání tabletek B komplex spolu se sto gramy vitamínu B6 nebo droždí. Do salátů přidávejte mladé listy pampelišek, které podpoří funkci vašich ledvin a omezí tak vznik otoků. Z těchto listů můžete též připravit vývar a pít denně dva šálky.

PREKLAMPSIE a EKLAMPSIE : oba tyto stavy jsou způsobeny hypertenzí. Preklampsie je v případě,že hypertenze je doprovázena prudkou bolestí hlavy, zvracením, otoky dolních končetin a výskytem bílkoviny v moči. Takový stav je velice rizikový jak pro matku, tak pro dítě. Preklapsie může výjimečně přejít v eklampsii, což je již život ohrožující stav, kdy dochází ke křečím celého organismu a samozřejmě vyžaduje hospitalizaci a urgentní léčení.

OTOKY: také otoky jsou nepříjemnou součástí řady těhotenství. Mírné otoky se vyskytují u většiny těhotných žen. Nejsou závažným zdravotním problémem, spíš svou přítomností obtěžují ženy. Vyskytují se obvykle na nohou kolem kotníků a na rukou v oblasti zápěstí a prstů. K rozvoji těchto obtíží přispívá zvýšená tendence těhotného organismu zadržovat vodu, snížení hladiny bílkovin (albuminu) v krvi a tlak rostoucí dělohy na dolní dutou žílu. V případě jednostranných otoků se nejčastěji jedná o zánět či uzávěr žil dolních končetin (těhotenství může způsobit vyšší srážlivost krve). Při výskytu otoku dolní končetiny s bolestivostí nebo zarudnutím je nutné informovat lékaře. Nebezpečné jsou rostoucí, generalizované otoky doprovázené zvýšeným krevním tlakem a výskytem bílkoviny v moči. Tyto příznaky jsou ukazatelem závažného onemocnění preklampsie. V těchto případech je nutné ženu adekvátním způsobem léčit. Jestliže se u vás vyskytnou přetrvávající, rostoucí otoky, informujte o tom svého lékaře. Jak lze otokům předcházet a jak lze jejich projevy zmírňovat? Pokud trpíte mírnými otoky a nebyl u vás potvrzen žádný jiný příznak preklapsie (vysoký krevní tlak a bílkovina v moči), můžete vyzkoušet některé z těchto doporučených režimových opatření. Je nezbytné tělu dodávat nezbytné množství tekutin, tzn. 30 – 35 ml na kilogram váhy ženy denně. Nejdůležitější je druh nápoje, vybírejte si vody slabě mineralizované (celková mineralizace by měla být 100 – 500 mg na litr) se sníženým obsahem sodíku (< 20 mg na litr), vhodné je doplnit pitný režim o čaje a jako dobrý pomocník se ukázaly i okurky nebo okurková šťáva, neboť podporují  diurézu (tvorbu moči). Jako návod zde uvádím skvělý recept na výbornou okurkovou limonádu, která osvěží a zároveň dodá tělu potřebné látky: 1 salátová okurka, 1 litr jemně perlivé minerálky (vhodná je Poděbradka či Korunní, ale je lepší bez příchutě), třtinový cukr (lze použít i normální), citronová šťáva. Okurku oloupejte a na jemno nastrouhejte na struhadle. V míse okurku zalijte litrem minerálky a přisypte tak 2 lžíce cukru a 2 lžíce šťávy z limetky nebo citronu (kdo má rád sladší přidá cukr, kdo zase kyselejší přidá víc limetkové šťávy). Celou směs lehce promíchejte a následně rozmixujte tyčovým mixérem. Vzniklou směs proceďte přes sítko do džbánu či jiné větší nádoby. Dejte limonádu vychladit do lednice – protože teplá není vůbec dobrá!!! Důležitý je i příjem dostatečného množství bílkovin. V těhotenství nezapomínejte zejména na kvalitní bílkoviny ve formě libového masa, středně tučných mléčných výrobků a vajec. U některých osob citlivých na příjem sodíku stravou mohou potraviny s vysokým obsahem soli ovlivňovat výšku krevního tlaku a rozvoj otoků.Pokud máte s otoky potíže,zkuste omezit příjem soli. Především si dávejte pozor na potraviny s vyšším obsahem soli,jako jsou uzeniny, některé sýry (např. Balkánský sýr), instantní polévky, mořské ryby atd. Svůj význam má i pohyb, vyhněte se dlouhodobému stání na jednom místě. Vhodná je chůze a můžete přidat i cévní gymnastiku,tedy cviky podporující žilní návrat (např. přitáhnout a propnout špičku nohy, kroužení nohy v kotníku atd.). Vyhýbejte se i sedu ve stylu noha přes nohu. Dobré je odpočívat na boku, nejlépe na levém. Často odpočívejte s nohama ve zvýšené poloze (45°). K podpoře žilního návratu dolních končetin lze využít i kompresivních punčoch, je však důležité se informovat u odborníků o správné velikosti a míře tlaku, kterým punčochy působí. Jaké přípravky lze použít v případě otoků? Při menších otocích, v případě povrchových zánětů, vystačíte s místní aplikací protizánětlivých látek, případně po  konzultaci s lékařem podpořenou podáním léků posilujících žilní stěnu. V případě závažnějších otoků či výskytu komplikací  je nutné pod dohledem lékaře podávat léky ředící krev a aplikovat bandáže.

ANÉMIE: červené krvinky (erytrocyty) vážou a následně přenášejí kyslík.  Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění způsobené snížením množství červených krvinek a krevního barviva hemoglobinu v krvi, což vede k omezení přenosu kyslíku v těle. V souvislosti s těhotenstvím se nejčastěji setkáváme s anémií z nedostatku železa, tzv. sideropenickou anémií (hemoglobin klesá pod 110 g na litr krve), kdy je z důvodů stoupajících nároků placenty a plodu spotřeba železa vyšší. Železo je nezbytné pro tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu a v případě nedostatečného množství železa v organismu dochází k poruchám tvorby krvinek. Po porodu se může situace nadále zhoršovat. V období těhotenství se těžší typy anémie mohou projevit nespecifickými příznaky, jako je slabost, únava, závratě, lámavé a třepivé nehty, vypadávání vlasů, v některých případech i dušnost a zrychlená srdeční činnost. Při velkých deficitech železa může dojít k ohrožení zdravého průběhu těhotenství. Riziku jsou vystaveny především  dospívající těhotné dívky, vegetariánky, veganky, těhotné s vícečetnou graviditou a ženy, které opět otěhotněly velmi brzy po předchozím těhotenství. Jak nedostatu železa předcházet? Důležité je mít zásobu železa již před těhotenstvím. Pokud jsou biochemické ukazatele stavu zásobení  organismu železem (feritin-železo v séru, hemoglobin-červené krvinky) nedostatečné již před těhotenstvím, situace se vlivem gravidity  dále zhorší. Organismus ženy se však na zvýšenou potřebu železa částečně adaptuje zvýšeným vstřebáváním  tohoto prvku, také se snižují ztráty železa díky absencí menstruačního krvácení. Významným zdrojem železa ve stravě je maso, především “červené” druhy mas (hovězí, vepřové, zvěřina, skopové), dobrým zdrojem jsou i játra. Využitelnost železa z těchto zdrojů činí 10-30% oproti  rostlinným zdrojům (luštěniny, ořechy, obiloviny) a vejcím, kde se vstřebává pouze 1-5%. Vstřebatelnost železa ovlivňuje řada faktorů. Podporuje ji kyselina askorbová (vitamín C), bílkoviny masa, měď, organické kyseliny (citronová, malinová, vinná, mléčná). Vstřebatelnost naopak zhoršují čaj,polyfenoly v zelenině a luštěninách,kyselina šťavelová,vysoký příjem vlákniny,fosfor,vápník a mangan.Vhodné je tedy přijímat dostatečné množství železa formou živočišných potravin,ale nezapomínat na dostatečný přísun vitamínu C,který podporuje vstřebávání železa  z rostlinných zdrojů.Léčbu anémie je nutné vždy konzultovat s lékařem.Doporučuje se užívat železo až od 2. trimestru v dávce 30 mg denně (např. pomocí Aktiferinu), v době těhotenství dále pokračovat v v dávce 30-60 mg. Nezapomeňte na to, že užívání těchto preparátů je provázeno  černým zabarvením stolice. Příjem železa je nutné hlídat, jelikož jeho nadbytek vyvolává nejen zácpu, ale i mnohem závažnější poškození srdce a cév. Doporučované jsou také  vitamínové preparáty s obsahem vitamínu B12 a kyseliny listové. V lidovém léčitelství se využívají některé léčivé rostliny, jako jsou například kopřiva či echinacea (třepatka). Příznaky anémie jsou bledost, únava, letargie a záchvaty dušnosti bez zjevné příčiny. Důležitou prevencí anémie je v prenatálním období kolem šestého až třicátého týdne sledovat odběrem krve úroveň hemoglobinu.To by mělo být běžnou součástí těhotenské prohlídky, někdy je ale potřeba na to lékaře upozornit. Ne každý lékař je ke svým pacientkám zodpovědný.Je důležité,aby vaše strava obsahovala všechny minerály a vitamíny, nutné k produkci hemoglobinu: železo, zinek, kobalt, vitamíny B 1 a B2, kyselinu listovou,vitamín C. Po jídle pijte bylinkové čaje, například kopřivový a malinový. Vyhněte se naopak kávě a černému čaji, které vstřebávání železa redukují. Doplňte svoji stravu organickými multivitamínovými a minerálními tabletkami, které běžně dostanete v lékárnách. Pozor ale, lékaři často předepisují syntetické tabletky železa, ty však způsobují zácpu a pálení žáhy a také nedostatek zinku. Trávicí systém je špatně vstřebává a mohou tak zapříčinit tlak na střeva. Jezte proto raději dostatek železa ve stravě. Z homeopatik pomáhá Ferrum Metallicum D 30 3x  denně dva dny. Třetí den ho nahraďte Ferrum Phosphoricum D6 ráno a v poledne a  Calcarea Phosphorica D6 v poledne a před spaním. Užívání těchto přípravků zlepší schopnost vašeho těla vstřebávat železo. Po dvou týdnech požádejte  o další krevní test. Dalším pomocníkem může být bylinkový posilující nápoj k prevenci anémie: 15 g každé z těchto bylinek:listy kopřivy, listy petržele, kořen řepy, listy máty a 2,25 litru vody. Tyto sušené bylinky (v případě užívání homeopatických léků vynechte mátu), zalijte v hrnci vařící vodou a nechte nejméně 8 hodin louhovat. Pak sceďte a pijte až 4 šálky denně. Tento nápoj slouží jako prevence anémie, už ji však máte, většinou příliš nepomůže, protože jeho složení odpovídá denní dávce zdravého člověka.

EPILEPSIE: je chronické záchvatovité onemocnění mozku. Při těhotenství je vždy nutné brát ohled na možná rizika s ním  spojená .U žen,které trpí epilepsií a rozhodnou se přesto otěhotnět, je nutné,velmi důležité stabilizovat zdravotní stav a v průběhu těhotenství je nutné provádět podrobné kontroly. Před samotným těhotenstvím musí dojít ke stabilizaci zdravotního stavu minimálně 3 až 6 měsíců před plánovaným otěhotněním. V tomto období je také doporučováno  podávání kyseliny listové. Zdravotní stav těhotné ženy závisí také na dodržování režimových opatření (pravidelný denní režim, dostatek spánku, vyhýbání se podnětům vyvolávajících záchvaty atd.). V průběhu těhotenství probíhá důkladná kontrola zdravotního stavu, pokračuje se v podávání kyseliny listové a v posledním trimestru se přidává vitamín K. Samotný porod pak pro ženu neznamená  velké riziko komplikací, případně se dá toto riziko snížit  vhodným přístupem na porodním sále. Léčba epilepsie v době těhotenství by měla být založena pouze na jednom léku proti epilepsii (antiepileptiku), léčba více léky obnáší vyšší riziko komplikací. Volbu léku a dávkování  stanoví lékař tak, aby byla podpořena co největší stabilizace těhotné ženy. V každém případě je nutné tato pravidla stanovená lékařem  striktně dodržovat. V žádném případě neměňte léčbu antiepileptiky svévolně nebo nepřestávejte tyto léky zcela užívat. Vždy je nutné veškeré postupy konzultovat s vaším lékařem, neurologem a gynekologem a pečlivě dodržovat jejich rady.

MIGRÉNA: je chronické onemocnění charakterizované opakovanými záchvaty boleti hlavy, nejčastěji jedné poloviny hlavy. Výskyt je vyšší u žen než u mužů. Bolest je popisovaná jako tepající a je provázena pocitem nevolnosti,zvracením a nesnášenlivostí světla,hlasitých zvuků, vůní a zápachů. Bolesti hlavy u migrény často omezují pracovní činnost a mohou trvat od 3 do 72 hodin. Migréna je často vázaná na spouštěcí podněty, jakými jsou stres, únava, hluk, alkohol apod. Po záchvatu je pacient vyčerpaný a následuje spánek, který nakonec přináší úlevu. Rozlišujeme dva typy migrény. První je s aurou (méně častá-20%). Aura je předzvěst záchvatu, předchází bolestem hlavy a projevuje se různými poruchami zorného pole. Příznaky aury zmizí při nástupu bolesti hlavy. Druhým typem je migréna bez aury (častější-80%). Léčba migrény spočívá nejprve v odstranění  vyvolávajících faktorů a následně využití farmakoterapie. Podávání léků má dva kroky. Akutní léčbu (potlačení bolestí hlavy a doprovodných nepříjemných příznaků) a léčbu profylaktickou, která má především zabránit vzniku dalšího záchvatu migrény. Jakákoliv farmakologie musí být pečlivě konzultována s lékařem, nejlépe s neurologem po důkladném vyšetření. Během těhotenství často dochází k významnému poklesu frekvence záchvatů migrény a ve druhém trimestru často vymizí úplně. Léčbu přizpůsobujeme okolnostem. V těhotenství je nejvhodnější aplikace nesteroidních antiflogistik (ibuprofen by měl být užíván ve 3 .trimestru s opatrností a po poradě s lékařem) a paracetamolu. S podáním kyseliny acetylsalicylové  jsme opatrní ve třetím trimestru podobně jako u ibuprofenu. V období těhotenství se nedoporučuje užívat léčivé přípravky s více účinnými látkami nebo s obsahem triptanů. Takové přípravky mohou být použity jen po konzultaci s lékařem. Přímo zakázány jsou přípravky obsahující námelové alkaloidy, a to jak v těhotenství, tak při kojení.

SINUSITIDA: zánět vedlejších dutin nosních, neboli ucpaný nos je běžným symptomem v těhotenství. Vzniká zvýšením slizových tekutin v  nosních membránách, což způsobuje otékání a zablokování dutin. Pokud se ucpané dutiny nakazí infekcí, může  se vyvinout hustý hlen, který nejde přirozenou cestou vysmrkat a tím nastává sinusitida. Tato nemoc se projevuje bolestí u kořene nosu a kolem očí a způsobuje  ucpání lebečních dutin. V akutních případech se objeví silné bolesti hlavy a horečka, tlak v lebce a často je doprovázená i zápachem z úst  a někdy i zvracením. Profesionálně je léčba především antibiotiky, popř. nepříjemným výkonem, tzv. punkcí, kdy se do nosu zavede silná punkční jehla a výplachem  se zánět z dutiny uvolní. Je vhodné též užívat analgetika a léky proti horečce. V lehkých případech pomáhá homeopatická léčba ( (Silica D6 nebo Kali Bichromicum D6). Také je dobré zkusit aromaterapii. Vhodné je použít do aromalampy  jasmínový nebo eukalyptový olej nebo inhalovat eukalyptový, citrónový, borovicový či  cedrový olej. Tyto oleje lze použít i do koupele. Z bylinek pomáhá černý bez a řebříček (snižují horečku a jsou protizánětlivé) a anýz, který podporuje uvolňování hlenu. Dále pomáhá nahřívat si končetiny (ponořte ruce po lokty do horké vody – působí to na  uvolňování hlenu.). Velice důležité je zvýšit množství tekutin, protože to pomáhá k zředění hlenu, ten se pak snáz z těla vyloučí.

DÝCHAVIČNOST: udýchanost je v těhotenství běžná po mírné fyzické námaze. Pokud však dochází k zadýchávání se i v klidu,znamená to, že nejste fit. Příčin může být víc. Nadváha, chudokrevnost nebo špatné složení stravy. Někdy je však také příčinou očekávání velkého plodu či dvojčat. Pokud je zadýchávání časté a vleklé, zcela určitě navštivte svého lékaře. Sama si můžete pomoci dechovými cvičeními, jógou,relaxací. Dýchavičnost snižuje také jemné masírování prsů při hlubokém a klidném dýchání. Akupresura: podložte ženě pod záda polštář,aby byla v polosedě. Druhý velký polštář dejte pod kolena. Nyní najděte dvojí bod těsné pod nejzazším koncem klíčních kostí, kde se dotýkají ramenních výčnělků. Tyto body léčí bolesti krku a ramen a uvolňují dýchání. Palci tyto body stiskněte 3 krát na 5-7 vteřin.

KAŠEL,RÝMA a INFEKCE PRŮDUŠEK : hormonální změny v těhotenství mohou způsobit otékání nosních a lebečních dutin.Důsledkem toho bývá rýma, kašel a bronchitida.Tyto nemoci způsobuje infekce (nejčastěji viry) nebo alergie. Po porodu tyto problémy velice často sami ustoupí. Chcete-li zvýšit svoji imunitu, zásobujte své tělo vitamínem C a dopřejte vašemu tělu dostatek spánku. Jezte hodně cibule a česneku a pijte velké možství tekutin. Z homeopatických léků pomáhá přípravek Aconite D6 nebo Allium cepa 6CH. Také pomáhá aromaterapie : inhalace olejů z eukalyptu, levandule, citrónu a čajovníku. Můžete též zkusit bylinkový vývar proti rýmě:3 hřebíčky, jedna lžička semínek koriandru, 2 rozlámané tyčinky skořice, několik plátků čerstvého zázvoru, 840 ml vody, plátek citrónu a med. Koření dejte do vody a přiveďte do varu, pak na mírném ohni vařte asi 20 minut. Nechte lehce zchladnout a pak teprve přidejte citrón (voda by měla mít cca 60°C. Vše zceďte a oslaďte medem. Šálek teplého nápoje pijte každou druhou hodinu.

ZMĚNY NA KŮŽI: v těhotenství se zvyšuje přítok krve do vaší pokožky, díky čemuž vzniká plná, zářivý a zdravý vzhled. Budete mít pocit tepla a pravděpodobně se budete více potit, objevit se mohou i červené skvrny na pokožce a zarudlé tváře. Pigmentace může způsobit dočasné ztmavnutí bradavek, mateřských znamének, pih, uprostřed břicha se vám může vytvořit hnědá čára zvaní linea nigra. Někdy ztmavne i pleť v obličeji. Všechny tyto změny jsou dočasné a nemusí vás znepokojovat. Pokud však v těhotenství narostou nové bradavice,některé z nich zůstanou i po porodu. Trpíte-li akné, vaše příznaky se mohou buď výrazně zlepšit, nebo naopak výrazně zhoršit. Zejména v posledních třech měsících těhotenství jsou běžné vyrážky a svědění, které mohou znepříjemňovat život a připravovat vás o spánek. Jak si pomoci? Přestanete-li používat mýdlo, vyrážky a svědění ustoupí. Zkuste také používat pouze biologicky čisté prací a čistící prostředky. Noste bavlněné prádlo a oblečení. Proti svědění použijte při mytí jemnou mušelínovou žínku, naplněnou ovesnými vločkami. Těsně před spaním vypijte šálek heřmánkového čaje. Na svědivá místa natírejte mast z ptačince. Také pomáhají Bachovy květinové přípravky. Pomůže vám např. přípravek Rsscue Remedy.

VTAŽENÉ BRADAVKY: s postupujícím těhotenstvím bradavky většinou více vystupují. Dokonce ploché bradavky, které jsou běžné u prvorodiček, obvykle v dalších měsících vystoupí a nakonec je úplně vytáhne dítě při kojení. Ovšem bradavky skutečně vtažené dovnitř mohou způsobit problémy při kojení. Rozumné je proto stav bradavek kontrolovat již vraném těhotenství: položte palec a ukazováček na obě strany bradavky a jemně je stiskněte dohromady. Normálně po tomto cviku bradavka vystoupí, ale vtažená bradavka se ihned opět vtáhne dovnitř. Pokud si nejste jista, požádejte o radu lékaře nebo jeho asistentku. Ploché nebo skutečně vtažené bradavky můžete dostat ven používáním speciálních krytů již od třetího měsíce (stačí dojít do zdravotnických potřeb a říct jim o svém problému, pomůcek na vytahování bradavek tam mají více). Je dobré začít s vytahováním bradavek co nejdřív, v třetím trimestru už budete mít prsa veliká a plná a vytahování bradavek vám může způsobovat nepříjemné pocity (někdy i bolest), pokud na to nebudete připravena. Bradavky nemusí být vytaženy úplně, stačí trochu, tak,aby se dítě mohlo chytit. O zbytek vytahování se dítě již postará samo. Pozor jen, až si půjdete koupit pomocníka do lékařských potřeb, chtějte pomůcku na vytahování bradavek, nikoliv pomůcky ke kojení (např. odsávačku). Je v tom rozdíl. Další způsob, jak pomoci vytahovat bradavku je Hoffmanova technika. Nakreslete si na bradavku imaginární kříž. Ukazováky položte na obě protilehlé strany bradavky (např. jeden vpravo a druhý vlevo, nebo jeden nahoru a druhý dolu, lze i různé šikmé úhly). Pak pevně přitlačte a roztáhněte prsty od sebe. Tím  napomůžete bradavku natáhnout a uvolnit její ztuhlost a potom ji vytáhnout ven. Toto cvičení je dobré dělat již od začátku těhotenství nejméně pět krát denně.

JIZVIČKY NA KŮŽI (strie) : už od začátku těhotenství se na rostoucích prsou mohou objevit narudlé proužky, v pozdějších měsících a s přibývající váhou mohou vzniknout i na stehnech, hýždích a břiše. Po porodu tyto proužky vyblednou a vzniknou z nich jizvičky se stříbrně bílou barvou. Jizvičkám můžete v některých případech zabránit každodenním používáním dobrého aromatického oleje. Ke zvýšení pružnosti kůže zkuste také denně užívat tabletky vitamínu E. Z homeopatik vám může pomoci Calc Fluor D6 třikrát denně po dobu týdne, přičemž je dobré začít užívat již v raném těhotenství. Pokračujte v jeho užívání každý druhý týden v průběhu celého těhotenství. Tento přípravek napomůže zvýšit pružnost tkání suché nebo jemné pokožky. V prevenci proti zjizvení na ohrožená místa natírejte olej z čistého vitamínu E Pokračujte v pravidelné aplikaci  až do období po porodu. Můžete si též vyrobit olej proti tvorbě jizviček: 50 ml lahvička z tmavého skla (lze koupit např. v lékárnách), 50 ml oleje z obilných klíčků nebo pro řidší roztok lze užít směs poměr 1:1 oleje z obilných klíčků a mandlový olej, k tomu přidat 15 kapek esenciálního oleje (např. levandule nebo 10 kapek nerolu). Tuto směs vmasírujte na riziková místa každý večer po koupeli.

MDLOBY a NÍZKÝ KREVNÍ TLAK: ačkoliv je nízký krevní tlak většinou projevem dobrého zdraví, jeho náhlý pokles může vyvolat mdloby a závratě. Mdloby jsou běžné v raném těhotenství, kdy změkčení žilních stěn způsobuje nahromadění krve v nohou a mozek tak dočasně nedostává kyslík. Slabost můžete pocítit po ležení na zádech, po dlouhé stání anebo po horké koupeli stejně jako při náhlé změně polohy anebo extrémním horku. Kromě nebezpečí zranění obvykle závratě nejsou důvodem k obavám, pokud však nenastane prudký a výrazný pokles krevního tlaku. O tom vždy informujte lékaře, pokud se vám to stane. Při stání se snažte stahovat a uvolňovat svaly na nohou a hýždích, abyste napomohla krvi vrátit se do hlavy. Při odpočinku ležte raději na boku než na zádech. Pocítíte-li slabost, okamžitě si sedněte, abyste neutrpěla zranění. Nakloňte hlavu dopředu anebo choďte po čtyřech, dokud se váš stav nezlepší. Je také dobré si lehnout na záda a nohy zvednout do výšky (buď je o něco opřít, např. o zeď nebo vám je podrží osoba, která je právě u vás). Z Bachových přípravků je dobré užívat elixír Rescue Remedy při každém záchvatu slabosti. I akupresura umí pomoci. Nahmatejte bod 9 plíce v prohlubni na vnitřní straně zápěstí. Poté najděte bod srdce 7 v důlku šlachy zápěstí na vnější straně ruky. Stiskněte tyto body na 5-7 vteřin třikrát. Totéž zopakujte i na druhé ruce.

VARIKOZITY: zvýšení objemu krve v těhotenství vyvolává tlak na vaše žíly a hormonální sekrece uvolňuje svalové stěny cévy, takže se krev hůře  než obvykle vrací z dolní části těla zpět do srdce. Na pánevní žíly tlačí váha zvětšující se dělohy, krevnímu oběhu brání také zácpa. V důsledku toho se shromažďuje  krev v dolní části těla a na nohách nebo v konečníku  vznikají varikózní žíly. Nejenom že vypadají ošklivě, ale jsou i bolestivé a svědivé. Varikózy v konečníku jsou známé pod názvem HEMOROIDY. Sklon ke křečovým žilám může být dědičný, u těhotných žen se však často objevují, pokud očekáváte dvojčata nebo pokud dlouho a často stojíte. Po porodu většinou křečové žíly sami zmizí, ale ne vždy. Je dobré jíst hodně především vlákninu a hodně cvičit, abyste povzbudila jak činnost krevního oběhu, tak vylučování. Jsou důležité především cviky na posílení pánve a natahování vnitřních stran stehen. Bylinky: krevní oběh povzbuzují bylinky, jako koňský kaštan, kopřiva, řebříček a kakoška pastuší tobolka (tu však musí odsouhlasit odborník). Zastavení krvácení, otékání a zmírnění bolestí napomáhají masti z kostivalu, jitrocele a řebříčku (je lépe, aby tyto masti připravil odborně bylinkář). Vyhněte se dlouhému stání, pokud už jinak nemůžete, nepřekládejte alespoň nohu přes nohu (křížení nohou ve stoje ani v sedě). Pokud možno zvedněte dolní část postele o 7,5-10 cm nahoru a noste speciální punčochy na křečové žíly. Před jejich navlečením zvedněte na chvíli nohy nahoru. Věnujte se procházkám a plavání. Trpíte-li hemoroidy, stahujte a uvolňujte svaly kolem konečníku alespoň padesátkrát v rychlém sledu. Nejlepší je zvyknout si tyto cviky provádět ráno, než vstanete a večer, než usnete v poloze na kolenou s hrudí nakloněnou dopředu. Jezte syrový česnek, cibuli a petržel, které zvyšují pružnost vašich žil. Snažte se zabránit zácpě. Slunečnicová semínka a pšeničné klíčky jsou bohaté na vitamín E, jehož nedostatek právě varikozity způsobuje. Stěny žil posilují tabletky rutinu, ale nesmí se užívat v prvním trimestru. Do své stravy zařaďte pohanku, která je také dobrým zdrojem rutinu. Je dobré jíst červenou řepu a vyhýbat se kořeněným jídlům a produktům z aloe. Chcete-li snížit bolest a otékání, postižená místa natírejte výtažkem z habru,případně citronovou šťávou nebo octem, které však mohou pálit. Proti hemoroidům částečně pomáhá přikládání oloupaných syrových brambor a ledové obklady. Z homeopatik používejte Hamamelis D6 třikrát denně jeden týden,při zlepšení příznaků přestaňte. Nedojde-li ke zlepšení, zkuste Calcarea fluorica D6, která je dobrá pro budování elastických tkání a zabraňuje znovuobjevení varikozit. Užívejte třikrát denně po dobu jednoho týdne. Při vnější aplikaci rozpusťte jednu lžíci arnikového odvaru v litru studené vody. Přikládejte  dvakrát denně na postižená místa. Lokálně můžete z bylinek použít mast z koňského kaštanu. Na hemoroidy je dobrá též dubová kůra. Nebo si můžete vyrobit sami sedací koupel proti hemoroidům: 120 g sušeného habru,60 g kořene kostivalu a 2,25 litru vody. Habr s kostivalem nasypte do vařící vody  a vařte na mírném ohni 8 hodin (vodu poř dolijte, ale snažte se vařit opravdu mírně, aby se jí vyvařilo co nejméně). Pak zceďte do mělké misky a bylinky vyhoďte. Ve vodném roztoku seďte nejméně dvakrát denně 15 minut. Po koupeli pořádně utřete dosucha své genitální partie. Roztok lze použít i několikrát a uklidňuje dokonce i při hodně zhoršených hemoroidech.

BUŠENÍ SRDCE: objem krve pumpované do těla v těhotenství stoupá a srdce se tak více namáhá. Rychlý nebo nepravidelný tep je v tomto období běžný a obvykle není důvodem ke znepokojení. Někdy však může být způsoben anémií nebo úzkostí, tehdy byste měla raději informovat svého lékaře. Svépomocí lze tento problém zmírnit pravidelným cvičením hlubokého dýchání, meditací a relaxací. Také pomáhají Bachovy květinové přípravky. Při bušení srdce užívejte elixír Rescue remedy. Pomáhá akupresura, viz body stejné jako při úzkosti.

SYNDROM ZÁPĚSTNÍHO TUNELU: zvýšené hromadění tekutin v těhotenství může způsobit otékání  a tlak na nervy a žíly, které procházejí zápěstním tunelem.Důsledkem toho může dojít k znecitlivění, bodání nebo bolestem v ruce, prstech a někdy i v rameni. Po porodu se tyto potíže obvykle vytratí. Od těchto problémů pomáhá jednak chiropraxe, akupunktura a homeopatika. Z homeopatik bych radila užívat třikrát denně Aconite D6 po dobu pěti dnů. Vy sama si můžete také  pomoci masírováním a cvičením s rukama, s prsty a zápěstími. Cvičení: klekněte si na kolena a ruce s dlaněmi a roztaženými prsty dejte pevně na zem. Nakloněním dopředu jemně natáhněte vnitřní stranu zápěstí. Vydržte několik sekund. Pak zvedněte ruce,ohněte zápěstí a položte je vnější stranou na zem (u prvního cviku máte na zemi dlaně, u druhého hřbet rukou). Opět se nakloňte dopředu, čímž natáhnete vnější stranu zápěstí. Vydržte několik sekund.

EDÉMY: u některých žen dochází v těhotenství k otékání, které je však normální a způsobuje ho celkové zvětšení objemu tekutin v těle. Obvykle natékají chodidla, lýtka, kotníky, prsty a někdy i obličej. Oteklost zhoršuje horko, dlouhé stání a únava. Důvodem k obavám jsou však pouze bílé otisky, které se objeví na kůži po zmačknutí prsty. Pokud jsou tyto pravé edémy spojené s vysokým krevním tlakem a bílkovinou v moči,mohou být příznakem preklamspie. Pokud máte tedy pouze běžné těhotenské otoky, jezte zdravou, vyrovnanou stravu, hodně cvičte a pijte malinový čaj. Nepřejídejte se  a příliš se nenamáhejte, každý den si udělejte čas na odpočinek a relaxaci. Z bylinek vám jistě pomůže pampeliška, celík zlatobýl, mečík a pýr, což jsou mírná diuretika, tedy látky na odvodnění. Před jejich užíváním se však raději poraďte se svým lékařem, protože mohou někdy i uškodit (snižují krevní tlak). Také je vhodné odpočívat s nohama ve výšce (např. si dát nohy na stůl). Pokud možno raději seďte než stůjte. Do své stravy zahrňte droždí, česnek, syrovou cibuli, jablka a ovocné šťávy. Z homeopatik můžete zkusit užívat Natrum muriaticum D6 třikrát denně až do zlepšení symptomů.

VÁHA: normální váhový přírůstek v těhotenství je od pěti do patnácti kilogramů. Pokud byla vaše váha před těhotenstvím normální, nemáte důvody se znepokojovat. Měla byste však zdravě jíst a pravidelně cvičit. Příčinou zvyšování váhy bývají zvláštní tukové zásoby a tekutiny, potřebné k zvládnutí změn  v těhotenství, k výživě plodu a placenty. Nicméně může dojít k nadměrnému ztloustnutí, kterého se pak těžko zbavíte. Přiberete- li méně než pět kilo, znamená to, že hubnete a vaše dítě pořádně neroste. Problém bývá v častém zvracení, nechuti k jídlu a stresu. Vaši chuť k jídlu zlepší vitamín B komplex a mateří kašička. Je dobré užívat multivitamíny a minerály. Pokud se vám problém nepodaří rychle vyřešit a začít přibírat na váze, navštivte urychleně lékaře, popř. psychologa. Pokud máte opačný problém, tedy vaše váha jde rychle nahoru, snažte se jíst často, málo a pravidelně. Omezte tuky a cukry. Rozhodně však nedržte žádnou dietu! Denně se procházejte na čerstvém vzduchu,choďte  plavat, cvičte jógu.

BOLESTI: držení těla v těhotenství se mění, protože se přizpůsobuje váze rostoucího dítěte. Kromě toho hormonální sekrece změkčuje vaziva, držící klouby pohromadě, čímž se zvyšuje flexibilita vašeho těla, připravujícího se na porod. Většina bolestí v těhotenství  je zapříčiněna právě těmito změnami, a proto nejde obvykle o nic závažného. Špatná koordinace funkcí nebo velký tlak na nervy však mohou být příčinou nepříjemností nebo bolestí, které už vyžadují léčbu. O každé bolesti, zvláště pokud je silná nebo neustálá, raději vždy informujte lékaře. Bolesti hlavy v těhotenství mohou být způsobeny hormonálními změnami,napětím,vyčerpáním,toxickými látkami,virovou infekcí či nesprávným držením těla. Jak na ně svépomocí? Namočte si žínku do studené vody s několika kapkami levandulového oleje. Přikládejte ji na čelo či na zátylek, lehněte si do tmavé místnosti a snažte se odpočívat. Zkuste opatrně uvolnit krční páteř pomalými krouživými pohyby hlavy. Je dobré, aby vám někdo jemně masíroval krk a ramena. Bolesti zad v dolní části (v kříži) jsou v těhotenství velice časté především od druhého trimestru. Vaše záda jsou nejvíce zatěžovány rostoucím plodem. Někdy mohou mít ženy bolesti i v horní části zad, to ale nebývá časté. Zkuste uvolňující cvičení zad (v leže na zádech jemně přetáčejte tělo do stran) a vtahování pánve. Někdy se mohou budoucí maminky trápit také bolestmi žeber a hrudního koše, bolestmi pánve a bolestmi břicha. V těchto případech je nutné vždy problém konzultovat s lékařem.

8

LEDVINY A PROBLÉMY S MOČOVÝM MĚCHÝŘEM: v těhotenství jsou vaše ledviny zatíženy, a to v důsledku zvýšeného objemu tekutin v těle. Zvýšená zátěž pak může váš močový systém více otevřít různým nákazám. Zánět měchýře neboli cystitida se vyskytuje v těhotenství poměrně často a je doprovázen pálivým nutkáním k močení, které však přináší malou úlevu, a někdy mírnými bolestmi nebo křečemi v břichu. Zánět ledvin neboli pyelitida je závažnějším onemocněním než zánět močového měchýře a projevuje se bolestí v dolní části zad, horečkou, únavou a bolestí hlavy. Pokud jsou příznaky pyelitidy provázeny krví v moči, můžete mít hematurii. O jakékoliv infekci močových cest okamžitě informujte svého lékaře a poraďte se s ním o různých formách zvažované léčby. Nejčastěji je zahájena léčba antibiotiky. Z bylinek je vhodná medvědice lékařská a výtažek z kukuřice, což jsou obojí přírodní diuretika a mohou být někdy mnohem účinnější než antibiotika. Vyhněte se kyselým potravinám včetně cukru, ovoce a ovocných džusů. Každých 30 minut vypijte půl litru pramenité vody, která pročistí vaše močové cesty. Jezte zelí, česnek a pórek, pijte neslazenou klikvovou šťávu smíchanou s hrstí čerstvé petrželové nati. Tato směs je velice účinná, a proto se ji doporučuje užívat 3x denně. Při močových zánětech značně pomáhá vývar z krup, čaje z heřmánku, ostružníku a proskurníku. Až do zlepšení příznaků můžete také užívat 500 g vitamínu C denně. V těhotenství můžete někdy pocítit nezadržitelné nutkání k smíchu nebo smrkání. Objevují se v důsledku relaxačního účinku hormonální sekrece a po porodu se obvykle vytratí.

KŘEČE: svalové křeče jsou v těhotenství běžné a často se náhle objevují v lýtkách. Jednotlivé křeče trvají pouze několik minut a jejich příčinou může být vaše zvýšená váha. Způsobují je také změny v krevním oběhu nebo nedostatek vápníku. Užívejte proto kalciové a hořčíkové tabletky a jezte potraviny bohaté na vápník. Pravidelně cvičte. Místo zasažené křečí masírujte a střídavě napínejte a uvolňujte postižená sval. Z homeopatie rozpusťte čtyři tabletky Magnesia Phosphorica D6 v malé sklenici teplé vody a pomalu při křeči nebo hned po ní upíjejte.

PLOD V PÁNEVNÍ POZICI: při pánevní pozici je hlava dítěte pod matčinými žebry a zadeček se nachází nad pánví. V těhotenství je v této pozici hodně dětí. Většina z nich se v průběhu posledních týdnů těhotenství sama otočí, některé až těsně před porodem. Některé děti ale v této poloze zůstávají a často se narodí zadečkem napřed bez větších problémů. Obvykle se však při této poloze dítěte doporučuje raději porod císařským řezem. Pokud je takto otočené dítě ještě ve 34. týdnu těhotenství, stojí za to se pokus o jeho obrácení. Jak? Alespoň hodinová každodenní procházka může pomoci obrátit hlavu dolů, protože hlavička miminka je těžší, než zbytek těla. Existují body u akupunktury, které také mohou pomoci. Navštivte tedy odborníka na akupunkturu, aby vám ukázal, jak na to. Z homeopatie je účinná jedna dávka přípravku Pulsatilla, ale musí vám ji předepsat homeopat a po dávce musíte být bedlivě sledovaná lékařem. Někdy mohou stimulovat dítě k otočení se i masáže břicha. Poraďte se s porodní asistentkou či gynekologem, jak je provádět.

VAGINÁLNÍ KRVÁCENÍ A SAMOVOLNÝ POTRAT: lehké červené skvrny v okolí genitálií jsou běžné už v raném těhotenství a mohou se objevovat ve dnech, kdy byste měla normálně menstruaci, po sexuálním styku a nebo také při vaginální infekci či cervikálním narušení. Proto vždy o těchto potížích ihned informujte lékaře. Silnější krvácení, zejména pokud je provázeno bolestí nebo krevními sraženinami, vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Někdy se krvácení zastaví po odpočinku v posteli, nijak neublíží plodu a těhotenství dál pokračuje. V těchto případech je třeba posilovat tělo matky, aby mohla těhotenství lépe snášet. Pokud se však krvácení zvyšuje a je spojeno s křečemi v břiše, zpravidla následuje potrat. Může k němu dojít až po 24. týdnu a jen těžko se mu dá zabránit. Opakování této nešťastné události však můžete předcházet. Nastane-li potrat v raném těhotenství, je to většinou v prvních deseti nebo dvanácti týdnech. Diagnózu potvrdí ultrazvukové vyšetření. Potrat hrozící v pozdějším období těhotenství může způsobit uvolnění děložního krčku a zabránit mu lze jeho zašitím. Po objevení krvácení navštivte lékaře. Doporučuje se klid na lůžku a žádná nebo jen minimální pohybová aktivita. Užívejte Bachovy květinové přípravky. Čtyřikrát denně užívejte “Skalní růži”. Existují i další účinné bylinky a homeopatika, ale nedoporučuji si je ordinovat sama. Při nesprávném užití mohou spíš značně uškodit. Poraďte se proto s homeopatikem či odborníkem na bylinky. Ke konci těhotenství může být krvavý výtok předzvěstí porodu.

ZÁNĚT VAGÍNY: plíseň známá jako kvasinka candida nebo monilie je normálně přítomna v pochvě. Při narušení biologické rovnováhy ve vagíně se však může přemnožit a způsobit narudlost, svědění, pálení a vločkovitý bílý sýrový výtok. Propuknutí onemocnění je v těhotenství běžné a někdy se může stát chronickým. Dítě se může nakazit při porodu a i když novorozeneckou plíseň lze docela dobře léčit, přece jen je lepší se jí zbavit ještě před porodem. Příčinami plísňového onemocnění může být nesprávní dieta (zejména nadměrná konzumace chemicky zpracovaných a slazených potravin), stres, anémie, únava, užívání antibiotik nebo nákaza při pohlavním styku.  Vysoký obsah cukru v krvi, předcházející užívání hormonální antikoncepce a vaginální  acidita spojena s těhotenstvím , jsou vedlejšími faktory. Z příčin lze vyčíst i možnou pomoc. Jezte plnohodnotnou a vyváženou stravu, vynechte sladké a kyselé pokrmy,snažte se omezit stres. Používejte homeopatické měsíčkové mýdlo a své genitálie myjte raději rukou pod sprchou než žínkou. Nezapomínejte se utírat vždy odpředu dozadu. Nepoužívejte vaginální spreje  pěnu do koupele. Nenoste  těsné kalhoty a nylonové punčochy, protože plísni se velice dobře daří v v teplém, tmavém a nevětraném prostředí. Noste buď bavlněné nebo žádné spodní prádlo až vymizení infekce. Po každém plavání vyperte a usušte plavky. Lékař vám může předepsat protiplísňové čípky a krém pro vašeho partnera. Tato forma vás zbaví infekce,ale mnohonásobné použití může vést k chronické plísni, která se stane na tuto léčbu odolnou. Jezte hodně česneku a jogurtu, do salátů přidávejte čistý olivový olej. Před spaním vložte do pochvy na prstu trochu bílého jogurtu. Živé bakterie v jogurtu totiž pohltí plíseň. Jogurt důkladně ráno vymyjte. Toto používejte pouze do vymizení příznaků. Do koupele můžete přidat několik lžiček sody bikarbony, která snižuje kyselost. Z bylinek skvěle pomáhá heřmánková mast nebo sedavá koupel v heřmánkovém čaji několikrát denně. Do koupele můžete také přidat pár kapek měsíčkové tinktury. Z homeopatik pomáhá Sepia 6CH třikrát denně po celý týden, při zlepšení příznaku však přestaňte. Nedojde-li ke zlepšení, poraďte se s lékařem.

VAGINÁLNÍ VÝTOK : vaginální sekrece se v těhotenství zvyšují a mají různý pach a barvu. Pokud je výtok bílý, žlutý nebo nazelenalý, nebo nepříjemně zapáchá a dráždí, poraďte se  s lékařem. Rady, jak se výtoku zbavit jsou stejné, jako u předchozího problému “zánět vagíny”.

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Genetika:

Vrozené vývojové vady

Historie genetiky

Trizomie (Downův, Edwardsův a Patauův syndrom)

Syndrom fragilního X

Roberts syndrom

Marfanův sndrom

Hemofilie

Cornelia de Lange syndrom

Příklady genetických sluchových vad:

Pendredův syndrom

Waardenbugův syndrom

Usherův syndrom

Sticklerův syndrom

Treacherův Collinsův syndrom

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.  Kromě informací z oboru genetiky najdete na těchto stránkách také tyto obory
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

One thought on “Zdravotní problémy v těhotenství

  1. Dobrý den, moc děkuji za zajímavý článek. Chtěla bych se Vás zeptat ohledně užívání mateří kašičky v těhotenství. Před týdnem jsem zjistila, že jsem těhotná. Pravidelně užívám pergu a mateří kašičku. Ve většině článků jsem se ale dočetla, že jsou tyto produkty nevhodné pro těhotné ženy. Vy ale mateří kašičku dokonce doporučujete pro některé těhotenské ” neduhy”. Mohla bych se Vás tedy zeptat na Váš názor ohledně užívání pergy a mateří kašičky v těhotenství a případné dávkování? V minulém těhotenství jsem trpěla mírnou chudokrevnoství a mdlobami způsobené nízkým tlakem (to pouze v dopoledních hodinách). Jinak bylo vše v pořádku. Předem moc děkuji za odpověď. Nerudová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *