Amniocentéza

AMNIOCENTÉZA

3

Plodová voda je tekutina, která se vytváří v průběhu těhotenství jako ochrana vyvíjejícího se plodu v plodových obalech v těle matky – budoucí rodičky. Kromě ochranné funkce je důležitá také její funkce látkové výměny. Plodová voda je z 99 % tvořena vodou a obsahuje 0,3 % glukózy, což způsobuje její jemně nasládlou chuť ( proto mají miminka raději sladké mateřské mléko než cokoli jiného). Dále obsahuje elektrolyty, proteiny, tuky, kreatinin a močové látky. Množství plodové vody se v průběhu těhotenství mění. Nejvíce je jí v 35.týdnu těhotenství (cca 1 litr) pak se ale její množství stále snižuje (na asi 700 ml), u přenášených těhotenství může postupně klesnout až na 400-300 ml. Odtok plodové vody je způsoben prasknutím vaku plodových obalů a vždy, když k němu dojde, je nutné se co nejrychleji dostat do porodnice, neboť odtokem plodové vody začíná porod. Někdy však můžete začít rodit, ale plodová voda vám samovolně nepraskne (někdy tomu musí pomoci lékař). Porod začíná kontrakcemi, nikoliv odtokem plodové vody!

Odběr plodové vody začal být praktikován již před 100 lety, ale nebylo zaznamenáno mnoho případů.  V roce 1877 byla pravděpodobně provedena poprvé u ženy ve třetím trimestru, od té doby se její provedení a úspěšnost značně zdokonalily. Dnes se provádí poměrně často, ale rozhodně stále nepatří mezi standardně vykonávané rutinní výkony. Proč? Amniocentéza není zcela bez rizika, i když frekvence komplikací je nízká. Odhaduje se, že riziko potratu nebo ztráty plodu po provedení tohoto vyšetření je 0,5% -1% (tj. 1 potrat na 100 až 200 vyšetření). Mezi další možné komplikace patří předčasné protržení plodových blan a poranění plodu, ztráta plodové vody a další.

Amniocentéza je vyšetření, při kterém je odebraná plodová voda z dělohy a následně odeslaná na další testování. Přestože amniocentéza může poskytnout cenné informace o zdraví dítěte, důvody pro tento invazivní diagnostický test musí být vážné. Je důležité pochopit rizika amniocentézy a být připraveni na její možné následky. Amniocentéza může být provedena z následujících důvodů: pokud vyšel pozitivně screeningový test, je podezřelý nález na UZ nebo dokonce vyšel pozitivně test odběru choriových klků. Déle u žen s genetickým postižením v rodinné anamnéze, u žen, které již mají postiženého potomka, u rodičů-přenašečů genetické anomálie a pak u žen starších 35 ti.let, kde je riziko postižení dítěte značně vyšší. Amniocentéza se ale může provádět i ze zcela jiných důvodů, např. pokud je třeba vyšetřit nenarozené dítě na infekci nebo jiné onemocnění, při neobvyklém snížení objemu plodové vody, při vyšetření závažné anémie u dítěte, které má Rh senzibilizaci (neobvyklý stav, kdy imunitní systém matky vytváří protilátky proti dítěti). V některých případech je však amniocentéza nevhodná, i když k ní jsou jisté důvody. Je to především u žen, které měly předchozí potraty či předčasné porody, pokud je nějaký problém s placentou a při deformaci děložním čípku.

K amniocentéze se zpravidla přistupuje ve druhém trimestru, nejčastěji kolem 14.–16. týdne těhotenství, ale možná je i dříve nebo později. Celý výkon trvá cca 45 minut, i když samotný odběr plodové vody trvá jenom několik minut (většinou ne více jak 5 minut). Lékař provádí odběr za pomoci ultrazvuku tenkou dlouhou jehlou, která se po očištění dezinfekcí místa vpichu zavede do dělohy přes břišní stěnu. Samotný výkon je trochu bolestivý v místě vpichu, odběr plodové vody pak již není bolestivý. Někdy však může cítit žena při odběru jemné křeče, které mohou přetrvávat i chvíli po zákroku. Po zákroku mohou nastat nejrůznější problémy a komplikace. Jsou to především : vaginální krvácení, vodní výtok z pochvy, trvalé bolesti hlavy, bolest nebo křeče v podbřišku, pravidelné nebo časté stahy – pocit tlaku v břiše, snížená aktivita plodu, bolest nebo pálení při močení, změny vidění, včetně rozmazaného vidění.Pokud nastane kterákoliv z popsaných situací, ihned spěchejte k lékaři.

Po odběru je plodová voda odeslána do laboratoře, kde je dále zkoumána. Existují dva různé typy testů – rychlý test a plný karyotyp. Rychlý test trvá cca.3 dny a sleduje možný výskyt trizomií jako jsou Downův, Edwardův a Patau syndrom, tedy tento test sleduje především počet chromozomů. Většinou se rychlý test provádí v případě, že vyšly pozitivní výsledky v screeningovém vyšetření nebo je jisté podezření na ultrazvuku. U některých maminek se však provádí mnohem dražší a náročnější test, kdy se sleduje plný koryotyp. Takový test trvá nejméně 10 dní. Většinou se k tomuto testu přistupuje v případě, že je již nějaké genetické postižení v rodině. Testy se pak zaměřují především na vyloučení toho konkrétního postižení. Výsledky rychlého testu jsou 100%, ale výsledky plného karyotypu již jisté být nemusí. Většinou je 1 ze 100 výsledků nejasný. Ve většině případů jsou výsledky amniocentézy negativní. To znamená, že dítě nemá některou z poruch testování. Nicméně je možné, že vyjde negativní výsledek z amniocentézy, ale dítě se přesto může narodit s genetickou vadou. To je proto, že normální výsledek testu nevylučuje všechny chromozomální poruchy. Těch je totiž takové množství, že není v lidských silách je všechny najít. Genetické poruchy jsou způsobeny mutacemi (změnami) v genech (jednotky genetického materiálu). Každý chromozóm obsahuje tisíce genů. To znamená, že není možné testovat všechny možné genetické mutace, takže se dítě může občas narodit s vadou, která nebyla zjištěna.

Pokud máte vysoké riziko těhotenství, můžete cítit strach z těhotenství. Ten by mohl být důvodem vaší zdráhavosti a otálení podstoupit prenatální testy, především pak invazivní testy, z obavy, že budete slyšet špatné zprávy. Bohužel vaše úzkost může mít vliv na vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte. Obraťte se na svého lékaře s důvěrou a poraďte se s ním, jak relaxovat a zůstat v klidu. Některé techniky, jako je jóga, poslech hudby, masáže, aromaterapie a další techniky mohou snížit úzkost v průběhu těhotenství. Věřte, že 9 z 10 těhotenství probíhá zcela normálně. A proč právě Vy byste neměla být jedna z těch 9 ?

Načasování těhotenských testů

Tripl test

Kombinovaný těhotenský test

Rh faktor

Odběr choriových klků

Kordocentéza

Detekce volné DNA plodu

Mohlo by vás ještě zajímat:

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Genetika:

Vrozené vývojové vady

Historie genetiky

Trizomie (Downův, Edwardsův a Patauův syndrom)

Syndrom fragilního X

Roberts syndrom

Marfanův sndrom

Hemofilie

Cornelia de Lange syndrom

Příklady genetických sluchových vad:

Pendredův syndrom

Waardenbugův syndrom

Usherův syndrom

Sticklerův syndrom

Treacherův Collinsův syndrom

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.  Kromě informací z oboru genetiky najdete na těchto stránkách také tyto obory
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *