Pověry těhotenství

POVĚRY o těhotenství

4

Lidé chtěli od pradávna „přechytračit“ přírodu, a tak vymýšleli různé rady a návody,jak otěhotnět, porodit vysněné dítě určitého pohlaví, vzhledu či vlastností. A navíc se k lidské myšlenkové tvořivosti přidala ještě zvědavost. Vzniklo spousta „zaručených“ způsobů, jak si odpovědět na nejrůznější otázky. A k tomu se přidala magie, jejímž cílem bylo přičarovat nebo naopak odčarovat kdeco (duchy, neštěstí, lásku, krásu atd.). Některé rady jsou dost šílené, o jiných by se dalo s nadsázkou říct „na každém šprochu, pravdy trochu“. Nechám na vás, která rada či návod vám bude užitečný a nad kterým se alespoň pobavíte.

Jak neotěhotnět (samozřejmě to jsou babské pověry, které bohužel spíš NEFUNGUJÍ!) :

 1. Nelze otěhotnět při úplně prvním pohlavním styku v životě
 2. Skákáním nahoru a dolu např. ze schodů, židle, stolu atd. bezprostředně po pohlavním styku
 3. Nelze otěhotnět, pokud máte sex během menstruace
 4. Horká lázeň nebo teplé obklady na podbřišek ihned po pohlavním styku zabrání otěhotnění
 5. Aspirin podaný ihned po pohlavním styku zabrání početí dítěte
 6. Pokud provádíte sex ve stoje, spermie k vajíčku nedoběhnou
 7. Nelze otěhotnět při „přerušované“ souloži (muž vytáhne penis z dělohy ještě před ejakulací ,“muž si dává bacha“)
 8. Kýchání při sexu vypuzuje spermie a tím zabrání početí
 9. Když žena kojí, nemůže otěhotnět (to je pravda jen zčásti- sice při produkci mléka není ovulace, ale ne vždy)

Je třeba mít na paměti, že: Průměrný mužský ejakulát obsahuje 300 milionů spermií v asi 5 ml tekutiny. I když vejce žije pouze 12 až 24 hodin poté, co opustí vaječníky a k oplodnění tedy musí dojít do té doby, spermie mohou žít v těle ženy po dobu dvou až pěti dní, kdy čekají na vajíčko, než opustí vaječník. Jakmile se tak stane, trvá nejrychlejší spermii maximálně několik minut, než dosáhne k vajíčku. Není rozdíl mezi prvním a stým pohlavním stykem, probíhá to vždy úplně stejně. Záleží, kdy se uvolní vajíčko z vaječníku a zda je v té době v jeho okolí spermie. Stačí na oplodnění jedna jediná spermie. V „kapce touhy“, která předchází u muže samotné erekci a uvolňuje se zcela automaticky několik okamžiků před samotným vyvrcholením muže, obsahuje několik stovek tisíc spermií. Jakmile je spermie v dosahu vajíčka, nic jí v oplodnění nezabrání, ani Aspirin, alkohol, poloha ve stoje nebo teplo. Prostě NIC! Z toho vyplývá, že ani jedna z uvedených „babských rad“ prostě fungovat nemůže!!! Na straně druhé musí být spermie na správném konci těla. Pokud se do ženy dostane spermie ústy nebo do konečníku, má v cestě tolik překážek, že NIKDY k vajíčku prostě nedorazí. Takže orálním ani análním sexem otěhotnět NELZE!

Věštění ještě před otěhotněním:

 1. Foukněte do odkvetlé pampelišky, kolik chmýříček na pampelišce zůstane, tolik budete mít v životě dětí (mě jich tam zůstalo 12, tak se mám na co těšit)
 2. Pokud dáte pryč dětské oblečení a postýlku, do roka budete chovat miminko. (udělala jsem to před pěti lety a těhotná nejsem,tak kde je chyba?)
 3. Pokud jde pár do tří dnů od svatby do kina, do roka počne dítě (tak teď si asi začnou provozovatelé kin mnout ruce- to bude dětí!)
 4. Provlíkněte svůj snubní prstýnek nití nebo řetízkem a držte ho zavěšený nad sklenicí. Položte mu otázku „Kolik budu mít dětí“. Kolikrát se prstýnek otočí dokola nad sklenicí, tolik budete mít dětí
 5. Pokud žena upustí plenu pod postel v cizím domě, brzy se v tom domě narodí dítě (no, když už v tom domě mají plínky, pak bych brzkému porodu i věřila. Jenom by mě zajímalo, jestli to platí i na jednorázové pleny, ale o tom už tato „rada“ nic neříká)
 6. Pokud budete polykat mužské sperma, budete plodnější (to vymyslel určitě nějaký chlap!)
 7. Pokud neměla žena orgasmus, neotěhotní, protože k posunutí spermií je potřeba pohybu dělohy

Jak otěhotnět:

Důležité je, že některé „babské rady“ a mýty, jak otěhotnět, skutečně fungují, i když jsou založeny na principu „placebo efekt“, tedy věř a víra tvá tě uzdraví. Použití některých technik, vitamínů, bylin, potravin, poloh atd. proto do mýtů a pověr nyní záměrně nezařazuji a budu jim věnovat zvláštní téma „Rady,jak otěhotnět“. Co se jednomu může zdát jako směšné, jinému může pomoct, i když je to PROTI ZDRAVÉMU ROZUMU.

Chcete ovlivnit pohlaví, povahu a vzhled dítěte? Pak si přečtěte tyto „Babské rady“

 1. Pokud počnete dítě v době, kdy měsíc na obloze přibývá, počnete chlapce. Pokud naopak měsíc ubývá, bude to děvče. (Zajímalo by mě, co se narodí při úplňku, že by dvojčata? –  to pověra neříká)
 2. Děvče si matka zajistí pojídáním citrusů před početím (přednost se dává grapefruitu)
 3. Chlapce si zajistíte tím, že bude matka při souloži držet v zubech nikl (No fuj, to snad raději ten grapefruit)
 4. Ve starém Řecku si muž- otec zajistil narození syna tím, že při jeho početí ležel na pravé straně
 5. Francouzi si zase v roce 1700 podvazovali levé varle a očekávali narození chlapce
 6. Chcete porodit chlapce? Pak jsou tu následující rady: Sex mějte v den ovulace. Je sice dokázané, že mužské spermie jsou menší a rychlejší než holčičí (holčičí jsou hustší a větší), ale žijí kratší dobu (čím blíž je sex k ovulaci, tím větší je šance na chlapce, čím je sex od ovulace dál, tím spíš se narodí děvče), není však ověřené, že tato metoda opravdu funguje. I když z těch rad má tato alespoň trochu reálný základ. Rozhodně probíhají výzkumy a testy, které rozdílnosti mužských a ženských spermií využívají (některé jsou více, jiné méně úspěšné, ale o tom třeba někdy v jiném tématu). Poloha těl při sexu a hloubka vniknutí penisu do ženy je častým „návodem“ na pohlaví, ale moc tomu asi věřit nelze. Hluboké proniknutí a poloha „na pejska“ zajišťuje chlapce, poloha na zádech a mírné vniknutí zase slibuje děvče. Důležité je prý pro početí chlapce milování v noci, dívky mají prý raději den. Pokud si o sex řekne muž, porodí mu žena syna. Pokud si o sex řekne žena, narodí se dcera. Liché dny v měsíci slibují chlapce, sudé děvče . Dále je prý důležité pH ženy, které ovlivní jídlem (dietou). Slané jídlo, spoustu masa, ryby, bílou mouku, těstoviny, čerstvé ovoce, některé druhy zeleniny milují chlapci, ale vyhněte se mléku a mléčným výrobkům, jako jsou jogurty a sýry, ořechy, čokoláda, měkkýši a celozrnný chleba. To by se vám kluk nenarodil. A co jíst v případě, že chcete holčičku? Můžete pít dostatek mléka a jíst mléčné výrobky, jako jsou sýry a jogurty, nesolené potraviny, rýži, těstoviny, některé druhy zeleniny, minerální vody, omezené množství masa a brambor, ale určitě se vyhněte soli a jakékoliv slané potravě, vínu a pivu. Čerstvé ovoce, špenát, rajčata a houby, čokoláda, káva a čaj taky holkám nesvědčí. A pojídání sladkých brambor slibuje dvojčata. A pak je důležitý prý orgasmus. Pokud dosáhnete orgasmu před svým partnerem, budete mít chlapce, protože se při vašem orgasmu uvolňují alkalické tekutiny, což je lepší pro mužské spermie. No a dceru si pořídíte, když dáte dřevěnou lžíci pod postel a růžovou stuhu pod polštář a hlavně, budete se milovat odpoledne, to jsou prý dívčí spermie nejaktivnější. Také velmi častý sex svědčí dívkám, chlapecké spermie častý sex nevydrží (teda prý).
 7. Chcete-li, aby bylo vaše dítě vysokého vzrůstu, dejte hnůj dovnitř boty dítěte. (Tak to je hustýýýý)
 8. Chcete-li, aby dítě rostlo rychleji, zameťte mu koštětem nohy. (No, zajímavé).
 9. Chcete-li, aby bylo vaše dítě krásné?  Tož ho omyjte v jeho vlastní moči . (No, mě asi bude stačit raději dítě šereda)
 10. Pozor na tuto radu! Pokud se žena v těhotenství vyleká ohně, bude mít zrzavé dítě
 11. Pokud matku v těhotenství pálí žáha, bude mít vlasaté miminko
 12. A tohle je taky dobrá rada (řekla bych nad zlato).  Dítě bude vypadat tak, jako první člověk, který s ním půjde ven (asi na procházku).
 13. Dítě, které se narodí ve světle měsíce bude inteligentní.
 14. Dítě narozené za bouřky bude celý život nervózní.
 15. Z dítěte, které spadne během prvního roku života z postele, vyroste blázen (oh, snad jsem z postele moc nepadala).
 16. Chcete, aby vaše dítě umělo hezky zpívat? Tož mu dejte ihned po narození na jazyk plátek jablka.
 17. Chcete, aby mělo vaše dítě v životě štěstí? Tak to by potom měla vaše úplně první návštěva “popusinkovat”  vašemu miminku nahá chodidla.
 18. Narodilo se vám dítě nohama napřed? Buďte ráda, neskončí ve vězení. Rodilo se otočené napříč? Pak bude mít věštecké sklony.
 19. Chcete, aby bylo vaše dítě zdravé? Nechte mu olizovat tvářičku štěnětem.
 20. Poprvé oblékněte své miminko do starého oblečení. Nové mu totiž prý přinese smůlu. A pokud položíte dítě na žehlící prkno nebo stůl, kde žehlíte prádlo, také mu tím zajistíte smůlu. A do třetice, nedávejte dítěti boty nad hlavu, protože i to mu přinese smůlu. A také nikdy nepodávejte dítě nikomu přes plot. To by byla smůla po čtvrté.
 21. Pokud nechcete mít málomluvné dítě, rozhodně mu první rok života nestříhejte vlasy.
 22. I takto brutální radu dávaly babičky dcerám: nechce se tvému děťátku chodit? Uvaž mu řetěz kolem nohy a polož ho do pasu do země .
 23. Chceš, aby bylo tvoje dítě čilé? Běhej v těhotenství po schodech nahoru a dolů. (Tak nevím, jiná babská rada udává běhání po schodech jako prostředek k ukončení těhotenství).
 24. Nekupujte si dětské oblečení před porodem, přináší to prý potrat nebo předčasný porod.
 25. Pokud dítě nedostane jídlo, po kterém touží, narodí se s mateřským znaménkem ve tvaru jídla, které mu bylo to zamítnuto (no ale jak se matka dozví, na co má její potomek v bříšku chuť?
 26. Barva potravin a nápojů určuje, jakou barvu pleti bude mít vaše dítě. Např. mléko zajistí pleť světlou, sójová omáčka pleť tmavou. Pokud těhotná žena pije hodně čaje/kávy, bude mít dítě s tmavou pletí.
 27. Emoční stav těhotných žen je důležitý.  Žena by měla být šťastná. Předpokládá se, že vliv myšlení matky bude také mít vliv na dítě. Pokud bude žena plakat, bude mít její dítě kyselý výraz obličeje.
 28. Pokud se žena vyleká a sáhne si na některou část těla, bude mít na té části těla její potomek mateřské znaménko.
 29. Těhotná žena by měla vytírat často podlahu. Pohyb při vytírání zabraňuje tomu, aby měla přirostlou placentu a ta se po porodu nepotrhala.
 30. Pokud bolí ženu stolička, narodí se jí v budoucnu holčička.
 31. Bude-li jíst budoucí maminka chleba, bude mít dítě velkou hlavu.
 32. Má-li děcko nějakou tělesnou vadu, je to tím, že se rodička něčeho lekla, nebo že se ohlédla.
 33. Přehodí-li si šestileté dítě přes hlavu pupečník, který byl od jeho porodu schován, bude mít rovné zuby.
 34. Pověsí-li se zbytek pupečníku na vysoký strom, dosáhne děcko v dospělosti vysokých hodností
 35. Pupeční pahýl třeba uschovat; když dítě začne chodit do školy, dá se mu rozvázat, a když se mu to podaří, bude se dobře učit.
 36. Dlouhá pupeční šňůra věstí dlouhý život dítěte.
 37. Sedáváte-li ráda se zkříženýma nohama, zaděláváte si na těžký porod.
 38. Ve vysokém stupni těhotenství seďte co nejméně! Dítě je hlavou dolů a mohlo by jí mít placatou!
 39. Choďte v těhotenství brzy spát, jinak bude mimino ponocovat!

9

Jste již těhotná, ale předchozích rad jste se nedržela a tak teď nevíte, zda očekáváte chlapce či dívku? I na to staré babky myslely a zde je návod, jak pohlaví dítěte určit ještě před porodem:

 1. Pokud nemá žena ranní nevolnosti, pak jistě očekává chlapce.
 2. Poloha a velikost bříška také napoví. Pokud vám roste zadek a stehna, vaše břicho je široké a nízko, je to holka! Špičaté bříško vysoko postavené a úzké boky ukazují na chlapce.
 3. Máte v těhotenství chuť na sladké? Čekáte dívku. Máte chuť na slané a kyselé ? Čekáte chlapce.
 4. Pokud máte nohy chladnější, než před těhotenstvím, bude to kluk, pokud se teplota vašich nohou nezměnila, bude to princezna.
 5. Dívky berou matce krásu, takže pokud jste ošklivější, máte “beďary” či vyrážky, je v bříšku holčina, kluci naopak matce krásu dávají.
 6. Máte pravý prs větší, než levý? Pak je to kluk (u dívky je to obráceně, ale nevím, co znamená, když jsou obě prsa stejná)
 7. Pokud spíte na levé straně, ukazuje to na početí chlapce, pravá strana na početí dívky (já spala na zádech, tak nevím)
 8. Máte-li moč hodně žlutou, čekáte kloučka, světlá moč je předzvěst holčičky.
 9. Rostou vám chlupy např. na nohách rychleji než obvykle? Bude to kluk, jako buk.
 10. No a pohlaví dítěte lze i vypočítat matematicky: Připočtěte svůj věk v době početí k číslu měsíce, kdy jste dítě počala, pokud je číslo liché, pak je to holka, jestli je to číslo sudé, je to kluk (příklad věk 24+říjen 10=34=chlapec)
 11. Tepovou frekvenci prý mají dívky nad 140 za minutu, chlapci pod 140 za minutu

Bojíte se porodu? Nebojte, zde je pár užitečných rad, jak porodit v pohodě: 

 1. Porodní bolesti může zmírnit sekera pod postelí ( to bych fakt chtěla vidět, jak jdete do porodnice se sekyrkou)
 2. Porodní bolesti sníží žena tím, že v těhotenství nosí mužův klobouk (tak to je taky zajímavý návod)
 3. Při dlouhotrvajícím porodu má rodička vypít vodu, v níž bylo uvařeno vejce na tvrdo a též roztlučený prášek ze skořápek
 4. Pokud přijde k porodu sousedka, porod postupuje rychleji
 5. Porod snadněji probíhá, vymaže-li se pochva omastkem (sádlem, máslem)
 6. Když porod dlouho trvá, je třeba otevřít všechny zámky u skříní, tak se otevře cesta pro plod
 7. Trvá-li porod dlouho, mají se rozvázat všechny uzle, aby se porod uspíšil
 8. Rodička po porodu nesmí usnout, aby děcko nezemřelo
 9. Trvá-li porod dlouho, bude to děvče
 10. Je-li velké porodní lůžko, bude dítě mít pohodlný život
 11. Svobodná matka má mít při porodu sáček s kuchyňskou solí, zavěšený kolem krku. Když se kousek lůžka a pupeční šňůry po odpadnutí usuší a rozemele na prášek a tento se smíchá se solí ze sáčku a dá se vypít s tekutinou otci dítěte, nebude pak chodit za jinou ženou a bude mít dítě rád
 12. Pupeční šňůru nutno schovat, přináší dítěti štěstí
 13. Dá-li se nad pupeční pahýl švestka, lépe odpadne

Miminko je na světě a teď musíte vyřešit, jak ho utěšit, když mu rostou zuby, jak ho přimět, aby nezlobilo atd. Zde je pár dobrých rad, jak na to:

 1. Bolí vaše dítě zoubky, když se mu prořezávají zoubky?  Tož mu potřete dásničku králičím mozkem
 2. Králičí mozek od bolesti nepomohl? Zkuste do rohu místnosti pověsit zelenou snítku, protože zelená barva bolest zahání
 3. Nedovolte, aby dítě nosilo otcův klobouk, protože pak se mu budou zuby prořezávat bolestivě
 4. Pořád vás zoubky trápí? Nevěšte hlavu, jděte na zahradu, obstarejte si krtka a pověste ho dítěti na krk a je po bolesti zubů (pokud vaše dítě hrůzou neumře, já bych teda umřela)
 5. Zlobí vaše dítě a nevíte si s ním rady?  Tak ho nechte stát několik minut v dešti
 6. Pláče vaše dítě a proto nemůže spát? Otřete dveře nahoře od prachu
 7. Směje se vaše dítě ze spánku? To protože si povídá s anděly
 8. Zde je charakteristika vašeho dítěte podle dne narození: Pokud se dítě narodilo v pondělní, bude spravedlivé, v úterý bude dítě plné milosti; středeční dítě bude plné žalu, čtvrteční dítě odejde od vás daleko; páteční dítě miluje a dává, sobotní dítě tvrdě pracuje na své živobytí; dítě, které se narodí v neděli, je milé a dobré, ale bude gay či lesba.

Užitečné rady vznikly také v zahraničí. Zde je několik takových mýtů:

 1. INDIE. V této zemi mnoho těhotných žen věří, že nejnebezpečnější čas pro narození dítěte je během zatmění.
 2. Pokud se dostanete těhotná do některé západoafrické země, pak si rozhodně nesahejte na břicho. Přivoláte tím zlé duchy.
 3. Židé nedoporučují těhotným ženám sprchu, ta přináší smůlu.
 4. Ve většině afrických zemích koluje pověra, že nesmí první tři měsíce žena nikomu o svém těhotenství říct, to přináší neštěstí.
 5. V některých zemích se říká, že pokud žena poslouchá v těhotenství zpěv a hudbu a miluje tanec, bude mít děvče. Pokud naopak sleduje vojenské a válečné filmy, bude mít chlapce.
 6. V některých zemích se zase říká, že pokud žena skrývá své těhotenství, narodí se jí neslyšící nebo podobně nemocné dítě .
 7. Pokud nechcete, aby žena o dítě přišla, vždy jí musíte dát jídlo a pití, na které má chuť.
 8. Těhotná žena nesmí koukat do ohně, jinak bude mít dítě po narození oheň v obličeji (pravda, tomu moc nerozumím).
 9. Podobná rada: aby dítě nemělo červené skvrny v obličeji, nesmí se těhotná žena dívat na krev, porážku zvířat a drůbeže.
 10. Těhotná žena by neměla jíst králičí maso, které přináší problémy s očima.
 11. Nedoporučuje se těhotné ženě jíst nohy dobytka, aby nedošlo ke zranění nohou a kotníků dítěte.
 12. Těhotná žena by neměla bít kočku nebo psa, protože pak bude její dítě štěkat nebo mňoukat.
 13. Častá evropská pověra říká, že pokud se setká těhotná žena s mrtvým nebo půjde na pohřeb, narodí se jí dítě se žlutou pletí.
 14. Pokud bude jíst žena v těhotenství ryby, bude dítě pihovaté a začne pozdě mluvit.
 15. Pokud uvidí žena v těhotenství hada, narodí se jí poďobané a pihovaté dítě.
 16. Pokud se chce žena vyvarovat narozením dvojčat, neměla by jíst ovoce s peckou (švestka,třešně…).
 17. Pokud se bude těhotná žena vysmívat postiženému člověku, narodí se jí stejně postižené dítě.
 18. V případě, že těhotná žena vyleze na ovocný strom, aby sklidila ovoce, strom do roka uschne.
 19. Pokud těhotná žena políbí kříž, bude mít její dítě epilepsii.
 20. Pokud bude těhotná žena pod šňůrou věšet prádlo, obtočí se pupeční šňůra kolem krku jejího dítěte. A pokud se dítě narodí s pupeční šňůrou kolem krku, v dospělosti se oběsí.

Přeborníci na mýty a pověry jsou Číňané. Zde je několik mýtů,kterým opravdu věří:

 1. Jakákoliv renovace v době očekávání dítěte je tabu. Řezání, bouchání, pilování atd. ruší dítě ve vývoji.
 2. Ostré předměty, jako nože či nůžky v rukou těhotné ženy navozují přestřihnutí pupeční šňůry v břiše, věstí tedy potrat, předčasný porod nebo nemoc dítěte. Takže NIC OSTRÉHO!
 3. Ale pokud si dá těhotná žena nůž pod postel, odežene to zlé duchy a zlé myšlení od jejího dítěte.
 4. Červený šátek kolem těhotného břicha a červený talisman odhání také zlé duchy.
 5. Pokud se zúčastní těhotná žena pohřbu a svatby, jde o střet dvou událostí, což způsobí „střet radosti“.
 6. Těhotná žena se nesmí dotknout nevěsty (neuvádí se ale, proč).
 7. I v čínské kultuře se věří, že má jídlo vliv na barvu dítěte. Je tedy zakázáno jíst sojovou omáčku, pít kávu a jíst světlé jídlo.
 8. Žena si nesmí hladit bříško, protože to vede k narození rozmazleného dítěte. Pokud bude žena v těhotenství klít a nadávat, proklíná tím své dítě.
 9. Pokud při vaši první návštěvě políbíte chlapečka, přinesete mu štěstí, pokud políbíte holčičku, přinesete tím dítěti smůlu.
 10. Pokud má dítě velkou pusu, bude z něj dobrý zpěvák.
 11. Pokud dáte novorozeněti peníze, bude milovat peníze víc než lidi.
 12. Položte na zem bibli, peníze a balíček karet, po čem se dítě natáhne poprvé tím bude: kazatel, finančník, hazardní hráč. Pokud si ale nevybere nic a natáhne se po vás, zůstane doma napořád.
 13. Pokud dítě vyplazuje jazyk, chce to, co nemá.
 14. Použití lepidla v těhotenství znamená, že se na vás nalepí těžká práce.
 15. Těhotná žena nesmí vstoupit do domu, který byl dlouho opuštěn. Je plný zlých duchů.

A ještě pár mýtů ze starého Egypta:

 1. Noste při sobě vždy modrý korálek, ten odhání zlé duchy
 2. Noste v těhotenství modré šaty, modrá odhání smůlu
 3. Dítě ochráníte od zlých duchů pokud ho nebudete první dva týdny koupat
 4. Pokud náhle probudíte dítě, oddělí se duše od těla (dítě zemře)
 5. Kočka je posvátné zvíře, které ochrání vaše dítě
 6. Sova je posel špatných zpráv, stačí ji i jen slyšet, nemusíte ji ani vidět
 7. Pokud se narodí dívka, rodiče dostanou peníze (to bych viděla jako fakt, nikoliv pověru, ženy se v těchto zemích vždycky prodávaly)
 8. Pokud vlétne pták do domu, přinese to smrt
 9. Pokud dítě bolí ucho, někdo špatně mluví o rodině
 10. Pokud má dítě tik v oku, přijde špatná zpráva
 11. Pokud manžel při svatebním obřadu upustí prsten, bude manželství nenaplněné
 12. Těhotenský test ve starém Egyptě: Žena močí na semena pšenice a ječmene po dobu několika dní. Pokud vyrostl ječmen, narodí se kluk, pokud pšenice, je žena těhotná. Ačkoliv se zdá tato metoda směšná, vědci zjistili v roce 1960, že je pravdivá. Moč těhotných žen v důsledku hormonu estrogenu způsobuje růst pšenice i ječmene, mužský hormon pak spíš růst ječmene.

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Genetika:

Vrozené vývojové vady

Historie genetiky

Trizomie (Downův, Edwardsův a Patauův syndrom)

Syndrom fragilního X

Roberts syndrom

Marfanův sndrom

Hemofilie

Cornelia de Lange syndrom

Příklady genetických sluchových vad:

Pendredův syndrom

Waardenbugův syndrom

Usherův syndrom

Sticklerův syndrom

Treacherův Collinsův syndrom

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.  Kromě informací z oboru genetiky najdete na těchto stránkách také tyto obory
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

2 thoughts on “Pověry těhotenství

 1. Je mi líto, ale s tímto problém Vám poradit neumím. Zkuste navštívit Vašeho gynekologa. Nebojte se, lékaři jsou tady pro Vás. Přeji hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *