Jak přirozeně otěhotnět

JAK PŘIROZENĚ OTĚHOTNĚT

Mnoho žen v dnešní době odkládá svoje mateřství až na dobu, kdy budou „připravené“. Chtějí nejdříve vystudovat, udělat kariéru, finančně se zabezpečit, najít ideálního partnera. Mají svůj život pečlivě naplánovaný. A pak přijde moment, kdy se rozhodnou pro děťátko a myslí si, že si řeknou „ teď!“ a jsou těhotné. Pokud se však „plán“ nedaří zrealizovat, těhotenství nepřichází, začnou být ve stresu ,přemýšlet, co dělají špatně a místo pozitivního myšlení se z jejich života stane běh za jediným cílem : „jak otěhotnět“ . Takto vytvořený psychický stres však zcela účinně zablokuje schopnost počít miminko. Jaké kroky udělat,aby se plán otěhotnění podařil? Zde je několik rad.

Psychická pohoda: to je ten nejdůležitější krok a nutno říct, že i ten nejtěžší. Je potřeba si uvědomit, že opravdu jen malé procento žen a mužů je skutečně neplodných. Samozřejmě nelze fyzickou stránku podceňovat, pokud se nedaří otěhotnět déle než rok, určitě je vhodné lékaře navštívit a poradit se s ním, ale NEPANIKAŘIT!  Velká část problémů se dá dnes již úspěšně vyřešit. Naprosto největší chybou je upnout veškeré svoje myšlení na touhu po dítěti. Partneři začnou provozovat sex pouze v době ovulace s tím, že teď prostě MUSÍ VYRÁBĚT MIMNKO. Není nic neobvyklého, že musí muž utíkat např. v polední pauze z práce domů, protože je určen přesný čas ovulace. Žena místo na krásné milování myslí na to, zda to konečně tentokrát vyjde. NEVYJDE! Takže první a nejdůležitější rada zní: věnujte se sama sobě, svým zájmům, koníčkům, práci, studiu, cestování a hlavně partnerovi. V momentě, kdy budete mít dítě, čeká vás kolotoč starostí a velkou část akcí, které nyní děláte s partnerem, už nepůjde tak snadno provozovat. Tak si to užijte teď,dokud to jde. Choďte na zábavy, plesy,do kina a divadla, sportujte spolu a večer jděte na dobrou večeři a pak mějte krásný sex při svíčkách bez ohledu na plodné či neplodné dny. Věřte, že existují ženy, které otěhotněly i v době menstruace, kdy vlastně plodné dny být neměly. Užívejte si, co to jde. Čím budete víc v pohodě, tím snáz otěhotníte. Když dostanete menstruaci, neříkejte si :“Bože, zase to nevyšlo,proč?!“ , ale naopak si řekněte : „Ha, nevyšlo to, tak mám alespoň ještě měsíc čas na….“. Věřte, že naplánovat lze hodně, ale přírodě prostě neporučíš. Dítě, ať už se nám to líbí či nikoliv, je plodem lásky (nezřídka i lásky na jednu noc), nikoliv produkt usilovného snažení. Jestliže jsou mužští partneři odsouvání do pozic „dárce spermií“, přestanou mít na sex postupně chuť, dokonce si ho mohou i „zhnusit“ a to velice často končí místo miminkem rozchodem partnerů. Nakonec nemá žena nic, ani dítě ani partnera. Takže moje první a nejdůležitější rada je : NASTRAŽTE PAST OSUDU. Pusťte dítě z hlavy a udělejte něco „šíleného“, např.jeďte na hodně náročnou, třeba i adrenalinovou dovolenou, přihlaste se do nějakého šíleného kurzu (třeba skok padákem nebo kouzlení),začněte stavět dům či předělávat byt, začněte podnikat nebo změňte zaměstnání. Udělejte cokoliv, co odvede vaše myšlenky od dítěte, ať je to sebe šílenější.

Vyhýbejte se : drogám, lékům, alkoholu, kouření cigaret a nečistému ovzduší. Je vhodné omezit látky obsahující kofein (káva, černý čaj,coca-cola). I když tuto radu bych nyní jemně upravila. Taková večeře při svíčkách s lahvinkou vínečka udělá hotový zázrak. Je jisté, že alkohol odbourává napětí a stres a navozuje pocit uvolnění a radosti. A přesně to je pro početí dítěte velice důležité. Takže alkohol v malém množství a ne příliš často může občas zafungovat jako lékař.

Správné stravování: je další, nesmírně důležitou podmínkou k vytvoření potomka. Pokud vašemu tělu chybí některé látky,vitamíny,bílkoviny atd., tělo to pozná. Příroda je velice mocná. Dokáže určit, kdy je tělo na zátěž v podobě těhotenství připraveno a kdy ne. Obezita nebo naopak podváha rozhodně situaci neulehčí. Co by jste měla jíst? Klasika: ovoce, zelenu, maso, ryby, jogurty, mléčné výrobky. Vyhnout by jste se měla naopak uzeninám, slaným, ostrým a kořeněným jídlům. Podrobně jsem popsala, jak se správně stravovat v tématu „výživa v těhotenství „ . Je dobré si uvědomit, že správná výživa se netýká pouze ženy-budoucí matky, ale i budoucího otce. I on by měl zařadit do svého jídelníčku všechny důležité složky stravy.

Snažte se s partnerem hodně cvičit. Jsou vhodné sporty v přírodě (např.turistika, cykloturistika, jízda na kolečkových bruslích), ve vodě (plavání, sjíždění vody) a sporty uklidňující (např. jóga). Po sportovní aktivitě chvíli meditujte a vzájemně se masírujte (je to ideální předehra a navození příjemných chvil). Kromě pozitivního vlivu cvičení na fyzickou stránku těla je sport také důležitý pro psychiku. Při sportu se uvolňuje velké množství negativní energie a stresu. A také se během sportování přichází na jiné myšlenky (a zase jsme u psychiky).

Sex je samozřejmě velice důležitý a pro početí naprosto nezbytný. Uvádí se, že by měl být alespoň 3x týdně, a to především v období ovulace. Ovulace nastává asi 2 týdny před dalším menstruačním cyklem. Proto, pokud žena dostane menstruaci každých 28 dní, pár by měl mít sex alespoň jednou za 3 dny mezi 10. a 18. den po prvním dni menstruace.Ale mít sex dříve, než dojde k ovulaci, je obzvláště užitečné, protože spermie mohou žít v ženském těle po dobu alespoň 3 dnů (uvádí se někde i 7 dní). Vajíčko ženy může být oplodněno spermií pouze několik hodin po jeho uvolnění se z vaječníku (uvádí se max. do 20 hodin od uvolnění se z vaječníku). Z toho je zřejmé, že spermie si na uvolnění vajíčka,tedy ovulaci, může v ženském těle počkat, ale opačně to nelze, vajíčko na spermie nepočká. Takže mít sex přímo v době ovulace může být někdy problém, protože pokud má muž spermie pomalejší,nebo je v cestě k vajíčku nějaká drobná překážka (např. hlen,lidské sliny ,které se dostanou do vagíny při orálním styku mají na spermie zhoubný vliv nebo lubrikační gel,který je sice dobrý pomocník při sexu,ale veliký nepřítel pro otěhotnění), spermie nestihne k vajíčku včas doběhnout. Existují i pomůcky, které vám s určením ovulace pomohou. Např. lze koupit ovulační test LH proužek (jeden stojí cca 15 Kč, v celém balení vychází ještě levněji).  Mnohem důležitější, než KDY, je JAK. Sex by měl probíhat jako projev lásky a důvěry, nikoliv jako pouhý akt oplodnění. Větší šanci, že otěhotníte, máte při krásném večerním romantickém milování, než v poledne, kdy si oba z práce běžíte domů „odbýt sex z povinnosti“, protože teď je ČAS. Také je prokázáno, že se šance na oplodnění zvyšují, pokud mají při sexu oba (tedy i žena) orgasmus. Stahy dělohy a pochvy totiž způsobí nasávání spermatu do děložního hrdla, a tedy i jednodušší a rychlejší cestu k vajíčku. Co se týče polohy při a po sexu (uvádí se, že by měla mít žena nohy nahoře = „svíčka“ nebo alespoň podložený zadek), je to hodně diskutabilní téma a výsledky takovýchto experimentů jsou zcela neověřené (spíš to nefunguje,podrobněji jsem o tom psala v kapitole „pověry a mýty v těhotenství“).

Rada pro muže: Vyhnout se alespoň na čas působení vysokých teplot, protože to může ovlivnit produkci spermií a jejich pohyblivost (vířivky,sauny a parní lázně).  Zrychlit a jinak nabudit spermie prý dokáže i pořádná dávka kofeinu (např. z kávy, kterou by měl muž vypít 2 hodiny před stykem). Pozitivní vliv na spermie má údajně užívání selenu, zinku, vitamínu C, vitamínu B12, zázvoru, celeru a česneku.

Pomoc bylinek: bylinky jsou zcela přírodní léky, které používali již staří indiáni a křováci. Jejich pozitivní účinky jsou zcela jasně prokázány a často pomohou právě tam, kde vše ostatní selže. Nyní uvádím několik bylinek, které se již mnohokrát osvědčily u žen, které marně touží po miminku:

Heřmánek, Maliník, Kontryhel, Meduňka, Sporýš  lékařský, Šalvěj, Mateří kašička, Kotvičník, Jestřáb ptačí (kapky lze koupit v lékárně)

Chcete-li sáhnout po exotice, můžete vyzkoušet bylinky brahmi, šatavari či budiči (samostatně či ve směsích)

Velice často má problémy s otěhotněním na svědomí předchozí antikoncepce v podobě hormonálních pilulek. Dnes není neobvyklé, že berou antikoncepci již dívky od 15.ti let. Hormonální antikoncepce blokuje ovulaci. Organismus dostává každý den určité množství hormonů, které způsobují,že mozek nedá povel pohlavním orgánům k ovulaci. (V některém z dalších témat se budu antikoncepcí zabývat podrobněji). I když jde pokrok a znalosti stále dopředu, některé nežádoucí účinky uměle dodávaných hormonů se dosud nezměnily. Jedním z nich je fakt, že hladina těchto „umělých“ hormonů zůstává v těle ještě několik měsíců po ukončení antikoncepce a občas se stává, že trvá i několik let, než si tělo „nastartuje“ správnou tvorbu vlastních hormonů. Fakt, na který vás většinou žádný doktor neupozorní je ten, že některé ženy zůstávají neplodné celé měsíce či roky po vysazení antikoncepce. Není-li totiž v organismu dostatečné množství vlastních hormonů, nedochází k uzrání a uvolnění vajíčka z vaječníku. Při hormonální antikoncepci je ženě uměle dodáván estrogen a progesteron, který si však za normálních okolností tvoří vaječník sám. Protože ale po dobu několika měsíců či dokonce let (doba užívání hormonální antikoncepce je různá) dostává tělo tyto hormony v pilulkách, vaječník si řekne, že vyrábět tyto hormony již nemusí a zastaví jejich vlastní tvorbu. Po vysazení antikoncepce však trvá někdy velice dlouho (a jsou zaznamenané případy, kdy jde o stav dokonce setrvalý), než se vaječníky zase „naučí“ svoje hormony vyrábět. Ale i když se podaří ženě otěhotnět ihned po vysazení antikoncepce, většinou trpí závažným nedostatkem minerálů a vitamínů jako jsou zinek, hořčík, vitamín A, E, B6, B12 a kyseliny listová. I když se žena správně stravuje, potřeba těchto vitamínů a minerálů je mnohem vyšší, než je možné i z kvalitní stravy získat. Protože to ale většinou ženy neví (jen málokterý lékař je na to upozorní), nemají důvod a potřebu si tyto látky sami kupovat a pravidelně je užívat. Následky pak bývají někdy fatální. Takové ženy často potratí nebo předčasně porodí, jejich děti jsou nevyvinuté a mnohem častěji dochází ke vzniku vrozených vývojových vad u plodu. Doporučení tedy je, neužívat hormonální antikoncepci příliš dlouho před tím, než budete chtít být matkou a druhá rada je, vysadit antikoncepci nejméně rok předtím, než začnete usilovat o početí a po tu dobu se chránit jinak (např.prezervativ).

1 z pěti párů, u kterých byla diagnostikovaná neplodnost, otěhotněli bez jakékoliv léčby v momentě, kdy se rozhodli pro adopci či jiný styl života (např.život bez potomka).

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Genetika:

Vrozené vývojové vady

Historie genetiky

Trizomie (Downův, Edwardsův a Patauův syndrom)

Syndrom fragilního X

Roberts syndrom

Marfanův sndrom

Hemofilie

Cornelia de Lange syndrom

Příklady genetických sluchových vad:

Pendredův syndrom

Waardenbugův syndrom

Usherův syndrom

Sticklerův syndrom

Treacherův Collinsův syndrom

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.  Kromě informací z oboru genetiky najdete na těchto stránkách také tyto obory
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *