Neplodnost

Neplodnost

Neplodnost jinak též sterilita, či infertilita, primárně znamená biologickou neschopnost jedince počít dítě a vyskytuje se jak u mužů, tak u žen. Neplodnost je klasifikována jako nemoc. Neplodnost však může rovněž znamenat stav, kdy žena není schopna nosit dítě během celé doby těhotenství. Existuje mnoho biologických příčin neplodnosti, z nichž některé mohou být napraveny lékařským zásahem. Plodné ženy jsou přirozeně plodné před a během ovulace a přirozeně neplodné během zbytku menstruačního cyklu.

Co je neplodnost? Obecně platí, že neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce častého a nechráněného pohlavního styku.Velké množství párů je lehce nervózních již po uplynutí 6 měsíců od první snahy o těhotenství, ale věřte, že délka na otěhotnění jeden rok je zcela standardní. Až 90% párů dosáhne těhotenství teprve po jednom roce „snažení“.  Zdravé páry do věku 30 let, kteří mají sex pravidelně, mají 25 až 30% šanci každý měsíc ,že otěhotní. Žena je nejplodnější ve věku 20 ti let, potom její schopnost otěhotnět každým rokem klesá. Ženám nad 30 let věku trvá otěhotnění průměrně 9-12 měsíců. Neplodnost postihuje cca. 15% párů a může ji způsobovat opravdu hodně faktorů. Hlavním znakem neplodnosti je neschopnost páru otěhotnět, ale někdy mohou existovat i jiné zjevné příznaky. V některých případech mohou mít neplodné ženy nepravidelnou nebo úplně chybějící menstruaci. Neplodný člověk může mít hormonální problémy, jako jsou změny v růstu vlasů, sexuální funkce, sníženou sexuální touhu nebo problémy s ejakulací. Muž může mít také malé varlata nebo otok v šourku.Kdy je tedy dobré navštívit lékaře? Pokud po uplynutí 12-18.měsíců nedošlo k otěhotnění a to i přesto, že k nechráněnému pohlavnímu styku docházelo pravidelně nejméně 1x týdně (lépe častěji). Jak už jsem uvedla, příčiny mohou být na straně ženy nebo muže nebo obou, ale často se na příčinu vůbec nepřijde.

Primární neplodnost se týká párů, které vůbec nemohou otěhotnět ani po jednom roce nechráněného pravidelného sexu.

Sekundární neplodnost se týká párů, které již byli schopni alespoň jednou otěhotnět, ale nyní již schopni nejsou.

Příčiny neplodnosti ženy: Věk ženy nad 40 let (od 35.let ženy se její schopnost početí výrazně každým rokem snižuje, protože se tvoří méně vajíček s horší kvalitou). Další příčinou je nepravidelná nebo chybějící menstruace (NAPŘ. ŽENY PO 40.ROKU ŽIVOTA JIŽ MOHOU MÍT MENOPAUZU), poruchy ovulace, které zabraňují uvolnění vajíčka (příčinou mohou být např. hormonální poruchy, jako je syndrom polycystických ovarií aj.), endometrioza (gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu částeček výstelky děložní dutiny), příliš hustý cervikální hlen, děložní myomy, různé děložní abnormality, poškození nebo zablokování vejcovodu, zánětlivá gynekologická onemocnění, záněty pánve, pohlavní nemoci, více než jeden předchozí potrat, rakovina ženských orgánů, onemocnění imunitního systému, kouření, drogy, alkohol, některé léky (např.chemoterapie), různé úrazy a traumata, nadváha atd. Příčinou může být porucha srážlivosti krve, diabetes, poruchy příjmu potravy, špatná životospráva. Neplodnost u ženy může být způsobena také tím, že oplodněné vajíčko nebo embryo nepřežije, jakmile se „uhnízdí“ v děložní sliznici (v děloze). Také se ukazuje, že možnou příčinou může být alergická reakce ženy na spermie muže, tedy stav, kdy si tělo ženy vytváří na spermie tak velké množství protilátek, že zničí spermie ještě dřív, než může dojít k oplodnění. To se stává především ženám, které měly velké množství sexuálních styků s mnoha různými partnery. Problém může být způsoben i bolestí při sexu. Příčin může být opravdu hodně.

Příčiny neplodnosti mužů: nízký počet spermií, pomalé spermie nebo jiné problémy se spermiemi,otok šourku, vasektomie (přerušení chámovodů), předchozí operace šourku nebo operace třísel či varlat ,malá varlata, problémy se sexuální funkcí (např. předčasná ejakulace, malá „touha“,impotence-neschopnost ejakulovat), sperma vstupuje během orgasmu přes penis do močového měchýře namísto do ženy (retrográdní ejakulace), rakovina mužských orgánů, genetické poruchy a nemoci (např. cystická fibróza), nesestouplá varlata, diabetes nebo předchozí infekce (např. příušnice), traumata a úrazy, zvětšené žíly varlat (mohou zvýšit průtok krve a teplo, které ovlivňuje počet a tvar spermií), vliv chemických látek (např. pesticidů), nikotinu, marihuany, steroidů, alkoholu a drog, radiace atd. Problém mohou způsobit zánětlivé procesy v mužském pohlavím ústrojí (např. mykózy,chlamidie aj.). Muži nad 40 let bývají méně plodní než mladší muži. I u mužů může být příčin hodně. Někdy (cca. v 10% se může zkombinovat příčina neplodnosti u muže i u ženy, př. nízký počet spermií muže a neprůchodnost vaječníku u ženy).

Co vás čeká u lékaře: na první schůzce s lékařem uvedete podrobnosti o svých pokusech otěhotnět. Váš lékař bude potřebovat informace, jako např. kdy jste se začali snažit otěhotnět, jak často jste měli pohlavní styk, zejména kolem středu svého cyklu – v době ovulace. Dále se vás lékař vyptá na rodinnou a osobní anamnézu, zdravotní potíže, které máte vy i váš partner, zejména jsou důležité informace o případných předchozích těhotenství (nejenom vašich, ale i vašeho partnera s jinými ženami). Připravte si seznam, jaké léky, vitamíny, bylinky nebo jiné doplňky užíváte včetně dávek a jak často je užíváte. Jaké jste prodělala vy a váš partner nemoci, infekce,operace a traumata. Jaký máte denní režim, zda cvičíte a jaké máte stravovací návyky, jak dodržujete osobní hygienu. Buďte připravena i na otázky velice intimního charakteru,  např. v jaké poloze, kde a jak často provozujete sex, kolikrát jste měla orgasmus, jak dlouhou máte předehru, jak dlouho provozujete sex bez antikoncepce, jakou antikoncepci jste předtím užívala, jaké pomůcky při sexu používáte-hlavně užíváte-li lubrikační gely, zda kouříte, pijete alkohol, zda jste ve vztahu spokojena, jaké máte stresy a životní styl, práci, zda jste s partnerem kuřáci, v jakém věku jste začali se sexem a kolik jste měli sexuálních partnerů atd. Kdy jste dostala první menstruaci, jak ji máte pravidelnou, dlouhou a bolestivou, zda jste již byla těhotná, kolik vážíte. Partner pak musí odpovědět na ještě choulostivější otázky, např. jaké měl sexuální problémy v předchozích vztazích, zda udrží erekci, jak dlouho mu trvá ejakulace, co ho vzrušuje aj. Všechny tyto otázky jsou velice důležité k zhodnocení situace. První pohovor s lékařem bývá dlouhý a velice podrobný. První rozhovor a také pokusy vyřešit situaci probíhají u Vašeho gynekologa. Ten provede první základní vyšetření. Pokud se ukáže problém jako závažný, odešle Vás Váš gynekolog na specializované pracoviště, kde si celý pohovor zopakujete a pak už budou následovat další kroky. Uvedla jsem jen několik málo otázek, které vám lékař položí. Předtím, než začnete být Vy a Váš partner testováni na neplodnost, je potřeba si uvědomit, že vás čeká spousta velice nepříjemných momentů jak fyzických, tak psychických. Navíc léčba neplodnosti stojí docela velké peníze, ale to rozeberu později. Lékař bude muset určit, jaké máte sexuální a životní návyky a popř. Vám doporučit jejich změnu. Pak Vám oběma bude muset provést celou řadu vyšetření, která se mohou prodloužit i na několik měsíců. V některých případech se konkrétní příčina vůbec nezjistí (nevysvětlitelná neplodnost).

Testy pro muže: Aby byl muž plodný, musí varlata produkovat dostatek zdravých spermií, a sperma musí být účinně ejakulováno do vagíny a následně musí být spermie dost rychlé a živé, aby mohli cestovat a oplodnit vajíčko. Testy na mužskou neplodnost se musí pokusit zjistit, zda není některý z těchto procesů narušen. U mužů dojde tedy nejprve k prohlídce pohlavních orgánů (především varlat a penisu).Pokud se žádný problém nenajde, dochází k vyšetření spermií. Lékař požádá muže o jeden (někdy i více) vzorků semene. Sperma se obvykle získává tak,že muž onanuje a ejakuluje své semeno do čisté nádoby. Vzorky spermatu pak jdou do laboratoře, kde se zjistí jejich množství,rychlost a kvalita. Dále se odebere krev ze žíly a sleduje se hladina hormonu testosteronu a dalších běžných mužských hormonů. Lékař může také provést speciální ultrazvukové vyšetření, kde sleduje vnitřní pohlavní orgány, především průchodnost ejakulačních kanálků. Dalším nepříjemným vyšetřením je testikulární biopsie. Tento test znamená odebrání vzorků z varlete speciální jehlou. Výsledky testikulární biopsie ukáží, zda je produkce spermií normální a zda není problém způsoben zablokováním spermií nebo jiný problémem s dopravou spermií. A na závěr se provádí genetické vyšetření, aby se potvrdilo, že problém není způsoben genetickou vadou.

Testy pro ženu: Aby byla žena plodná, musí být její vaječníky schopny uvolnit zdravé vajíčko. Její reprodukční ústrojí musí umožnit vejce přenést do jejích vejcovodů a umožnit spermiím připojit se k vajíčku a následně ho oplodnit. Oplodněné vajíčko pak musí být schopno cestovat do dělohy a tam se uhnízdit. Testy na neplodnost ženy musí tedy určit, zda některý z těchto procesů není narušen. Testování začíná obecnou fyzickou prohlídkou ženy (běžné gynekologické vyšetření). Dále se odebere žilní krev (v období 1.-3. dne menstruace) ve snaze zjistit hladinu hormonů ovlivňující ovulaci (testování ovulace), hormony štítné žlázy a hypofýzy a stanovuje se  hladina Anti-Mülleriánského hormonu (AMH), který rovněž informuje o zásobě vajíček ženy.  Součástí dalších vyšetření je měření basální tělesné teploty pravidelně každé ráno, z čehož je vidět ovulace, tedy schopnost vaječníku uvolnit vajíčka. To je zároveň důležité pro pokusy o přirozené otěhotnění. Dalším vyšetřením jsou různé zobrazovací metody, jako ultrazvuk malé pánve (dělohy a vaječníků) a hysterosalpingografie (kdy je ženě vstříknuta rentgenová kontrastní látka do dělohy a pak se sleduje její průchod do vejcovodů). Déle se provádí testy na zjištění množství a kvalitu vajec (tento test se provádí v rané fázi menstruačního cyklu). V závislosti na situaci může vzácně vaše testování zahrnovat: hysteroskopii (vyšetření speciálním hysteroskopem=optický přístroj= s průměrem optiky 2 mm, díky kterému je lékař schopen provést většinu výkonů bez anestezie. Tato metoda umožňuje vidět dutinu děložní a lze provést drobné výkony v dutině a děložním hrdlu – odstranění polypů, srůstů dělohy, aj) a laparoskopii (tento invazivní chirurgický zákrok znamená, že vám bude proveden malý řez pod pupkem a vloženo tenké pozorovací zařízení, které bude zkoumat vaše vejcovody, vaječníky a dělohu. Laparoskopie může zobrazit např. endometriózy, jizvení, zablokování nebo nesrovnalosti ve vejcovodech a problémy s vaječníky a dělohou). A pak se provádí, stejně jako u muže, genetické a imunologické vyšetření. Ne každá žena a muž musí projít všemi zmíněnými testy, ale samozřejmě se testů ke zjištění neplodnosti provádí co nejvíce. Přesto se někdy na příčinu vůbec nepřijde.

Je neplodnost častý problém? Jen asi 6% (odhady studií) žen ve věku 18 až 44 let nemohou otěhotnět ani po jednom roce nechráněného pravidelného sexu ze skutečného (potvrzeného) důvodu neplodnosti. Dalších asi 12% žen ve věku 18 až 44 let, mají sice problém s otěhotněním, ale bez zjevné příčiny. Ale tento problém mají samozřejmě i muži. 7,5% všech sexuálně zkušených mužů mladších 45 let přiznali, že mají problém zplodit potomka. Ne všichni se však rozhodnou tuto situaci řešit. Je to pravděpodobně způsobenou určitou „mužskou ješitností“. Není snadné si takový problém připustit a muži s tím mají obecně větší potíže než ženy. Jak se vyrovnat s neplodností může být velmi obtížné pro ženu i pro muže. Emoční zátěž páru je značná a postupem času, kdy se situaci nedaří úspěšně vyřešit, ještě zesiluje. Výsledky vyšetření trvají dlouho, čas rychle letí a finance pomalu mizí. A každá rada je nad zlato. Ve velké většině případů není příčina zjištěna, žádný fyziologický problém početí neznemožňuje. Je to tedy v psychice párů?Samozřejmě to není vždy pravidlem, ale ve velké většině případů ano. Je dokázané mnoha studiemi, že čím víc se pár o potomka snaží,tím méně jsou úspěšní.

Jak si mohu pomoci k otěhotnění? V prvé řadě je nezbytně nutné snížit stres. Některé studie prokázaly, že páry zažívající psychický stres měli mnohem horší výsledky léčby neplodnosti. Pokud můžete, najděte si způsob, jak snížit stres ve vašem životě. Snažte se nemyslet na těhotenství. Vím,že se to snadno řekne, ale hůř udělá, ale jde to. A pokud se Vám to podaří, máte značně velkou pravděpodobnost úspěchu. Najděte si jiný smysl života. Můžete začít studovat, dělat si řidičák, pořídit si zvířátko, cestovat, koupit si starý dům (aby bylo co rekonstruovat), pořídit si chatu, zahrádku nebo si stanovit nějaký svůj osobní cíl (naučím se hrát na kytaru, naučím se španělsky, budu chodit pomáhat do domova důchodců aj.). Čím větší úkol a cíl si stanovíte, tím spíš zapomenete na to,že chcete miminko a věřte, že až to vůbec nebudete čekat a nebudete mít „čas“, budete „tom“. Mnohokrát ve svém okolí jsem zažila, když kamarádka řekla :“Teď nechci otěhotnět, teď se mi to nehodí“, a sotva to dořekla, měla bříško. Jedna moje kamarádka otěhotněla ihned potom, co si adoptovala chlapečka.

Pro muže platí následující rady : Vyhýbejte se užívání drog a tabáku a nadměrné konzumace alkoholu. Vyhněte se vysokým teplotám (horká vana, vířivka, sauna, parní lázně), protože to může ovlivnit produkci spermií a jejich pohyblivost. Nevystavujte se negativnímu životnímu prostředí (smog, zakouřené místnosti). Omezte léky, které mohou mít dopad na plodnost (dobré je se o jejich užívání poradit s lékařem,jakým lékům se vyhnout).Pravidelně cvičte, jezte vyváženou stravu a udržet si zdravou váhu. Obezita je přímo závislá na hladinu testosteronu, což je klíčový hormon zodpovědný za produkci spermatu. Konzumace vyvážené stravy poskytuje potřebné živiny pro optimalizaci funkce spermií a minimalizuje účinky faktorů, které mohou jinak poškodit spermie. Léčba reverzibilní příčiny, jako je varikokéla, často zlepšuje množství a kvalitu spermií.

Pro ženy platí následující rady : Je velice důležité pravidelné cvičení, ale mělo by být klidné a mírné. Pokud budete cvičit příliš intenzivně, můžete být příliš unavená a následně víc nervózní. Vyhýbejte se nadváze. Nadváha (nebo obráceně i podváha ) může ovlivnit tvorbu hormonů a způsobit neplodnost. Přestaňte kouřit. Tabák má mnoho negativních účinků na plodnost. Vyhýbejte se alkoholu a pouličním drogám (škodí i marihuana). Tyto látky mohou zhoršit Vaši schopnost otěhotnět a mít zdravé těhotenství.Omezte léky, které mohou ovlivnit plodnost (lékař vám poradí,které léky to jsou). Omezte kofein, nahraďte „starou dobrou kávu“ nějakou jinou náhražkou (př.Caro). Zkuste bylinky, relaxaci aj. Podrobně „Jak otěhotnět“ popíšu v následujícím tématu.

Léčba neplodnosti obecně : Léčba neplodnosti bohužel vyžaduje značné finanční, fyzické, psychické a časové závazky. Někdy ani není léčba možná, někdy možná je. Záleží vždy na příčině. Např. infekci lze vyléčit antibiotiky, některé problémy se vyřeší chirurgickými zákroky (u mužů i u žen), je možná i hormonální a imunologická terapie. Např. lék Clomifencitrát (Clomid® *) je lék, který účinkuje na hypofýzu a tím uvolňuje ovulaci. Často se používá u žen, které mají syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo jiné problémy s ovulací. Tento lék se užívá ústy. Lidský menopauzální gonadotropin nebo hMG (Repronex® *; Pergonal® *) jsou léky, které se předepisují ženám, jež nemají ovulaci kvůli problémům s jejich hypofýzou. HMG působí přímo na vaječníky na stimulaci ovulace. Je to lék podávaný injekčně. Léků, které pomáhají při neplodnosti pro muže i pro ženy je opravdu velké množství, dnes si dokáží poradit s mnoha problémy. Někdy může pomoci při řešení problémů s plodností jenom poradenství a dobrý psycholog. V některých případech pomáhá asistované reprodukce (ART), ale o ní budu psát v následujícím tématu. Vyrovnat se s emoční záležitostí je velice obtížné, protože nelze předvídat ani délku trvání, ale hlavně ani výsledek. Zeptejte se svého lékaře, jaké kroky a plány navrhuje, protože pak se můžete připravit na každou variantu a to jak fyzicky, psychicky tak hlavně i finančně. Stanovte si meze. Pokuste se předem s partnerem rozhodnout, jaké postupy a jaké finance jsou pro vás oba přijatelné. Někdy totiž právě jenom jeden z partnerů chce mít potomka za každou cenu a druhý z partnerů se pouze „podřizuje“. Pak, když je však mez překročena, může vést přehnaná touha po miminku k neshodám nebo dokonce rozchodu partnerů. Je potřeba si uvědomit, že léčba plodnosti může být opravdu velice drahá a často ji pojišťovny nehradí a úspěšná těhotenství bývají často až po opakovaných pokusech. Zvažte další možnosti, určete si další alternativy jako např. přijetí vejce či spermie od jiného dárce, přijetí embrya od dárce, možnost náhradního nosiče (náhradní matka), osvojení dítěte nebo život bez potomka. Hledejte podporu u skupin lidí, které mají stejný problém (někdy mohou dobře poradit), u rodiny, psychologa atd. Je velice důležité o problému mluvit, snažit se potlačit pocity viny a hněvu na sebe či na partnera. Pokuste se najít cestu ze stresu, protože studie jednoznačně prokázaly, že právě stres bývá největší brzdou k početí dítěte. V následujících tématech rozeberu léčbu „svépomocí=babské rady“ a potom léčbu lékařskou (např. „umělým oplodněním“).

Jak přirozeně otěhotnět

Asistovaná reproduce

Mohlo by vás ještě zajímat:

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Genetika:

Vrozené vývojové vady

Historie genetiky

Trizomie (Downův, Edwardsův a Patauův syndrom)

Syndrom fragilního X

Roberts syndrom

Marfanův sndrom

Hemofilie

Cornelia de Lange syndrom

Příklady genetických sluchových vad:

Pendredův syndrom

Waardenbugův syndrom

Usherův syndrom

Sticklerův syndrom

Treacherův Collinsův syndrom

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.  Kromě informací z oboru genetiky najdete na těchto stránkách také tyto obory
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *