Od početí do porodu

 OD POČETÍ DO PORODU

Těhotenství

Podle zákonů života se od každého druhu vyžaduje rozmnožování, aby bylo zajištěno jeho přežití. To platí i pro lidi. Ti si však v průběhu celé své historie vyvíjeli komplikované řady namlouvacích rituálů. Jednou z velmi důležitých podmínek lidského rozmnožování je však stále již po tisíce let PŘITAŽLIVOST. Můžeme ji také nazvat LÁSKOU. Láska a věrnost nejsou pouhými výtvory knih či filmů. Láska vždy vycházela ze zakořeněné potřeby ochránit partnera při vzájemném družení, což se později změnilo v závazek zajišťující potomkům nejlepší šanci pro přežití.

12

Celý cyklus od oplodnění až do porodu trvá asi 266 dnů. Jsou to dny plné změn jak fyzických tak psychických. Během prvních osmi týdnů těhotenství se dítě vyvíjí od jedné oplodněné buňky k embryu a později plodu, začínajícímu nabývat lidské podoby.

6

Ovulace

asi 14.den vašeho menstruačního cyklu se střídavě vždy z jednoho vaječníku uvolňuje zralé vajíčko a v té době je možné oplodnění. Vajíčko je zachyceno fimbriemi na konci vejcovodu a vtaženo dovnitř. Může přežívat až 24 hodin. Není-li oplodněno, vychází z dělohy pochvou spolu s děložní výstelkou a dochází k měsíčnímu krvácení.

2    3

Orgasmus u muže

 Během orgasmu dochází u muže k ejakulaci (výronu) asi 200 až 400 miliónů spermií do ženské vagíny(pochvy). Většina se jich zase vyplaví nebo ztratí po cestě, některým se ale podaří proplout vrstvou hlenu vylučovaného hrdlem děložním a pak procházejí dělohou do vejcovodu. Spermie mohou přežívat ve vejcovodu až 48 hodin. Je prokázané, že rychleji umírají spermie s genovou výbavou XY (tedy mužské), než spermie XX (tedy ženské).Z toho lze i odvodit, že dojde-li k oplodnění vajíčka spermií během prvních pár hodin po pohlavním styku, mají šanci spíš mužské spermie, protože jsou rychlejší (narodí se syn), ale čím víc čas ubíhá, tím větší šanci dostávají spermie ovlivňující ženské pohlaví (narodí se dcera). Některé průzkumu však naznačují, že tak jednoduché to být nemusí. Ukazuje se, že záleží nejen na době oplodnění vajíčka, ale především na množství spermií muže. Ti totiž mohou mít různý počet ženských a mužských spermií a tak se některým mužům rodí spíš dívky a jiným zase chlapci. Pokud to tedy shrnu, žádný skutečný klíč k tomu, jak zařídit narození dítěte určitého pohlaví podle přání rodičů zatím neexistuje. Tedy ne tou přirozenou cestou. Při umělém oplodnění to třeba možné časem bude, kdo ví?

1

Oplodnění

 Spermie mají v sobě látky schopné rozpouštět vnější pouzdro vajíčka, což jim umožňuje vniknout následně dovnitř. Jakmile se však jedné spermii podaří do vajíčka vniknout, stane se jeho povrch pro další spermie neprostupným. Spermie, která vnikla dovnitř, ztratí svůj bičík a její hlavička se začne zvětšovat až splyne s vajíčkem a vytvoří tak jedinou buňku. Téměř ihned dochází k dělení buňky. Dělení pokračuje s tím,jak dělící buňka putuje vejcovodem a vzniká stále více dceřiných buněk. Asi čtvrtého dne po oplodnění dosáhne vajíčko dutiny děložní. Mezitím se vyvinulo v míčkovitý útvar skládající se asi ze sta buněk s dutým, tekutinou naplněným středem. Je však ještě příliš malé, aby bylo patrné pouhým okem. Následujících několik dnů plave v děložní dutině. Oplodněné vajíčko se začne zahnízďovat v měkké, husté děložní výstelce asi koncem třetího dne, tomuto jevu říkáme imlantace. Když se vajíčko bezpečně uchytilo v děložní výstelce, je proces početí ukončen. Houbovité řasy vnějších buněk embrya se začnou zabořovat do výstelky a napojovat se na matčiny cévy. Později z nich vzniká placenta (plodový koláč). Některé z těchto buněk se vyvinou v pupeční šňůru a blány chránící plod. Vnitřní buňky se rozdělí na tři vrstvy, jejichž vývojem vznikají různé části těla plodu.

1

 

 

5

Dvojčata

Jedna dvojčata připadají asi na 80 těhotenství. Vyskytují-li se ve Vaší rodině, zvyšuje se pravděpodobnost, že budete mít také dvojčata. Dvouvaječná dvojčata vznikají tak, že dvě samostatná vajíčka jsou oplodněna dvěma samostatnými spermiemi. Jsou třikrát častější,než dvojčata jednovaječná.Každé z dvojčat má svou vlastní placentu. Mohou být stejného,ale i různého pohlaví a nejsou si podobná víc ,než bratr a setra. Jednovaječná dvojčata vznikají tak, že jedno vajíčko je oplodněno jednou spermií, ale to se pak rozdělí na dvě samostatné poloviny, z nichž se každá vyvine v identické dítě. Tato dvojčata mají společnou placentu, jsou vždy stejného pohlaví, mají identické rysy a genetické vybavení.

2

5.-6.týden těhotenství

Embryo volně pluje ve vaku naplněném tekutinou. Má již jednoduchý mozek, páteř a centrální nervový systém. Na hlavičce se objevily čtyři mělké jamky, z nich později vzniknou oči a uši plodu. Embryo má již základ zažívacího systému, úst a čelisti. Vyvíjí se žaludek a hrudník. Srdce můžeme pozorovat jako velkou výchlipku (zduření) na přední straně hrudníku. Koncem 6.týdne začne zárodku bít srdce. Vytváří se systém krevních cév. Vyvinuly se čtyři malé pupeny, základy končetin. Délka embrya je nyní 6 mm (asi velikost jablkového jádra).

1

7.týden těhotenství

Hlava se vůči tělu zdá veliká, přikloněná k hrudi. Začíná se vytvářet obličej, i když oči na obou stranách hlavičky jsou dosud zavřeny. Vrstva kůže nad očima obsahuje černý pigment. Zřetelně jsou již vidět paže a nohy se štěrbinami na koncích,z nichž vzniknou prsty. Srdeční činností začne v těle zárodku cirkulovat krev. Téměř úplná je vnější podoba nervového systému zárodku. Začínají se vyvíjet kostní buňky. Embryo má již plíce, střevo, játra, ledviny a vnitřní pohlavní orgány. Žádný z těchto orgánů však není úplně vytvořen. Délka emrya je nyní 1,3 cm (asi velikost jedné bobulky hroznového vína).

4

8.týden těhotenství

Od nynějška lze embryo nazývat plod (fetus),což znamená “mládě”. Vyvinuly se již všechny hlavní vnitřní orgány,i když dosud v jednoduché formě,nemusí ani zaujímat ještě definitivní polohu. Lze již rozeznat obličej:nos je zašpičatělý, jsou již vytvořeny nozdry a obě čelisti se již spojily a vytvořily ústa. Plod má jazyk. Tvoří se vnitřní části uší zodpovědné za udržování rovnováhy a za sluch. Prsty na rukou a nohou jsou zřetelnější, jsou však dosud spojeny kožní blanou. Paže a nohy se prodloužily, můžeme rozpoznat ramena, lokty, hýždě a kolena. Dítě je značně pohyblivé, jeho pohyby ale matka zatím nevnímá. Délka plodu je nyní 2,5 cm (asi velikost jahody).

85

7

12. týden těhotenství 

Plod nabývá stále více lidské podoby, i když hlava je v poměru k tělu velká a končetiny (již úplně zformované) malé. Vnější části ucha plodu jsou již dobře vyvinuty, na končetinách se vytvořily drobné prstíčky, na prstech jsou miniaturní nehty. Plod má vytvořeny všechny vnitřní orgány, z nichž většina již funguje, takže pravděpodobnost poškození plodu infekcí nebo léky je již menší. Oči má zavřeny, přikryty již vyvinutými víčky. Vyvíjejí se svaly a dítě se tudíž daleko více pohybuje. Může skrčit i roztáhnout prsty u nohou, dokáže zatínat pěstičky. Pohybuje svaly úst a dokáže se mračit,špulit rty, otevírat a zavírat ústa. Umí již sát a polyká tekutinu, která ho obklopuje. Umí již močit. Délka plodu je 6,5 cm a váha 18 g.  V této době by Vám již také měly pomalu mizet obtíže spojené s počátečními stádii těhotenství. Jestliže jste dosud trpěla nevolností, potíže by měly pomalu ustupovat. Pravděpodobně ustoupí i dosavadní časté nucení na moč. Jste však velice přecitlivělá,i malichernosti vás vyvedou z rovnováhy. Je to důsledek hormonálních změn. Problémem se může stát zácpa, protože se peristaltika střev v tomto období zpomaluje. Objem krve v krevním oběhu se zvyšuje, což znamená, že vaše plíce, ledviny a srdce musí pracovat zvýšenou měrou. Prsa vám těžknou a bývají i citlivější. Postava se vám zatím nijak zřetelně nezměnila. Dno děložní je hmatné právě nad stydkou kostí. Jestliže jste nezvracela, bude váš váhový přírůstek činit asi 1,2 kg,t.j. asi 10% celkového váhového přírůstku během těhotenství. Je také načase navštívit poprvé prenatální poradnu, kde vám bude vystavena těhotenská průkazka (pokud jste to samozřejmě doposud neudělala). Měla by jste dbát na to,aby byla vaše strava pestrá a obsahovala hojnost syrové zeleniny. Pokud budete dostatečně pít a jíst potraviny s množstvím vlákniny,můžete tím trochu ulevit od zácpy.

16.týden těhotenství

Vstupujete do druhé třetiny těhotenství. Vaše dítě nyní měří 16 cm a váží 135 g. Vaše dítě je již plně vyvinuto a od 14.týdne je vyživováno přes placentu.Během dalších týdnů bude růst a dospívat tak, aby bylo schopno samostatného života. Hlava je v poměru k tělu veliká, ale už má krk. Rostou mu řasy a obočí. Tvář i celé tělo jsou pokryty jemným chmýřím (tzv.lanugo). Kůži má tenkou, že je průhledná, pod ní je vidět síť krevních cév. Na končetinách se vytvořily klouby. Na prstech už má zřetelné neopakovatelné uspořádání kožních rýh. Začínají se vyvíjet pevné kosti. Pohlavní orgány jsou již dostatečně vyvinuté, aby bylo možno rozeznat pohlaví. Ultrazvukem to však ještě nelze spolehlivě určit. Hrudníček dělá dýchací pohyby. Dítě si někdy saje paleček. Je velmi živé, rychle se pohybuje,ale vy to ještě necítíte. Srdíčko mu bije dvakrát rychleji než vaše srdce. V tomto období velice rychle roste. Vy byste se měla cítit již velice dobře. Měla byste být plná energie. Pocit radosti a vzrušení obvykle vzrůstá. Mohou se objevit změny ve Vaší kožní pigmentaci:prsní bradavky a okolní pokožka často ztmavnou a středem břicha se někdy táhne tmavý pruh (linea fusca). S tím, jak roste dítě, stoupá i Vaše chuť k jídlu. Šaty, které obvykle nosíte, vám začínají být velice těsné. Vaše těhotenství je již zcela patrné, roste vám bříško a budete potřebovat volnější oděv. Velikost vašich prsů je zatím normální, ale během příštích několik týdnů se budou zvětšovat Začínáte “ztrácet” pas, roste Vám bříško. Zvykněte si stát vždycky zpříma, to vám pomůže v pozdějším stádiu těhotenství, kdy bude Vaše bříško již něco vážit. Váš váhový přírůstek by měl být asi 5-7 kg, tj. asi 50-60% celkového váhového přírůstku v těhotenství.

6

20.týden těhotenství

 Jste uprostřed těhotenství a měla byste se cítit skvěle. Budete v tomto období zářit, protože vaše pleť a vlasy nikdy nevypadaly líp. Nehty se však v tomto období lámou a štěpí. Kožní pigmentaci budete mít výraznější, ale po porodu vám zmizí. Prsy mohou někdy produkovat mlezivo (kolostrum), kterým se dítě živí v prvních dnech života. Nesnažte se ho vytlačovat. Dochází k rychlému vzrůstu objemu prsů, prsní bradavky jsou velice tmavé. Dno děložní je v rovině pupku. Někdy se mohou objevit další běžné potíže,např. krvácení z dásní a zvýšená vaginální sekrece. Klouby a vazy jsou uvolněné, můžete být proto náchylnější k bolestem v zádech apod. V tomto období lze očekávat Váš váhový přírůstek asi 0,5 kg týdně. Poprvé cítíte pohyby svého dítěte. Je to jakoby jemné zachvění v břiše, které připomíná stoupající bublinky. Vaše dítě je nyní velice aktivní. Někdy plod reaguje i na zvuky vně dělohy. Je zcela normální,má-li v této době i svá období klidu,kdy se příliš nepohybuje. Na hlavičce se mu objevují první vlásky. Vyvíjí se chrup. Tvoří se mázek (vernix)-bílá mastná hmota chránící pokožku plodu v děloze. Paže a nohy jsou již dobře vyvinuty. Na plod lze krví matky přenést ochranné látky, které zvyšují odolnost novorozence vůči chorobám v prvních týdnech života. Dítě již umí pevně sevřít prsty na rukách, nožičky jsou již úměrné k tělu. Délka dítěte je 25 cm váha asi 340 g.

4

24.týden těhotenství

 je často nejlepší měsíc z celého těhotenství. Jestliže jste doposud příliš nepřibrala, teď se to změní. Budete přibývat na váze stále 0,5 kg týdně. Optimálně by jste doposud měla přibrat cca 5 kg. Problémem se může stát v tomto období výrazně větší pocení, které by jste měla dohonit dostatečným pitným režimem. Také můžete mít někdy opuchlou tvář, což je důsledkem toho, že Vaše tělo zadržuje vodu. Budete potřebovat hodně odpočívat, a to i během dne. Pokud to jde, podložte si nohy. Mírně, ale pravidelně cvičte, provádějte dechová a relaxační cvičení, choďte hodně na procházky, dostatek kyslíku je pro vaše díte důležitý. Vaše dítě rychle roste. Měří již 33 cm a váží asi 570 g. Je pořád ještě hodně hubené, protože se dosud nevytvořila tuková vrstva. V pokožce se tvoří potní žlázy. Svaly na pažích a nohou jsou již dobře vyvinuty a dítě je pravidelně procvičuje. Má období přímo horečné činnosti, cítíte ,jak se pohybuje kolem dokola.Tato období střídají období klidu, kdy dítě naopak dlouho necítíte. Dítě někdy kašle a škytá. Matka to pociťuje jako kopání. Kůže plodu je již silnější. Oči jsou vypoulené protože tvářičku má hubenou. Víčka stále kryjí oči, až od 28.týdne může plod oči otevírat a zavírat. Slyší Váš hlas a spí-li,můžete je vzbudit hlasitou hudbou. Dává dokonce přednost některému druhu hudby. Při náhlých zvucích “poskočí”. Mračí se, šilhá,špulí rty, otvírá a zavírá ústa. Kope a bije pěstičkami a někdy udělá i kotrmelec. Spí a budí se nahodile. Obvykle bývá nejaktivnější, když se Vy snažíte usnout. Saje si paleček a polyká plodovou vodu, kterou opět vypouští ve formě moči. Někdy se vody napije příliš, až z toho škytá. Hrudníček dělá dýchací pohyby, což je přípravou na mimoděložní život. Vytvářejí se mu chuťové buňky, takže asi od 28.týdne reaguje na sladké ,kyselé a hořké. V průběhu 7.měsíce se část mozku, kde sídlí inteligence a rozvoj osobnosti, stává stále složitější, což se projevuje vývojem osobních charakteristických rysů. Plod je vyživován placentou. Prakticky vše, co sníte, ať dobré či špatné, se placentou filtruje k plodu. Pupeční šňůra, provazec tří cév, spojuje placentu a plod. Plodová voda se obvykle každých 24 hodin zcela vymění. Reaguje na teplotu a chrání plod před infekcí a nákazou.

12

28.týden těhotenství

Vstupujete do závěrečné fáze, před vámi jsou už jenom tři měsíce. Začnete se cítit tlustá a nešikovná, některé ženy se stávají dokonce zapomnětlivými. V průběhu posledních tří měsíců přiberete pravděpodobně 4 kg, což je 30 -40% celkového váhového přírůstku. Do 28.týdne by jste měla optimálně přibrat celkem 9-10 kg. Někdy můžete mít běžné těhotenské obtíže, jako je pálení žáhy, trávicí potíže, křeče, strie na břiše. Někdy dochází k nepravidelným kontrakcím. Můžete mít i živé sny o porodu dítěte. Je to zcela normální, příčinou může být Vaše nepohodlí v posteli nebo pohyby dítěte. Není to znamení, že by bylo s dítětem něco v nepořádku. Během posledních tří měsíců se v těle dítěte ukládají zásoby tuku. Je veliké a čile se pohybuje. Kdyby se narodilo teď, mohlo by při speciální péči již přežít. Měří 37 cm a váží 900g – 1kg.  Pokožku má červenou a svrasklou, ale pod ní se začíná ukládat tuk. Obrovský rozvoj zaznamenala ta část mozku, která je sídlem myšlení, roste a stává se složitější. Sedmiměsíční plod už cítí bolest a reaguje prakticky stejně jako donošené dítě. Dítě má daleko více chuťových buněk, než jich bude mít po narození, chuť tudíž vnímá velmi ostře. Plíce dosud nejsou úplně vyvinuty, k tomu potřebují látku zvanou surfakant (povrchově aktivní látka), která zabrání kolapsu plic mezi jednotlivými dechy. Na Vašem břiše dokonce můžete objevit tvar patičky nebo zadečku vašeho dítěte, když kope a obrací se.

32.týden těhotenství

 Vaše dítě vypadá prakticky stejně jako při narození, jen ještě trochu přibere. Měří teď asi 40,5 cm a váží okolo 1,6 kg. Pod kůží se mu usazuje tuk a brzy bude vypadat baculatější. Je plně vyvinuté a má správné proporce. Rozeznává světlo a tmu. Protože je teď v děloze méně místa, zůstává většinou již hlavičkou dolů, připraveno k porodu. Vaše břicho se vám nyní zdá veliké, jste nemotorná a někdy máte svého těhotenství po krk. Jak dítě roste, tlačí na vnitřní orgány matky, z toho pramení potíže, jako např. dýchavičnost a časté nucení na moč. Malé množství moči někdy samovolně uniká, když běžíte,kašlete nebo se smějete. Mohou se dostavit poruchy spánku. Pánevní vazivo se roztahuje, příprava na porod. To může být spojeno s určitými obtížemi v této oblasti. Tmavá čára středem břicha bývá velmi tmavá a zřetelná. Od 34.týdne těhotenství nastupujete na placenou mateřskou dovolenou.

3

36.týden těhotenství

Nastoupila jste na mateřskou dovolenou a začínáte se připravovat na porod. Pravděpodobně už toužíte po tom, aby vaše těhotenství skončilo, ale současně máte strach z porodních bolestí, porodu a z toho, o znamená být matkou. Váš ideální váhový přírůstek by měl být okolo 12 kg. Dítě už zabralo všechno místo v děloze, kope, bije pěstičkami, neotáčí se již celé. Měří nyní asi 46 cm a váží okolo 2,5 kg.Jde-li o první dítě, hlavička již sestoupila do pánve. Měkké nehtíčky dorostly již ke špičkám prstů. Chlapeček by již měl mít sestouplá varlata. Ve zbývajících čtyřech týdnech nitroděložního života přibývá plod asi 28 g denně. S tím, jak hlavička dítěte sestupuje do pánve, budou pomalu ustávat Vaše potíže s pálením žáhy a dušnost. Bude Vás ale ještě více trápit nucení na močení. Někdy cítíte tolik energie, že budete uklízet, co vám přijde pod ruku. Ale nepřehánějte to. Měla by jste v tomto období opravdu hodně odpočívat.

8

40.týden těhotenství

Každý pohyb vás stojí mnoho sil. Pravděpodobně si budete připadat velice nemotorná a neohrabaná, díky vaší mohutnosti můžete narážet do předmětů okolo vás. V podbřišku pociťujete tíhu, někdy se objeví předzvěstné stahy (“poslíčci”), budete mít pocit, že jde o porodní bolesti. Předzvěstné stahy však nejsou pravidelné. Kůže na Vašem břiše je tak napjatá, že vás někdy svědí a břicho je tak obrovské, že si máte problém i lehnout. Budete již velice netrpělivě očekávat porod a možná současně pocítíte strach,ale i vzrušení. Vaše dítě měří již okolo 51 cm a váží 3,4 kg. Je baculaté a připravené na svůj samostatný život.  Až na malé zbytky na ramínkách a končetinách zmizelo chmýří (lanugo). Plod je buď pokryt mázkem, nebo má už jen zbytky mázku v kožních záhybech. Ve střevech   plodu se hromadí tmavá hmot tzv.smolka. Tu novorozenec vyměšuje při prvních pohybech střev po narození.

důvody nárůstu tělesné hmotnosti v těhotenství

650 g, plodová voda= 800 g, plod = 3200g, děloha =1000 g, prsy = 500g, objem krve = 1500 g, tuk = 3300 g, celkem= 10950 g

doporučený váhový přírůstek v těhotenství je 11,5 – 16 kg, u dvojčat je to 16-21 kg. Pod 10 kg je stav označován jako podváha, nad 17 kg je to nadváha, nad 25 kg je to již obezita.

2  1

                                                obrácená poloha plodu

Porod

Možnosti různých porodnických zařízení jsou různé. Ještě před porodem si o nich zjistěte, co nejvíc informací a zajistěte si tam porod. Konečně jsou za Vámi i poslední dny čekání a porodní bolesti začaly. Příznaky porodních bolestí jsou: krvavé hleny, praskne plodová a jsou kontrakce. Krvavé hleny: jde o zátku hustého, krvavého hlenu, která blokuje děložní hrdlo v těhotenství a obvykle vychází z pochvy buď předtím, než začne časné stádium porodních bolestí nebo během něho. Co dělat? Krvavé hleny se někdy objevují i několik dnů před začátkem porodních bolestí. Vyčkejte tedy, až pocítíte pravidelné bolesti v břiše nebo zádech, popř.až vám praskne plodová voda a pak teprve spěchejte do porodnice. Když praskne plodová voda: Vak s tekutinou obklopující plod může prasknout kdykoliv během porodních bolestí. Může k tomu dojít někdy náhle, ve formě proudu, ale často zpozorujete malý pramínek tekutiny vytékající z rodidel. To, když hlavička již vstoupila do vchodu pánevního a blokuje proud plodové vody. Co dělat? Ihned musíte do porodnice, i když třeba ještě nemáte bolesti, protože hrozí nebezpečí infekce. Prozatím použijte vložku. Kontrakce: Někdy začínají jako tlumená bolest v zádech, popř. jako bolesti vystřelující po stehnech dolů. S postupem času se pravděpodobně dostaví kontrakce břicha,připomínající silné bolesti při menstruaci.Co dělat:Když se vám zdá,že stahy se dostavují pravidelně,zaměřte se na jejich rytmus podle hodinek. Domníváte.li se, že máte porodní bolesti, ale nejste si jistá, zavolejte do porodnice nebo svému lékaři. Pokud kontrakce nejsou četné (interval větší než 5 minut), nebo velice bolestivé, není zapotřebí jít do porodnice okamžitě. U prvorodiček mohou porodní bolesti trvat až 14 hodin a často lépe strávit několik hodin z této doby doma. Klidně se pohybujte a kdykoliv chcete,odpočiňte si. Velice často pomáhá relaxace v teplé (ne horké!) lázni. Teplá voda uklidňuje a zmírňuje bolesti. Pokud vám však již odešla plodová voda, lázeň z důvodů infekce není dobrý nápad. Nepravé porodní bolesti (poslíčci): Během těhotenství dochází ke stahům dělohy. V posledních týdnech tyto stahy nabývají na intenzitě, takže se ženě někdy zdá, že nastává porod. Avšak pravé porodní bolesti byste měla snadno poznat, protože přicházejí pravidelně, jsou silnější a častější. První doba porodní: V tomto stadiu se svaly děložní stahují, aby se hrdlo děložní otevřelo a umožnilo dítěti projít.U prvního dítěte trvá první doba porodní obvykle 10-12 hodinale může trvat i mnohem déle. Není nic neobvyklého, když vás v této první době porodní přepadne panika. Bez ohledu na to, jak dobře jste se připravovala, dostanete někdy hrůzu z toho ,že ve vašem těle začal proces, který nedokážete zvládnout. Snažte se zůstat klidná a v souladu se svým tělem. Hospitalizace: Po příchodu do porodnice půjdete k porodní asistentce a budete běžným způsobem přijata. Asistentka vám zkontroluje kartu, zeptá se vás, kdy vám odešel hlen a plodová voda, jak časté jsou kontrakce, vyšetří vás i dítě, popř.udělá různé procedury, např. vyšetří ÚDOP (poslechne srdeční ozvy dítěte) atd. Někdy, zavolá lékaře,pokud je k tomu důvod. Potom se osprchujete, provede se klystýr (není však již ve všech zařízeních) a další kroky pokračují individuálně podle stavu vašeho a děťátka. Až do příchodu druhé doby porodní budete mít bolesti, od kterých vám může trochu pomoci váš partner, který vás bude masírovat (především oblast zad) a podporovat, pomohou různé úlevové polohy. Druhá doba porodní: jakmile je branka zašlá a můžete začít tlačit, začíná druhá doba porodní.Je to stadium daleko produktivnější, než to předchozí, protože k silným kontrakcím dělohy můžete přidat vlastní úsilí, abyste pomohla dítěti na svět. Přestože jsou stahy mnohem silnější, nejsou tak bolestivé jako předtím. Tlačení je sice velká námaha, ale asistentka vás bude vést a povzbuzovat, abyste tlačila, až to bude nejvíc zapotřebí. Druhá doba porodní trvá obvykle do 20 minutKončí porodem miminka. Hlavička miminka vychází obličejem dolů. Porodní asistentka zkontroluje pupeční šňůru a přesvědčí se, zda není omotaná kolem krku dítěte. Pak vyčistí novorozenci oči, nosní dutinu a ústa a vysaje tekutinu z horních cest dýchacích (je-li to zapotřebí). Dítě může být zpočátku namodralé , může být pokryto mázkem a pod kůží mu stéká v proužcích krev. Obvykle ihned po porodu pláče. Pak odstřihne pupeční šňůru. Dýchá-li novorozenec normálně a zdá se být v pořádku, přiloží vám ho asistentka co nejdřív k prsu. Pak nastává třetí doba porodní, kdy budete muset porodit placentu (vypudit lůžko). Někdy vám dá lékař do žíly injekčně oxitocin, hormon urychlující děložní stahy. Kdyby se totiž čekalo přirozeným způsobem, až bude placenta vypuzena sama, ztratila byste mnoho krve. Po porodu vás asistentka očistí a v případě nutnosti vás sešijí. Novorozenecká sestra a lékař se postarají o vaše dítě a vy zůstáváte ještě dvě hodiny na porodním sále, kde si odpočinete a začnete si uvědomovat, že jste se právě stala matkou.

7

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Genetika:

Vrozené vývojové vady

Historie genetiky

Trizomie (Downův, Edwardsův a Patauův syndrom)

Syndrom fragilního X

Roberts syndrom

Marfanův sndrom

Hemofilie

Cornelia de Lange syndrom

Příklady genetických sluchových vad:

Pendredův syndrom

Waardenbugův syndrom

Usherův syndrom

Sticklerův syndrom

Treacherův Collinsův syndrom

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.  Kromě informací z oboru genetiky najdete na těchto stránkách také tyto obory
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

2 thoughts on “Od početí do porodu

  1. Dotaz asi jasný… nepotřebuji hubnout, spíš bych chtěla malinko začít starat se o postavu, táhne mi ke 30 a začínám pozorovat změny na břiše a zadku… Ráda chodím, nedávno jsem si pořídila psa. Tak mě zajímá, jestli pravidelné procházky (myslím třeba 2km a víc každý den, ne procházku kolem paneláku) můžou aspoň v nějaké malé míře pomoct formování postavy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *