Práce na směny škodí zdraví

Práce na směny škodí zdraví!

S příchodem tmy roste hladina melatoninu = hormonu , který je zodpovědný za bezstarostný spánek. Proto se nám v noci usíná lépe než přes den, kdy je jeho hladina nízká. S přibývajícím věkem  se schopnost tvorby melatoninu zhoršuje. A právě proto mají starší lidé problémy s nespavostí. U zvířat je navíc důležitý i při rozlišování ročních období. Na jaře má za následek zvýšenou produkci pohlavních hormonů = nastává období páření. U člověka je tato funkce potlačena.

Čas nelze zachytit žádným ze smyslů, přesto tu je, ať děláme cokoli a řídí naše tělo. To tak moc dobře ví, kdy je nejlepší čas jít spát nebo se jít najíst. Co se stane, když tyto hodiny posuneme? Co se stane s našimi biorytmy, když místo do postele zamíříme na noční směnu? Nebo když se přeneseme letecky třeba do Tokia a změníme tím časové pásmo?

Práce na směny má pro člověka řadu negativních důsledků. V krátkodobém měřítku se při ní setkáváme  s obdobnými symptomy jako u pásmové nemoci, mezi jejíž příznaky patří únava, ztráta koncentrace, nespavost, podráždění, bolet hlavy, ztráta koncentrace nebo ztráta chuti. Mohou za to rozhozené biorytmy. Nespavost po pár nočních není nic příjemného, ale dá se to vydržet. V dlouhodobém měřítku je to však mnohem horší. Existuje řada důkazů, že práce na směny má souvislost s velkým počtem zdravotních problémů, jako jsou např. kardiovaskulární onemocnění, cukrovka nebo nadváha. Tím výčet nekončí. Je spojena i s žaludečními potížemi, vředy a depresemi.

Výsledek obrázku pro práce na směny

zdroj: časopis 21.století č. 3/2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *