Změny nosní přepážky

Změny nosní přepážky

Deviatio septi nasi (vybočení nosní přepážky) je nejčastější patologickou změnou nosní přepážky. Je to deformita, která může být jak vrozená (přepážka roste rychleji než okolní kostěné části), tak i získaná (úrazy, traumata). V průběhu růstu jedince dochází k nesouladu kostěné a chrupavčité části nosního septa a z toho pak rezultují různé deformity přepážky. Přepážka je obvykle vychýlena do strany, nebo jsou na ní výběžky – trny, nebo podélné hrany – crista septi nasi. Hlavním příznakem je zhoršená nosní průchodnost na straně, kam je přepážka vychýlena. Dalšími příznaky jsou opakované záněty nosních dutin, poruchy čichu, krvácení z nosu, bolesti hlavy, chrápání.  Diagnózu stanovíme  přední rhinoskopií a rhinomanometrií popř. Rtg. vyš. (nebývá nutné). Léčba je chirurgická, provádíme submukózní resekci nosního septa (septoplastika). Operační terapie je indikována jak v dětském věku tak častěji v dospělosti. Septoplastika  se provádí v celkové anestezii. Proto je před operací nutné podstoupit celkové předoperační vyšetření. Výjimečně se může provést v místním znecitlivění (u malých úrazů zlomeniny nosní přepážky ne starších než 3-5 dní, pak jsou již kůstky srostlé a v lokální anestezii s nimi již nelze pohnout). Během zákroku operatér pracuje buď z otevřeného přístupu, nebo uzavřenou cestou (ta je častější). Provede úpravu tvaru přepážky do požadovaného tvaru. V případě otevřené cesty vzniká drobná viditelná jizva. Septoplastika je náročná operace, trvá hodinu i více. Následně se po zákroku provede tamponáda a přiloží se sádrový obvaz na nos, a to na dobu 2 – 3 dnů. Po operaci jsou operovaná místa oteklá a vznikají i podlitiny v obličeji. V nemocnici je třeba setrvat podle individuálního stavu 2 – 5 dnů. Asi týden se nedoporučuje smrkat, vhodné jsou obklady a léky urychlující vstřebávání hematomů. Stehy se odstraňují přibližně desátý den po operaci. Přibližně tři týdny je nutné vynechat sportovní aktivity a setrvat v pracovní neschopnosti.

Hematoma septi nasi  je hematom (krevní sraženina) nosní přepážky, který vznikne nahromaděním krve pod mukoperichondriem  či mukoperiostem po úraze. Příznakem je porucha nosní průchodnosti po úraze. Při rhinoskopii je  vidět rozšíření nosního septa z kterého při punkci lze nasát krev. Hematom se léčí punkcemi s následnou tamponádou. Jako komplikace může dojít ke zhnisání hematomu a vznikne absces, který je nutné incidovat (naříznout, rozříznout) a celkově podávat antibiotika.

Synechie (vazivový pozánětlivý srůst)   jsou vazivové pruhy, které vzniknou mezi nosním septem a lasturami při poranění dvou protilehlých částí sliznice.  Mohou vzniknout po poranění či po chirurgickém zákroku v nose. Léčba je chirurgická, při doléčení je nutné vkládat mezi rozrušené plochy proužky, aby nedošlo k opětovnému srůstu.

Perforace nosní přepážky (proděravění nosní přepážky)  jsou relativně časté. Mohou vzniknout jako následek úrazu, nebo po operacích nosní přepážky. Někdy vznikají u lidí, kteří pracují s chemickými látkami. Pokud z jejich okraje dochází ke krvácení, nebo postiženému vadí pískavý tón při dýchání nosem lze je chirurgicky zacelit plastikou. Léčba nevelké perforace nosní přepážky je většinou lokální a defekt se může postupně zhojit, u rozsáhlejších perforací je třeba zvážit operační plastiku (septoplasika).

 Anatomie nosu 

Vyšetření nosu 

Vývojové poruchy nosu   

Kožní onemocnění nosu

Krvácení z nosu

Akutní záněty horních dýchacích cest

Chronické záněty horních dýchacích cest

Nosní polypy

Záněty vedlejších dutin nosních

Úrazy nosu paranasálních dutin

Poruchy čichu

Nádory horních cest dýchacích

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *