Krvácení z nosu

Epistaxe = krvácení z nosu

Co způsobuje krvácení z nosu:

Úkolem nosní sliznice je ohřívat a zvlhčovat vzduch, který dýcháme. V nose je  mnoha krevních cév, které leží na  povrchu sliznice. Tyto cévy  mohou začít krvácet z nejrůznějších důvodů. Jakmile dojde poprvé ke krvácení, sraženina v nose vytvoří strup, který se může kdykoliv lehce uvolnit a krvácení se tak může stále dokola opakovat.  Krvácení z nosu  může být lehké a krátkodobé, ale také může být velice intenzivní až  dokonce děsivé. Většinou lze krvácení z nosu doma po chvíli zastavit, ale některé stavy vyžadují poměrně rychlou lékařskou péči.

Časté příčiny krvácení z nosu jsou:

 • Nejčastěji v zimním období způsobí přechod z chladu (mrazivého počasí) do vyhřáté místnosti náhlé rychlé vysušení nosní sliznice, která pak v důsledku těchto teplotních změn praská a následně tvoří krusty, které opět vlivem teplotních změn praskají a krvácení se tak opakuje stále dokola a  častěji.  
 • Suché, horké klima s nízkou vlhkostí především v horkých letních měsících také mohou vysušovat sliznice a způsobovat praskání nosních cév
 • Nachlazení  (infekce horních cest dýchacích) a  zánět vedlejších dutin nosních způsobují opakované kýchání, což vytváří na cévy krátkodobý tlak, v jehož důsledku dochází k praskání stěn nosních cév a k následnému krvácení. Také smrkání zvyšuje tlak na stěny cév a situaci zhoršuje.
 • Vložením cizího předmětu do nosu nebo mechanické poškození nosní sliznice v důsledku “šťourání” se v nose  může poranit stěnu nosní sliznice vytvořit drobné ( ale i větší) prasklinky, které se mohou někdy špatně hojit a dlouhodobě způsobovat opakované krvácení.
 • Poranění a úrazy nosní přepážky  (stavy odchýlení septa, které má abnormální tvar a strukturu) mohou vést k problémům s epistaxí
 •   Alergie a senná také narušuje nosní výstelku a může vést k chronickým zánětlivým komplikacím
 • Užívání léků, které ředí krev (aspirin,  nesteroidní protizánětlivé léky, warfarin, a další)
 •  Vysoký krevní tlak
 • Chemické dráždivé látky (např, kokain, průmyslové chemikálie, ostatní)
 • Nádory nebo dědičné poruchy krvácení jako je např. hemofilie aj.
 • Stavy po chirurgických operacích obličeje a nosu

Jak krvácení z nosu zastavit:

 1. Nepanikařte, buďte v klidu a  snažte se relaxovat
 2.  Sedněte si, opřete se zády o sedačku (stěnu) a hlavu mírně předkloňte dopředu mezi nohy. NIKDY hlavu nezaklánějte dozadu. Záklonem hlavy způsobíte, že vám krev začne samovolně stékat do krku a začne se hromadit v žaludku. To následně způsobí nevolnost, zvracení a průjem. Z tohoto důvodu je stejně nevhodná poloha vleže.
 3. Snažte se pomalu a pravidelně dýchat ústy, hlavně krev NEPOLYKEJTE (krev z úst vyplivujte do misky,ručníku nebo pleny)
 4. Palcem a ukazováčkem vytvořte tlak na měkkou část nosu v místě přechodu mezi tvrdým kostním hřebenem a křídly nosu, tak aby jste měli stále volné nosní dírky. Správné místo tlaku na nosní cévy je velice důležité! Pokud budete mačkat kostěný hřeben nosu, nedojde ke stlačení cév, pokud budete mačkat okraj nosu v místě nosních dírek ( tím je uzavřete), dojde k hromadění krve v nosní dutině a to bude následně zvyšovat tlak na cévy, které se v důsledku toho nezatáhnou (právě naopak, krvácení se zhorší). Stisk by měl trvat cca. 10 minut, pak je vhodné stisk na chvíli uvolnit
 5. Přikládejte studenou mokrou žínku  či ručník na čelo a na zátylek
 6. Krev nechte samovolně vytékat do ručníku nebo pleny
 7. Nezvyšujte tlak snahou krevní sraženiny vysmrkat (jsou v nose nepříjemné, ale pomáhají krvácení rychleji zastavit)
 8. Pokud máte doma gelaspon ( sterilní, vstřebatelná želatinová houba, určená k lokální zástavě krvácení) , vložte proužek do nosu a nechte ho působit). Osobně doporučuji mít vždy gelaspon v lékárničce, hodí se i k zástavě krvácení po drobných úrazech (rychle zastavuje krvácení).
 9. Pokud není krvácení příliš masivní, vyčkejte 15-20. Pokud se krvácení do té doby samo nezastaví, vyhledejte lékařskou pomoc (ORL ambulance). V případě velmi náhlého, masivního krvácení (především pokud se léčíte na vysoký krevní tlak či užíváte léky na ředění krve) vyhledejte lékařskou pomoc dříve (ideálně již po max. pěti minutách krvácení). V takovém případě doporučuji si zavolat rychlou záchrannou službu.
 10. Jakmile se krvácení z nosu samovolně zastaví, snažte se zůstat ještě několik následujících hodin v klidu. Nezvedejte nic těžkého, nesmrkejte, snažte se nekýchat atd. Jak to bude možné, vyhledejte lékařské ošetření.

Kdy vyhledat lékařskou péči nebo pohotovostní službu:

 • pokud se krvácení nepodaří zastavit do 15-20 minut
 • pokud dochází k opakovaným epizodám krvácení
 • pokud je krvácení rychlé a ztráta krve je velká (přesahuje množství hrnečku, tj. 150-200 ml)
 • pokud je krvácení způsobeno úrazem (poranění při pádu, úderu do nosu či obličeje atd.)
 • pokud máte stavy slabosti, pociťujete mdloby (nízký krevní tlak)
 • pokud se léčíte z nemocí, které mohou krvácení z nosu zapříčinit (např. vysoký krevní tlak aj.)
 • pokud vám zatéká krev dolů po zadní stěně krku, přestože máte polohu v sedě (v takovém případě může totiž jít o “zadní krvácení z nosu”, což je stav, který nelze zastavit jinak, než lékařským zákrokem)

Jak budete u lékaře ošetřeni:

 1. Lékař vám položí otázky týkající se Vašeho krvácení z nosu (jak a kdy začalo, co tomu předcházelo, na jaké onemocnění se léčíte, jak často ke krvácení  dochází atd.)
 2. Pomocí nosního zrcátka prohlédne Váš nos a pokusí se zjistit zdroj krvácení. Někdy bude muset provést vyšetření pomocí  endoskopu (osvětlený zdroj) za použití místní anestezie (znecitlivění). Pokud bude potřeba, bude muset lékař odstranit sraženiny a krusty zevnitř nosu, což může být značně nepříjemné až bolestivé.
 3. Po zjištění zdroje krvácení místo ošetří buď: a) poleptáním = aplikace chemické látky (dusičnanu stříbrného) nebo tepelnou energií (elektrokauterizace), čímž se utěsní krvácející céva.  b) nosním utěsněním (přední tamponáda)= umístění pásů gázy do nosní dutiny pro vytvoření tlaku na místě krvácení (velice nepříjemné a bolestivé, leč často jediné možné řešení). Alternativně  mohou být použity i další materiály, které podporují srážení krve (např. gelaspon).  c)  utěsněním nosohltanu zadní tamponádou:  objemný tuhý mulový tampon individuální velikosti přetáhneme pomocí katétru ústy do nosohltanu. Zadní  tamponádu provádíme spolu s přední tamponádou. Tamponádu (přední i zadní) necháváme max. 48 hodin, pak se musí vyndat.  Většinou je pacient se zadní tamponádou hospitalizován v nemocnici, protože je potřeba sledovat krevní tlak a pulsu  a krevní obraz.  d) balónková tamponáda se provádí pomocí různě velkých balónků.
 4. V případě, že je příčinou krvácení cizí těleso v nose, je nutné těleso nejdříve odstranit a pak řešit problémy, které těleso způsobilo.  e) zcela výjimečně se provádí embolizace neboli podvaz cév
 5. V případě příčiny úrazu (např.zlomenina nosní přepážky), je potřeba nejprve opravit zlomeniny (nejčastěji se provádí v celkové anestezii, jen někdy je možné opravit nosní přepážku v lokální anestezii)
 6. V případě příčiny nějakého onemocnění (např. vysokého krevního tlaku) je  potřeba upravit léčbu medikamenty.

1  2

                       přední tamponáda                                                                           zadní tamponáda

Jaké udělat preventivní kroky, aby se zabránilo opakování krvácení z nosu:

 • Použijte fyziologický roztok ve formě nosního spreje nebo nosních kapek  dvakrát až třikrát denně do každé nosní dírky. Tyto produkty je možné zakoupit buď v lékárně, nebo je možné si je vyrobit doma (smíchejte 1 lžičku soli na 1 litr vody, pak vodu nechte  po dobu 20 minut vařit a následně ji ochlaďte. Roztok používejte vlažný, nechávejte ho stát max. 5 dní při pokojové teplotě).
 • Pořiďte si zvlhčovač vzduchu do vašeho bytu a používejte ho především  ve vaší ložnici v noci.
 • V zimním období ošetřujte nosní sliznici olejovými nosními kapkami.
 • Vyhněte se příliš prudkému smrkání, při rýmě používejte nosní sprey nebo kapky.
 • Kýchejte s otevřenými ústy. Tím zmírníte tlak na nosní sliznici.
 • Nevkládejte nic pevného do nosu, včetně prstů, různých vatových štětiček či předmětů.
 • Omezte používání léků, které mohou zvýšit krvácení, jako je aspirin a ibuprofen. Mějte na paměti, že jakákoliv úprava léky, zejména předepsanými  léky (jako je warfarin a jemu podobné), by měla být provedena pouze pod dohledem Vašeho lékaře.
 • Pokud budete mít příznaky alergie (např. senná rýma), navštivte svého lékaře, který Vám předepíše léky na zmírnění příznaků.
 • Přestaňte kouřit, neboť kouř dráždí  a vysušuje nosní sliznici. 

Máte-li jakékoli dotazy nebo připomínky, neváhejte a obraťte se na Vašeho lékaře.

Bylinky a vitamíny:  doplňujte do organismu vitamín C a K

zdroje:
kniha: Lidské tělo (Z anglického originálu The Human Body), vydavatelství Gemini 1992
kniha: Lidské tělo  (Z anglického originálu The Joy of Knowledge), vydavatelství Albatros 1985
kniha: Anatomie 1 a 2,autor MUDr. Radomír Čihák,DrSc., vydavatelství Avicenum 1988

 Anatomie nosu 

Vyšetření nosu 

Vývojové poruchy nosu   

Kožní onemocnění nosu

Akutní záněty horních dýchacích cest

Chronické záněty horních dýchacích cest

Nosní polypy

Záněty vedlejších dutin nosních

Změny nosní přepážky

Úrazy nosu paranasálních dutin

Poruchy čichu

Nádory horních cest dýchacích

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

One thought on “Krvácení z nosu

 1. Dobrý den jsem po 11 epistaxii zhruba 3 měsíce jsem proležel na ORL Most mám za sebou kompletní vyšetření včetně CT a MR nic nebylo prokázáno , ani nemocnice Motol na mých výsledcích nic neprokázala ztratil jsem zaměstnání kvůli epistaxii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *