Kožní onemocnění nosu

Kožní onemocnění nosu

Stejně jako na ostatních částech lidského těla krytého kůží, vznikají i v oblasti zevního nosu kožní onemocnění typická pro tuto oblast.

Rosacea. Kůže zevního nosu je při tomto onemocnění difúzně červená, během doby přibývá kresba rozšířených cévek (teleangiektázie). Podstatou onemocnění je porucha cirkulace krve. Příčina není  zcela objasněna, udává se negativní vliv alkoholu, černé kávy a u žen poruchy menses cyklu. Léčba se soustředí na odstranění možných příčin, lokálně lze aplikovat sníh kyseliny uhličité a masti se sírou, rezorcinem a rtuti. Na podkladě dlouhotrvající rosacey může vzniknout rhinophyma, kdy dojde k masivnímu ztluštění kůže na hrotu nosním a na nosních křídlech. Léčba tohoto postižení je již chirurgická, odstraňují se zbujelé útvary nožem.

Herpes simplex a herpes zoster jsou kožní poruchy způsobeny virovou infekcí, která se projevuje ohraničeným erytémem později pak puchýřky a krusty. U herpes zoster je k tomu přítomná neuralgická bolest v inervační trigeminové oblasti. Léčba je symptomatická, při recidivách je možno aplikovat Zovirax (obsahuje Acyclovir).

Erysipelas je streptokokové infekční onemocnění kůže, která je zarudlá a bolestivá, ostře ohraničená od zdravého okolí. Léčba je úspěšná při použití penicilinu, nebo širokospektrých antibiotik.

Ekzém nosního vchodu patří k nejčastějším kožním onemocněním nosu. Obvykle vzniká drážděním kůže patologickým sekretem při akutních nebo chronických rinosinusitidách, chronických cizích tělesech, dále vlivy fyzikálními, chemickými, kontaktními alergeny a při nedodržování zásad hygieny. Ekzém se vyskytuje v několika formách jako ekzema crustosum, hyperkeratoticum,rhagadiforme infikovaný ekzém označujeme jako ekzém impetiginosum. Léčba všech těchto forem ekzému je stejná. Spočívá především v odstranění vyvolávající škodliviny. Místně se doporučuje omývat postižení heřmánkovým odvarem a Jarischovým roztokem. Event. krusty lze odstraňovat po změkčení mastmi a oleji. U suchých ekzémů lze s výhodou aplikovat masti s kortikoidy.

Folliculitis vestibuli naší vzniká nejčastěji stafylokokovou infekcí vlasových folikulů (chloupky v nose), nejčastěji při vytržení chloupků a následné infekci folikulů. Projevuje se bolestivostí, zduřením v postižené oblasti a zarudnutím. V léčbě se uplatňují různé masti s přísadou saloxylu, antibiotik a kortikosteroidů.

Furunculus nasi (furunkl nosu) patří k potencionálně závažným onemocněním, protože jeho komplikace mohou způsobit vážné ohrožení zdraví i života. Furunkl vzniká nejčastěji stafylokokovou infekcí vlasových folikulů nebo mazových žlázek. Zánětlivý proces však nezůstává ohraničen jen na oblast folikulu, ale šíří se i do okolní tkáně a vzniká postupně flegmona a absces. U furunklu dolní části vestibulum naší přechází zánět i na horní ret, který bývá zduřelý (cheilitis). Furunkl nosní je onemocnění doprovázené bolestivostí, horečkou, zduřením regionálních uzlin a cefaleou. Nejvážnější komplikací furunklu je možný vznik tromboflebitidy kavernózního sinu, která je provázena sepsí a meningitidou. Přestup infekce  z oblasti nosních křídel se přitom děje přes venózní (cévní) systém, protože drobné cévky žilní ústí do vena facialis, ale i do vena angularis a tato pak do vena ophthalmica, která přivádí žilní krev do kavernózního sinu. Tato bezchlopňová komunikace může vytvořit cestu přestupu infekce ze zevního nosu do nitrolebí. Léčba furunklu nosního musí být vzhledem k možnému nebezpečí vzniku těžkých komplikací rychlá a účinná. Nejvýhodnější je celkové podávání antistafylokokových antibiotik (Oxacilin, Erytromycin aj.). Místní léčba záleží na šetrném uvolnění hnisavého čepu, tak aby hnis mohl spontánně odtékat. Snaha o odstranění hnisu tlakem na celou oblast nebo hluboké incize jsou kontraindikovány (nevhodné), protože by mohlo dojít k ještě většímu rozšíření choroby. Podpůrně lze aplikovat chladivé obklady a celková analgetika. Postižené, u kterých jsou známky vznikajících komplikací hospitalizujeme.

zdroje:
kniha: Lidské tělo (Z anglického originálu The Human Body), vydavatelství Gemini 1992
kniha: Lidské tělo  (Z anglického originálu The Joy of Knowledge), vydavatelství Albatros 1985
kniha: Anatomie 1 a 2,autor MUDr. Radomír Čihák,DrSc., vydavatelství Avicenum 1988

 Anatomie nosu 

Vyšetření nosu 

Vývojové poruchy nosu   

Krvácení z nosu

Akutní záněty horních dýchacích cest

Chronické záněty horních dýchacích cest

Nosní polypy

Záněty vedlejších dutin nosních

Změny nosní přepážky

Úrazy nosu paranasálních dutin

Poruchy čichu

Nádory horních cest dýchacích

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

One thought on “Kožní onemocnění nosu

  1. Dobrý den,
    dalo by se prosím podle fotky určit, o co se jedná? Asi po 6 dnech od začátku prvních potíží v nose, ve čtvrtek jsem byla na ORL, vřídek pod nosem měl už čepičku, lékařka se snažila vypustit hnis, skoro žádný nevytekl. Vevnitř neviděla nic, celé pravé křídlo nosu extrémně bolestivé, citlivé, začervenalé. Udělala výtěr, výsledek bude v pondělí. Bolest vystřeluje jakoby po nervech do pravé tváře. V noci intenzivní křečovité sevření očí, hlavně pravého, bolest pravého oka, světloplachost. Celková ochablost, nechutenství. Po Aulinu spím asi 5 hodin, pak mě bolest budí. Od čt mažu Bactroban, zatím žádná úleva, jen červené místo na křídle nosu se zúžilo a projevuje se už naskrz nosní stěnu. Dnes (sobota) na pohotovosti prý Růže-erysipel, mám brát Amoksklav, dg se mi nezdá. Byla jsem dnes na vlastní žádost na pohotovosti neurologie (vyloučit pásový opar – hranice bolestivosti končí přesně na středové čáře) – nic nezjistili. Kdo by měl udělat dg? kožní, ORL, infekční? Problém s očními svaly patří na neurologii či na oční?
    https://photos.app.goo.gl/NSkJ2W5pAx110ARi2
    S díky Hana M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *