Akutní záněty dýchacích cest

Akutní záněty horních dýchacích cest

Akutní zánět horních dýchacích cest může vzniknout buď primárně nebo sekundárně jako součást celkového infekčního onemocnění. Nejčastěji bývá virového původu. Sliznice nosu a nosohltanu přitom bývá postižena současně, nebo v těsné postupné časové návaznosti.

Akutní rýma (rhinitis acuta catarrhalis) patří k nejčastějším onemocněním, zejména v období jara a podzimu. Původcem jsou nejčastěji viry ze skupiny rinovirů a enterovirů zařazené mezi pikornaviry. Jako podpůrný faktor se uplatňuje nachlazení, které snižuje obranyschopnost nosní sliznice. Doba inkubace se pohybuje mezi 1-4 dny a rovněž imunita získaná po prodělané virové rhinitidě se udrží jen několik týdnů. Onemocnění se šíří nejen kapénkovou infekcí (nákazy přenášené vzdušnou cestou na vzdálenost 1–1,5 m, kdy dochází k vylétávání infikovaných kapének při kýchání, kašlání nebo mluvení), ale i přímým kontaktem. Je nutno poznamenat, že viry jsou na sliznici již během inkubace a 2-3 dny od prvních příznaků, zdaleka ne po celou dobu trvání choroby.  Příznaky akutní virové rýmy lze rozdělit do několika stádií:

  • v počátku stojí v popředí klinického obrazu celkové příznaky infekce jako je malátnost, únava, bolesti hlavy, pocit chladu a zvýšená teplota
  • další stádium (katarální) se projevuje vodnatou a později hlenovitou sekrecí, dýcháním nosem  je silně ztížené až nemožné, hlas má huhňavé zabarvení (rhinophonia clausa). Často dojde k přidružení superinfekce mikroby a charakter sekretu se změní z hlenovitého na hlenohnisavý.  Onemocnění se pak prodlouží z obvyklých 7 dnů na delší dobu. S prodlouženým průběhem akutní virové rýmy se setkáváme často u dětí s adenoidními vegetacemi (zvětšená nosní mandle).

U kojenců bývají příznaky rýmy mnohem závažnější, doprovázené teplotou kolem 40°C a protože je znemožněno dýchání nosem, má kojené dítě problémy se stravou a může být ohrožena jeho alimentace (výživa, strava).

Diagnóza akutní virové rýmy vyplývá  z typického klinického obrazu a rhinoskopického nálezu. Ve většině případů je stejně postižena sliznice nosu i nosohltanu, převládají-li změny v nosohltanu, hovoříme o nazofaryngitidě, Setkáme se s ní častěji u malých dětí než u dospělých, což vyplývá jednak z polohy kojence na zádech a z toho vyplývající zatékání sekrece do hltanu a jednak postižením přítomné adenoidní vegetace.

Léčba je symptomatická, neboť kauzální terapie dosud neexistuje. Celkově podáváme hojně teplý čaj, Acylpyrin, Paracetamol a vitamíny. Dále doporučujeme snížit teplotu v místnosti na dobu spánku a zvýšit vlhkost v místnosti. U malých dětí je vhodné šetrné odsávání sekretu z nosu. Celkově je nutno podávat i dekongescenční léky s antihistaminovým účinkem (např. Disophrol, Rhinopront atd.). Místní léčba se soustředí na aplikaci nosních kapek, nejvhodnější jsou: Sanorin, Nasivin, Muconasal, Olynth atd. Lze doplnit antibiotickými kapkami Framykoin.

Komplikace akutní rýmy bývají relativně časté a to hlavně u malých dětí. Jde o možnost  rozšíření infekce do středouší přes Eustachovu trubici. Další možnou komplikací je zánět vedlejších dutin nosních. Na vzniku těchto komplikací se může podílet i nevhodná technika vysmrkávání oběma nosními průduchy zároveň, při které je vzduch vytlačován nosem proti odporu a tím mechanicky napomáhá průniku infikovaného sekretu do dutin. Čištění nosu se má  provádět postupně každá nosní dutina zvlášť.

Symptomatické rýmy se vyskytují současně s jinými chorobami jako je např. infekční mononukleosa, encefalitida, polimyelitida a jiné infekční choroby.

Prevence se soustředí na zvyšování celkové odolnosti organismu, otužování, aktivní pohyb ve zdravém prostředí, sport, vhodné složení stravy bohaté na vitamíny atd. U dětí je vhodné provedení adenotomie k vyloučení možného infekčního ložiska.

zdroje:
kniha: Lidské tělo (Z anglického originálu The Human Body), vydavatelství Gemini 1992
kniha: Lidské tělo  (Z anglického originálu The Joy of Knowledge), vydavatelství Albatros 1985
kniha: Anatomie 1 a 2,autor MUDr. Radomír Čihák,DrSc., vydavatelství Avicenum 1988

 Anatomie nosu 

Vyšetření nosu 

Vývojové poruchy nosu   

Kožní onemocnění nosu

Krvácení z nosu

Chronické záněty horních dýchacích cest

Nosní polypy

Záněty vedlejších dutin nosních

Změny nosní přepážky

Úrazy nosu paranasálních dutin

Poruchy čichu

Nádory horních cest dýchacích

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *