Hyperplázie nosní mandle
Hyperplázie nosní mandle – adenoidní vegetace (tzv. laicky velká nosní mandle) je nejčastějším patologickým stavem v oblasti nosohltanu u dětí (leckdy se s ním můžeme setkat i v mladé dospělosti). Laločnatá lymfatická tkáň vytváří mechanický uzávěr části choan (vnitřní nozdra – je to párový otvor, ve kterém dutina nosní přechází v nosohltan) a může být zdrojem opakované infekce. Z toho pak vyplývají typické potíže :
- omezené dýchání nosem (děti stále typicky dýchají otevřenou pusou)
- hlasité dýchání ústy v noci s chrápáním (dítě je pak přes den unavené, nevyspalé, mrzuté a má zhoršenou soustředěnost)
- může být noční pomočování
- v pokročilém stádiu huhňavá řeč a typický vzhled dítěte (tzv. facies adenoidea)
- vegetace způsobuje dysfunkci Eustachovy tuby a z toho rezultující poruchy sluchu a recidivující (stále se opakující) záněty středouší (otitidy), opakované záněty horních (rýma) i dolních dýchacích cest
Při snaze zodpovědět otázku příčiny vzniku hyperplázie nosohltanové mandle je diskutováno mnoho faktorů:
- imunologická příčina
- endokrinní příčina
- vliv okolního prostředí aj.
Diagnóza adenoidná vegetace se stanovuje z anamnestických údajů a z klinického vyšetření přední a zadní rhinoskopie, palpace nebo epifaryngoskopií. S výhodou lze provést též tympanometrické či audiolodické vyšetření.
Terapie je chirurgická. Adenoidní vegetace se odstraňuje adenomem, což je speciálně konstruovaná kyreta různé velikosti. Výkon se u dětí provádí za (většinou, nejsou-li komplikace) 3 denní hospitalizace. Dříve se prováděla v lokální anestezii, dnes se provádí téměř výhradně v krátkodobé celkové anestezii, která umožňuje šetrný přístup k dítěti a dovolí dobrý přehled v operované oblasti a možnost dokonalého stavění krvácení. Pokud po výkonu dojde k časnému nebo pozdnímu krvácení, je indikována kyretáž nosohltanu, výjimečně tamponáda.
Odstranění nosní mandle – endoskopická adenotomie se provádí následujícími postupy:
- klasická endoskopická adenotomie: se provádí jednoduchým kovovým nástrojem (kyretou = adenotom) v krátkodobé celkové anestezii; výkon je plně hrazen pojišťovnou; hospitalizace trvá obvykle 2,5 dne
- Shaver: je šetrnější odstranění nosní mandle zahnutým rotačním nožem, výhodou je přesné a bezpečné odstranění zbytků mandle podél vstupu do sluchových trubic; metoda je vhodná zejména pro děti trpící opakovanými záněty středního ucha; výkon se provádí též v krátkodobé celkové anestezii za obvykle 2,5 denní hospitalizace, ale není plně hrazen pojišťovnou (doplatek bývá většinou okolo 1000 Kč)
- Laser: je odstranění nosní mandle nejprve jednoduchým kovovým nástrojem (kyretou = adenotom), poté plošným ošetřením nosohltanu laserem. Výkon má tak minimální riziko krvácení a další výhodou je velmi nízká pravděpodobnost obnovení nosní mandle. Také hojení je oproti klasické metodě mnohem rychlejší. Výkon se provádí též v krátkodobé celkové anestezii, ale pacienti mohou většinou opustit oddělení večer v den výkonu; tato metoda též není plně hrazena pojišťovnou (doplatek bývá většinou okolo 6000 Kč)
- Plasma koblace: je nejmodernější metoda odstranění nosní mandle pomocí speciální sondy za využití plasmového pole s velmi nízkou teplotou; výkon je zcela bezkrevný; i zde je velice rychlé hojení, proto mohou pacienti většinou opustit oddělení večer v den výkonu; tato metoda též není plně hrazena pojišťovnou (doplatek bývá většinou okolo 8000 Kč)
Zajímavosti: Proč se novorozenci rádi chytají prstů?
Proč hlupák neví, že je hloupý?