Klíšťová meningitida

Klíšťová meningitida, encefalitida či meningoencefalitida

Jedná se o relativně časté sezónní onemocnění (jaro a léto) vyvolané virem ze skupiny abovirů a přenášené klíšťaty (Ixodes ricinus)

inkubační doba je obvykle 7-14 dnů

nemoc má typicky dvojfázový průběh:

  1. v počáteční inkubační fázi bývají subfebrilie (zvýšená tělesná teplota), bolesti hlavy, malátnost a únava. Po několika dnech přichází náhle přechodná úleva od potíží a pak se začne projevovat druhá fáze
  2. rozvíjí se stádium nervových příznaků, kdy se znovu dostavují horečky, bolesti hlavy, nauzea, zvracení a meningeální syndrom (soubor subjektivních a objektivních příznaků vznikajících drážděním mozkomíšních plen např. ztuhlost šíje, pacient není schopen dotknout se čelem kolen, musí se  podpírat v sedě rukou, má omezení  natažení končetin …)

Někdy probíhá pouze meningeální syndrom (zde je prognóza nejlepší), někdy se však přidá i postižení mozkového parenchymu či dokonce postižení míchy, jde tedy pak o meningoencefalitidu či meningoencefalomyelitidu. Postižena může být kterákoli část nervového systému.

Klinické formy infekce:

  • aborativní ⇒ nemoc proběhne jen pod obrazem viremického, tedy prvního stadia
  • meningitická ⇒ má klinický obraz aseptické meningitidy (tedy druhého stadia)
  • encefalitická ⇒ převládají mozkové příznaky, dochází k psychickému útlumu, poruchám spánku, někdy i ke zmatenosti. Časté jsou projevy extrapyramidové ( snížená hybnost, třes jazyka, brady a rukou) a mozečkové (nystagmus, porucha koordinace pohybů, neschopnost vykonávat střídavě rychlé protichůdné pohyby). Mohou být též poruchy mozkových nervů okohybných aj., vzácně i lehá hemiparéza
  • encefalomyelitická ⇒ dochází k postižení předních rohů míšních, někdy i kořenů, hlavně v krčním či lumbálním zduření. To se projeví bolestmi a postupným rozvojem chabé parézy (ochrnutím) a atrofií (zmenšením) proximálních kořenových svalů.

Jakmile zjistíme byť i jen naznačený meningeální syndrom spolu s nějakou ložiskovou symptomatikou, měl by být pacient ihned hospitalizovaný v nemocnici. Není nutný zjištěný styk s klíštětem, ten totiž může snadno uniknout pozornosti, a klíště navíc není jediným přenašečem (tím může být např. i komár či moucha)

Diagnostika se provádí odběrem likvoru (mozkomíšní mok získaný  lumbální punkcí). Dále je to virologické vyšetření z krve, především sérologický průkaz protilátek.

Léčba je symptomatická (léčí se příznaky), důležitý je klid na lůžku již v první viremické fázi a zejména pak při manifestaci nervových příznaků. Prognóza  závisí na průběhu a tíži postižení, ve většině případů je však dobrá. Po těžkých formách onemocnění však mohou zůstávat rezidua.

 zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozkové příhody

Bolesti hlavy

Degenerativní onemocnění a demence

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Závrať

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie  najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *