Tenzní bolest hlavy

Tenzní bolest hlavy

Jde o nejčastější typ bolestí hlavy, které se dříve označovaly jako vazomotorická cefalea. Bolesti jsou typicky nezáchvatovité (neparoxysmální),tupé, nepulzující, mírného stupně, lokalizované většinou bilaterálně (oboustranně) ve spáncích nebo v týle, někdy za očima, nejsou zhoršovány zátěží, ale někdy mohou být doprovázeny nauzeou (nevolností). Bolesti mohou doprovázet i neurčité závratě. Bolest obvykle začíná v průběhu dne jako mírná, její intenzita postupně narůstá, ale většinou nedosahuje takového stupně jako u migrény, v průběhu dne kolísá , a to i u chronických forem. Bolesti se nezesilují ani po fyzické námaze ani po požití alkoholu. Tenzní cefalea se může také projevovat mravenčením , hlavně ve vlasové pokožce.

Bolesti mají formu epizodickou, kdy trvají hodinu až několik dnů, i formu chronickou trvající více než 15 dnů v měsíci. Mohou být kombinovány i s prostou migrénou. Existují přechodné varianty mezi migrénou a tenzní cefaleou i současný výskyt migrény a tenzní cefaley. Často jsou přítomny různé provokační faktory, především psychogenní. Souvisejí se stresovými situacemi v zaměstnání, rodině, společnosti, vyskytují se u neurotiků, u depresivních stavů, po psychické či fyzické zátěži, při frustraci či nadužívání některých léků. Tenzní cefalea se vyskytuje i u dětí. Bývá zde zřejmá familiární dispozice.

Bolesti vznikají ze svalové kontrakce (svalového stahu) svalstva hlavy a krku. Ložisko bolesti se nachází nejčastěji na úrovni prvních krčních obratlů. Díky této lokalizaci se podle prvního krčního obratle – atlasu- tomuto postižení říká Atlasův syndrom. Označení pochází z řecké mytologie. kdy obr jménem Atlas byl za trest donucen Jupiterem, aby na svých ramenech nesl tíhu světa. Člověk trpící tenzními bolestmi hlavy jako by nesl na ramenou veškerou tíhu svého stresu – nadměrně napíná příslušné svaly a to následně vyvolává bolest hlavy. Bolest se také může soustředit do oblasti okcipitální (týlní) a přecházet nahoru směrem k čelu.

Diagnoza: je stejná, jako u migrény. Objektivní nález je vždy normální. Pro určení správné diagnózy je nejdůležitější anamnéza, popis příznaků.

Léčba : analgetika a spasmoanalgetika  (Peralen, Quajanal, Algifen ,Brufen, Indren aj.). Léky však nedoporučujeme užívat déla jak 14 dní (možný vznik závislosti). Dále se mohou užívat transkvilizéry a antidepresiva. Bolesti většinou příznivě reagují i na požití alkoholu, což je možné využít i v diferencované diagnóze oproti migréně, která se po alkoholu zhoršuje.

 zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv Káš

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozkové příhody

Bolesti hlavy

Degenerativní onemocnění a demence

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Závrať

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie  najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *