Otřes mozku

Posttraumatická cefalea = otřes mozku

Vyskytuje se často, většinou po úrazu hlavy, který se ani nemusí zdát vážný. Posttraumatickou bolest však vyvolat může. Ta se objevuje zanedlouho po nehodě a během následujících měsíců se většinou pomalu vytrácí. Tato zjevná souvislost pak usnadňuje určení původu takové bolesti. Někdy se však postraumatická cefalea dostaví až týdny, případně i měsíce po dané události. Bolest se většinou lokalizuje unilaterálně (jednostranně), a to na straně, kterou náraz postihl. Dalším místem, které bývá postiženo, je oblast krčních obratlů. Postraumatická cefalea mívá však i trvalý charakter (chronická). V tomto případě  se bolest šíří od šíje směrem k čelu. Podobně jako u tenzních bolestí hlavy se objevuje pocit sevření a potíže se soustředěností. Dále mohou nastat poruchy spánku, paměti nebo závratě. Stejně tak stavy nervového vypětí s častými změnami nálady. Ty poukazují na lézy (poškození), kterou se nepodařilo při první prohlídce zjistit. Nejznámější z nich je “ whiplash“, což je extenze (natažení) krku, např. při autonehodě, kdy se hlava prudce zvrátí dozadu a hned dopředu.

Posttraumatická cefalea může být způsobena nejen poraněním, ale i psychickými faktory. V těchto případech je bolest vyvolána úzkostí, která se objeví následkem nehody a stresové situace, v níž se nachází osoba, jež úraz utrpěla. Takový člověk ztrácí pocit jistoty, dostavuje se úzkost a to je živná půda pro tenzi (napětí) a bolest hlavy. Léčba posttraumatických bolestí hlavy spočívá především v prevenci. Po úrazu lékař předepíše analgetika a pacient je rychle předán, je-li to třeba, do péče fyzioterapeuta, který mu pomůže získat ztracenou mobilitu. Co se týče psychického traumatu, je vhodné se obrátit na psychoterapeuta, který může předepsat anxiolytika.

Postraumatické cefaley ve většině případů časem odezní, u osob mladšího věku a bez zdravotních potíží vymizí obvykle za několik týdnů. Někdy se však stává, že bolesti i přes odpovídající léčbu přetrvávají. V tom případě je třeba  myslet vždy na závažnější poúrazovou komplikaci a možnost syndromu nitrolební hypertenze, např. na chronický subdurální hematom. Tyto nemocné vždy doporučujeme k odbornému neurologickému vyšetření.

Přestože mozková komoce (lidově otřes mozku) je funkční a reverzibilní (úplná či částečná vratnost) porucha, objevuje se u části pacientů soubor potíží, který označujeme jako postkomoční (posttraumatický) syndrom. Většinou navazuje přímo na akutní stadium, někdy se však rozvíjí až po několika dnech po propuštění z nemocnice. Jde o bolesti hlavy, někdy jen pocit zaujatosti hlavy, závratě, nesoustředěnost, únavu, sníženou výkonnost s poruchy spánku. Existují 4 základní příčiny postkomočního syndromu:

  1. posttraumatický cervikokraniální syndrom: vzniká při současné poruše krční páteře.
  2. postkomoční potíže nejsou jen následkem mozkové komoce, ale může jít i o závažnější poranění, např. o drobnou kontuzi s traumatickým subarachniodálním krvácením.
  3. u disponovaných jedinců může vzniknout reaktivní neurastenický syndrom, který spadá do oblasti psychosomatických poruch (viz popsáno výše)
  4. pravá účelová neuróza s podvědomou nebo i vědomou snahou po odškodnění nebo jiné satisfakcei za utrpěný úraz.

Bolesti hlavy se mohou vyskytovat po lehkých a těžších úrazech hlavy, ve formě akutní i chronické a mohou mít i různé příčiny. Při déletrvajících a progredujících bolestech je třeba v diagnóze myslet vždy na závažnější poúrazovou komplikaci a možnost syndromu nitrolební hypertenze, např. chronický subdurální hematom. Tyto nemocné vždy doporučujeme k odbornému neurologickému vyšetření.Přestože mozková komoce je funkční a reverzibilní (možný návrat k normálu) porucha, objevuje se u části pacientů soubor potíží, který označujeme jako postkomoční (posttraumatický) syndrom. Většinou navazuje přímo na akutní stadium. Někdy se však rozvíjí až po několika dnech a často zase po několika dnech odezní.Někdy může přetrvávat i několik měsíců.

Hlavním příznakem posttraumatického syndromu je bolest hlavy. Ta se objevuje zanedlouho po nehodě a během následujících měsíců se většinou sama pomalu vytrácí. Tato zjevná souvislost pak usnadňuje určení původu takové bolesti. Bolest se většinou lokalizuje unilaterálně (jednostranně), na straně, kterou náraz postihl. Je pulzující a podobá se migréně bez aury. Dalším místem, které bývá postiženo, je oblast krčních obratlů. Posttraumatická cefalea může mít však i trvalý charakter. V tomto případě se bolest šíří od šíje směrem k čelu. Podobně jako u tenzích bolestí hlavy se objevuje pocit sevření a potíže se soustředěností. Dále mohou nastat poruchy spánku, paměti a závratě. Stejně tak stavy nervového vypětí s častými změnami nálady. Ty poukazují na lézy (poškození), kterou se při první prohlídce ne vždy podaří zjistit. Nejvíce úrazů postihuje krční obratle. Nejčastější z nich je „whiplash“ = extenze krku, např. při autonehodě, kdy se hlava prudce zvrátí dozadu a hned zase dopředu. Posttraumatická cefalea může být způsobena nejen poraněním, dočasně poškozujícím organismus, ale i psychickými faktory. V těchto případech je bolest vyvolána úzkostí, která se objeví následkem nehody a stresové situace, v níž se nachází osoba, jež úraz utrpěla. Takový člověk ztrácí pocit jistoty, dostavuje se úzkost, a to je živná půda pro tenzi a bolest hlavy.

Léčba: spočívá především v prevenci. Po úrazu předepisuje lékař analgetika a pacient je alespoň několik hodin sledován neurologem a chirurgem. Také je vhodná intervence fyzioterapeuta. Co se týče psychického traumatu, je vhodné se obrátit na psychoterapeuta, který může předepsat anxiolytika.

 zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozkové příhody

Bolesti hlavy

Degenerativní onemocnění a demence

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Závrať

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie  najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *