Lékově vázané bolesti hlavy

Lékově vázané bolesti hlavy

 

I když tomu těžko věříme, mohou být někdy i léky původci cefaley a ta časem může nabýt i chronické podoby. Objeví se banální bolest hlavy, člověk se uchyluje k analgetikům, která pro někoho mají přímo zázračný účinek. Léky na bázi paracetamolu jsou navíc většinou ve volném prodeji, to je v očích  většiny lidí řadí mezi bezpečné, a tak dochází k jejich nekontrolované konzumaci. Pokud bolest hlavy trvá, svádí to někoho dávku zvyšovat. Nejdříve stačí jedna tabletka, pak už jen dvě, posléze tři… Problém nastává, když se bolest opakuje každý den, člověk začne brát léky soustavně a maximální denní dávky dosáhne poměrně rychle. Proto lze při užívání analgetik velmi snadno upadnout do bludného kruhu. Jakmile se bolest dostaví, utiší se lékem. Ale tělo si na danou dávku velmi rychle zvykne, a chceme-li dosáhnout stejného efektu, je třeba ji zvýšit. A tak nakonec polykáme tabletek víc a víc. Nastává situace, že čím víc hlava bolí, tím větší množství léků se ji dotyčný snaží potlačit. Cefaley vyvolané léky postihují více než 3% populace (častěji ženy), a nejvíce starší osoby. Takováto automedikace může vyústit v návyk, kdy už tělo tělo svou dávku analgetik prostě potřebuje, a tak vyvolává donekonečna bolest hlavy (začarovaný kruh). Často jde o léky s obsahem kodeinu či látky na bázi opiátů.

Cefalea medikamentózního původu je charakteristická pulzující mírnou nebo středně intenzivní bolestí, pocitem bušícího kladiva, pocitem sevření hlavy do těsné přilby. Bolesti jsou tupé, difuzní, oboustranné a jsou často přítomné již po probuzení. Přidávají se poruchy koncentrace, ale i spánku, neobvyklá únava, případně podrážděnost.Užití léků může dočasně bolest potlačit a to dotyčného ubezpečí, že dělá dobře. Jediný způsob, jak tuto spirálu přerušit, je prášky přestat brát. není ovšem lehké člověka, kterého bolí hlava každý den, přesvědčit, že po jejich vysazení bolest odezní. Tím spíše, že první dny může propukat nanovo. U analgetik totiž dochází ke stejnému efektu, jako v případě drog. Když tělo přestane dostávat obvyklé denní dávky, mohou se objevit abstinenční příznaky.

Bolest hlavy však může také signalizovat nežádoucí účinek určitého léku. Některé léky totiž mají vazodilatační efekty a ty někdy vyvolávají bolest hlavy. V tom případě je nutné, aby pacient informoval svého lékaře (může jít např. o alergii  či nesnášenlivost na daný lék = nevolnost a zvracení je dalším možným nežádoucím projevem).

 zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozkové příhody

Bolesti hlavy

Degenerativní onemocnění a demence

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Závrať

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie  najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *