Cluster Headache

 Cluster Headache (nakupení bolesti hlavy)

Též známe po názvem cyklická cefalea nebo Hortova histaminová cefalea. Vyskytuje se mnohem vzácněji a s výraznou převahou postihuje muže, obvykle středního věku (poměr výskytu u mužů a u žen je asi 8:1).

Má typický klinický obraz : záchvaty silné, jednostranné bolesti v oblasti orbity (očnicová dutina) a jejího okolí, za okem, na tváři, v krajině čelní a spánkové, se současnou konjuktivální injekcí (překrvení, nastříknutí, zmnožení náplně viditelných cév očního bulbu), slzením, sekrecí nosu, zduřením nosní sliznice, pocením na čele a tváři, někdy i edém (otok) víčka a Hornerovým  syndromem. Ataky trvají od 15 minut do dvou až tří hodin, mohou se dostavovat jednou či vícekrát týdně, často probouzejí nemocného ze spánku. Série bolestí může trvat týdny i měsíce (odtud cluster = shluk), remise (návrat k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci. Jedná se vlastně o dosažení bezpříznakového období) mezi atakami mohou trvat měsíce či léta. Ataky jsou nejčastěji na podzim a na jaře. Provokují se alkoholem, nitroglycerínem a histaminem.

Kromě této typické epizodické formy se vyskytuje i forma chronická, při níž většinou po typické počáteční sérii záchvatů zůstává chronická bolest ve výše uvedené lokalizaci.

Etiologie: Významnou roli hrají poruchy vazomotorické (dilatace = rozšíření cév v oblasti oka).

Diagnóza: podle anamnézy a klinického obrazu.

Léčba: jednotlivých záchvatů má většinou malý efekt pro jejich rychlý vznik a krátké trvání. Z nových léků se i u této formy doporučuje sumaptriptan (Imigran). Progylaktická léčba je podobná jako u migrény. Nejčastěji se požívají antiserotoninové a ergotaminové přípravky. Malý efekt mají většinou betablokátory (např. Trimoptol Spofa jako oční kapky) a tricyklická antidepresíva. Někdy jsou účinné kortikoidy (prednizon 40 mg denně) nebo nesteroidní antiflogistika. U některých nemocných se osvědčilo lithium carbonicum, obvykle po dosažení sérové hladiny 1,2 mmol/l. Někdy pomáhají inhalace kyslíku.

Hortova nemoc (podobný název, ale jiná nemoc)

nazývá se též temporální artritida, postihuje především starší lidi, většinou ve věku 66-75 let. Ženy zasahuje více než muže. Jedná se o zánět spánkové tepny. Charakteristickým příznakem je bolest hlavy v oblasti spánků. Vyskytnout se může také celkové únava, náhlá ztráta na váze nebo horečka. Zasažené tepny lze snadno nahmatat, jsou zatvrdlé, zduřelé a na dotyk bolestivé. Jedná-li se o staršího pacienta, jeho celkový zdravotní stav se může zhoršit. Diagnóza se určuje pomocí biopsie (odběr kousku tkáně ze živého organismu) spánkové tepny. Dále se provádí sedimentace. Pokud je zvýšená, svědčí to o zánětu tepny (dnes se někde nahrazuje sedimentace novější metodou = stanovení CRP). Největším nebezpečím této choroby je slepota, která se objeví náhle a je nezvratná. Mohou však nastat i další potíže, jako je oftalmoplegie (ochrnutí okohybných svalů), kdy nemocný nemůže hýbat očima. Včasná diagnóza dokáže těmto potížím většinou zabránit  a umožňuje zahájit odpovídající léčbu, která pacientovi uleví. Spočívá v medikaci kortizonu. Ten nemocný užívá do doby, než sedimentace dosáhne normálních hodnot. Aby se zabránilo recidivě, trvá léčba v průměru tři roky. V jejím průběhu se podle vývoje stavu pacienta dávky léku postupně snižují.

 zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozkové příhody

Bolesti hlavy

Degenerativní onemocnění a demence

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Závrať

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie  najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *