Páteř a bolesti hlavy

 Cervikokraniální syndrom (CC)

Páteř je kostěný sloupec tvořený z jednotlivých segmentů. Skládá se z 24 obratlů, které jsou podle funkce i tvaru rozděleny na 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, kosti křížové vzniklé z 5 obratlů křížových a kostrče. Na horním konci je páteř spojená pomocí prvního krčního obratle s hlavou. Na dolním konci vytváří kost křížová pánev spolu s pánevními kostmi. Páteř je důležitou oporou těla. Odpovídá za náš vzpřímený postoj, ale zároveň i za naši ohebnost. Její konstrukce umožňuje nejrůznější pohyby trupu. Obratle vytvářejí kostěný kanál, kterým prochází mícha. Každý obratel je složitý útvar, navzájem jsou propojeny malými klouby, které zajišťují volný pohyb páteře. Mezi obratlovými těly jsou uloženy chrupavčité destičky, které vyvažují nárazy a zajišťují pružnost páteře. Z míchy se postupně oddělují nervy, které opouštějí páteř speciálními otvory a směřují k jednotlivým svalům nebo orgánům. Kolem páteře i uvnitř páteřního kanálu probíhá spleť krevních cév = arterií a vén. V oblasti páteře probíhají kostěnými kanály také artérie zásobující zadní část mozku.

Vše, o čem jsme dosud mluvili, má vztah k bolestem hlavy a samozřejmě nejenom k nim. Nejčastějším problémem jsou bloky vznikající v drobných kloubech, které spojují jednotlivé obratle. Tím, že dojde k poruše hybnosti v některých úsecích páteře, dojde k poruše celé pohyblivosti. Tak se narušují i nervy vycházející z páteře a jsou drážděny a ovlivňovány i cévy. Takto může kolísat i cévní zásobení mozku, což se často projeví bolestí hlavy, někdy i závratěmi, nevolností, celkovou nejistotou, bolestmi horních končetin a podobně.

Symptomy poruch krční páteře jsou velmi různorodé, někdy jsou akutní, někdy chronické. Kromě blokád páteřních kloubů může dojí k tvorbě výrůstků na kostech, které omezují pohyb. Někdy může dojít i k porušení meziobratlové ploténky, jejíž část se posune do páteřního kanálu, což vede k utlačení nervových kořenů, které zde procházejí, a následkem jsou bolesti vystřelující podle velikosti poruchy do různých částí těla.

Z hlediska bolesti hlavy nás zajímá zvláště krční páteř, i když páteř je jeden celek a není možné ji nějak funkčně oddělit. Co vede k blokádám krčních obratlů, kde jsou příčiny poruch páteře vedoucích k bolestem hlavy? Příčin je hned několik:

  1. vazivo: odpovídá za stabilitu páteře, a je tedy velmi důležité. Kvalita vaziva závisí do značné míry na vrozených dispozicích. Nezřídka vidíme rodiny, kde většina členů má problémy s páteří a kde vazivová složka těla je narušena. Kromě páteře se nedostatečnost vaziva projevuje i na jiných místech těla, například na kloubech, objevuje se plochá nožní klenba, nestabilita kloubů, časté vymknutí v kotnících apod. Ale s tím souvisí i břišní kýly a jiné vazivové problémy. Vazivo je  často porušováno v průběhu života, a to nejčastěji nevhodnou stravou. Za kvalitu tohoto systému odpovídají játra. Pokud je tedy zatěžujeme chemickými látkami, tukem, nadměrným množstvím potravy a podobně, kvalita vaziva klesá. Velmi důležitým faktorem ovlivňujícím vazivo, které souvisí se stravou, je nedostatek minerálů. Záleží samozřejmě na dostatku minerálů ve stravě, ale neméně také na tom, aby tyto potřebné látky nebyly z těla odstraňovány. Minerály se spotřebovávají tehdy, když dojde k překyselení vnitřního prostředí. Zopakujeme si, které potraviny to způsobují: jednoduchý cukr, nadbytek bílkovin, tuky, bílá mouka. Ale mléko a mléčné výrobky jsou vzhledem k obsahu tuků a bílkovin také kyselinotvorné.
  2. pohybová zátěž: je pro zdraví naší páteře nesmírně důležitá. Záleží ale na kvalitě a kvantitě pohybů. Páteř by neměla být zatěžována těžkými břemeny či nevhodnými pohyby. Ale daleko horší je nedostatek pohybu. Mnoho lidí má dnes sedavé zaměstnání, lidé se všude dopravují auty a pohybu mají lidé čím dál méně. Pak jen stačí chvíli sedět se skloněnou hlavou nad knihou nebo být chvíli nakloněn nad počítačem a problémy s krčí páteří jsou tady ( jde o tzv. antiflexní cefaleu).

Bolest hlavy od krční páteře bývá hlavně ze záhlaví a vystřeluje dopředu, někdy za očima dovnitř hlavy. Ale není výjimkou, že má bolest charakter klasické migrény. Bolest může bát jednostranná i oboustranná.

Diagnóza se určuje z: anamnézy, popisu problémů, rtg páteře, popř. CT

Léčba je hlavně v rehabilitaci krční páteře, aktivním léčebném tělocviku, úpravě denního režimu a lze použít i reflexní terapii (akupunktura). Z léků se užívají hlavně nesteroidní antiflogistika a myorelaxancia.

 zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozkové příhody

Bolesti hlavy

Degenerativní onemocnění a demence

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Závrať

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie  najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *