tetanie

Tetanie

Tetanie je syndrom vyvolaný obvykle extrémně sníženou hladinou vápníku v krvi a projevující se nedobrovolnou kontrakcí svalů. Častěji se používá názvu tetanický syndrom a označuje se tak soubor poruch, u nichž je v popředí zvýšená nervosvalová dráždivost, případně snížený práh dráždivosti nervového systému na úrovni periferní i centrální. Charakteristickými klinickými projevy jsou generalizované nebo lokalizované spazmy (křeče), počínající parestéziemi (nepříjemný pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže bez trvalých následků) a tonickými křečemi na akrech horních, později i dolních končetin, které se mohou šířit na obličej nebo generalizovat. Záchvat je provázen úzkostí a nevolností, bušením srdce a trvá několik minut nebo hodin, nemusí při něm být porucha vědomí, ale někdy se mohou projevit psychosomatické potíže.  Asi třetina pacientů s hypokalcemickou formou tetanie má i skutečné epileptické záchvaty. Podle převažujících patogenetických poruch děléme tetanii na:

  • primárně metabolickou tetanii: projevuje se hypokalcémii (u hypoparathyreózy a poruch vstřebávání Ca) nebo alakózou (zvracení, větší přívod alkálií, některé intoxikace). Dnes se za nejvýznamnější udává deficit magnezia.
  • neurogenní tetanie se označuje též jako spasmofilie, vyskytuje se nejčastěji jako funkční porucha  (mívají ji vegetativně labilní jedinci, bývá snížená adaptace na zátěžové situace, hyperventilace při psychické nebo fyzické zátěži). I při těchto funkčních poruchách se sekundárně uplatňují metabolické vlivy (hlavně deficit Mg, respirační alkalóza při hyperventilaci aj.). K rozlišení diagnozy je potřeba vyšetření EMG a vyšetření biochemická.

Tetanický záchvat: začíná parestéziemi (nepříjemný pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže) na akrech horních, později i dolních končetinách) a bušením srdce, pokračuje pocitem svírání a napětí, které může vyústit až v bolestivou tonickou křeč rukou (svírání ruky do špetky), někdy i nohou (karpopedální spasmy), může být i laryngospasmus (křeč hlasivkové štěrbiny a svěračů hrtanu se zhoršením průchodnosti hrtanu). Častý je pocit úzkosti, sevření na hrudníku, nedostatek vzduchu, nemůže se dobře nadechnout, což nemocní kompenzují hyperventilací (je druh dýchání, který je výrazně hlubší nebo rychlejší oproti normálnímu dýchání. Jejím důsledkem je rozsáhlé vypuzení oxidu uhličitého z krve a snížení jeho arteriální koncentrace pod normální hranici, zvýšení krevního pH a vznik respirační alkalózy), která však celý stav ještě výrazně zhoršuje. Může dojít i k poruše vědomí. Celý záchvat trvá několik minut i hodin. Léčba akutního stavu spočívá v aplikaci Ca= Kalcia do žíly, preventivně pravidelně podávat Ca a vitamin D, podle potřeby sedativa (diazepam) a dieta s nadbytkem mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Jako první pomoc je účinné dýchání do pytlíku (zábrana hyperventilace). Při známé příčině je nejúčinnější léčba kauzální, která je zaměřena na příčinu nemoci.

 zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozkové příhody

Bolesti hlavy

Degenerativní onemocnění a demence

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Závrať

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie  najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL

TĚHOTENSTVÍ

GENETIKA

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

2 thoughts on “tetanie

  1. Dobrý den ,prosím o radu ,.. je mi 68 let,.již po několik let se mi znenadání ,točí hlava, na různá vyšetření jsem byla, na interním mi řekli-,deprese a doporučili léčbu antidepresivy, což bylo ještě horší ,přerušila jsem je.Mám zdravý jídelníček, ale stavy se mi občas vrací v podobě točení hlavy při sebemenším pohnutí,ležím v klidu je mi špatně od žaludku,jsem ospalá ,ale při zavření očí vidím hustě černé tečky ,jako lítání sazí,bylo to nedávno na noc v trvání 3 hodiny,druhý den slabo, .. špatné soustředění, závratě ,strach ,že se to opět vrátí, stále se něčím zaměstnávám,trochu to funguje, ..krevní tlak se stále mění..dolů,nahoru. Můžu mít něčeho nedostatek?Mléčných výrobků konzumuji málo ,mám citlivou slinivku…Prášky neužívám žádné.Na ušním vše OK. Děkuji s pozdravem,Pšeničková

    1. Určit na dálku příčinu Vašich potíží je zcela nemožné. Závratě mohou být způsobeny obrovsky velkým množstvím příčin, např.poruchou vestibulárního systému (ucho), neurologickými (páteř, nervy atd.), interními chorobami, psychickými potížemi aj. Doporučuji navštívit primárně obvodního lékaře, který Vás s doporučením odešle na nejrůznější vyšetření, např. na ORL, neurologii, CT popř. MR, EKG atd. Pokud máte všechna vyšetření OK a je vyloučena organická příčina vašich potíží, může se jednat skutečně o deprese a narušenou psychiku. Pak bych se pokusila hledat pomoc u psychologa. Bohužel vám asi víc neporadím. Přeji hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *