Nemáte v koupelně Legionellu?

Nemáte v koupelně Legionellu?

Nejméně 86 lidí bylo vloni v New Yorku nakaženo touto nemocí a sedm z nich na ni následně zemřelo. Přesto odborníci říkají, že žádné riziko většího přenosu bakteríí nehrozí. Je to pravda?
Toto onemocnění je způsobeno typem bakterií zvaných  Legionella. Je to soubor cca. 40 ti typů bakterií, z nichž může být  asi polovina smrtelně nebezpečná. Poprvé byly tyto bakterie objeveny v roce 1976 v USA, kde způsobily první známé hromadné onemocnění. Skupina legionářů ubytovaných  ve Philadelphii v hotelu Bellevue-Stratford, především mužů, měli náhle vážné zdravotní potíže. Následně byly v klimatizaci objeveny bakterie pojmenované na počest těchto legionářů : Legionelly. Tyto bakterie žijí ve vodním prostředí. Kromě samotné vody však potřebují ke svému životu také ideální teplotu vody (20°C – 45°C = při vyšších teplotách umírá a při nižších se naopak nerozmnožuje) a dostatek potravy, což jsou kovy, jako je železo,mangan,zinek a měď. Právě klimatizace je pro tyto bakterie naprosto ideálním prostředím. Je prokázané, že především v hotelích, kde mají klimatizace v koupelnách, se těmto bakteriím daří. Tyto bakterie, pokud mají ideální podmínky k životu, se dokáží velice rychle rozmnožovat. Během každých 3 až 4 hodin se jejich počet zdvojnásobí. Během několika dnů jich může být i několik tisíc.
Teoreticky může být bakterií Legionella nakažen každý člověk, ale ve skutečnosti napadají tito útočníci především starší lidi, děti a osoby s oslabeným imunitním systémem (např. diabetiky). A také kuřáky. Onemocnění začíná průjmem, bolestí břicha, horečkou. Následuje zmatenost, selhání ledvin, někdy i jater. Jsou velice často zasaženy i plíce  (zánět plic). Pak může následovat smrt. Toto onemocnění není přenosné lidmi, pouze vodou. Do lidského organismu se dostane především vdechnutím kontaminované vodní páry v koupelnách nebo pozřením nakažené vody. Nejčastějšími ohnisky bakterií jsou hotely a více jak třípatrové domy, které mají klimatizaci. Onemocnění se léčí  antibiotiky. Pokud je nákaza zachycena včas, úmrtnost je nízká (cca 5%), ale  čím později se její zdroj najde, tím úmrtnost stoupá (na cca 40%).
Je možné bakterie Legionella zničit? Ano,velice snadno. Je potřeba vodovody a klimatizace pravidelně čistit a dezinfikovat (což však značná část hotelů a bytových domů často nedělá). Největší riziko je u těch domů a hotelů, kde je staré potrubí, nízký tlak vody, stagnující (stojatá) voda a nízká teplota vody.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *