Mají leváci výjimečné schopnosti?

Mají leváci výjimečné schopnosti?

Po světě ze 7 miliard lidí chodí asi desetina těch, kteří se podepisují a více zatěžují levou rukou.V latině se téhle preferenci říká sinistralita neboli „leváctví“, kterým „trpí“ asi 12 % mužů a 8 % žen. Během dějin byl počet leváků v podobném poměru jako dnes. Mezi slavné leváky patřili např. Alexandr Veliký (356-323 př.n.l.), Julius Caesar ( 100 – 44 př.n.l.) nebo Napoleon Bonaparte (1769-1821). Tisíce let se snažili praváci bytím a týráním „převychovat“ leváky, aby nebyli „jiní“. Leváci byli bráni za postižené, bezmála za zrůdičky. A tak existuje spousta zdokumentovaných slavných leváků, kteří se snažili chovat jako praváci.

Ovšem kniha britského spisovatele Eda Wrighta „Levoruká historie světa“ tvrdí, že podle statistik jsou leváci většinou chytřejší než praváci. Kniha říká: „ Leváci mají vrozenou rozdílnost, jež je posílena skutečností, že musejí fungovat ve světě, který jim tak docela nevyhovuje“. Kromě toho mají tendence uvažovat celistvě (laterálně) a ne krok za krokem (lineárně) jako praváci. Už jenom taková prkotina, jako je otevírání konzervy, vyžaduje trochu jiný přístup. Leváci mají větší představivost, takže k slavným levorukým patří ti největší géniové: Aristoteles (384-322 př.n.l.), pak renesanční muži Leonardo da Vinci (1452 – 1519), Michelangelo Buonarroti (1475 – 1564) a Rafael (1483 – 1520), později Isaac Newton (1643 – 1727), Albert Einstein (1879- 1955), Alan Turing (1912-1954) nebo současník Bill Gates (*1955). Mezi inteligenty se zaměřením na IT průmysl je také mnohem více leváků. Je jím třeba i Louis V. Gerstner (bývalý vrcholný šéf IBM) nebo Gatesův největší konkurent Steve Jobs (1955- 2011), zakladatel firmy Apple, a jeho přítel Steve Wozniak. C nám to říká? Nám možná nic, ale američtí badatelé z Lafayette College a Univerzity Johne Hopkinse narazí na zajímavá čísla. Podle studie jsou leváci, kteří navštěvují vysokou školu třeba jen několik semestrů o 15 % bohatší než praváci. A pokud dostudují univerzitu celou, jsou dokonce o 26 % bohatší! Rozdíl jejich mezd zůstává nevysvětlitelný a nevztahuje se na ženy. Je to téměř výhradně pánský klub leváků.

Dřív leváky společnost utiskovala, ale dnes se karta obrací. Jsou doslova předurčeni být v životě úspěšní. Za posledních 100 let se dokumenty v úřadu amerického prezidenta podepisují i trochu jiným perem (pera mají jiný náklon). Ptáte se proč? Protože z posledních sedmi prezidentů je jich pět levorukých! Sérii začne v roce 1974 Gerald Ford (1913-2006), pak sice přijde pravoruký Jimmy Carter, ale další tři jsou opět levorucí: Donald Regan , Georgie H.W.Bush a Bill Clinton. Následuje pravoruký Georgie W. Bush, ale současný president Barack Obama patří opět mezi leváky. To je dost prezidentů na to, že obecně je podíl leváků vs. praváků 1:10. Odborníci se domnívají, že leváci mají větší jazykové nadání a talent výřečnosti, který jim pomáhá s úspěchem zvládat rétoriku. Americká studie Národního úřadu pro ekonomický výzkum dokazuje, že leváci ovládají tzv. „rozbíhavé“ myšlení, což je jistá forma kreativity, která povyšuje konvenční myšlení včetně řečnictví. Moc dobrý řečník mohl být i britský král Jiří VI. (1805-1952), kdyby ho jeho otec neřezal a kvůli převýchově na praváka mu nesvazoval zápěstí levé ruky za záda. V dětství je proto tichý, bázlivý, plačtivý a v dospělosti koktá.

Docela jinou, prudkou a pyšnou náturu má Napoleon. Už jako pětiletý zuřivě vybuchuje v histerické scény, což je prý pro leváky zcela typické. Dostane se do třídy mezi chlapce z nejbohatších rodin Francie, on je přitom chudý Korsičan a k tomu levák. „Jako u mnoha leváků to v něm utvrdilo už existující pocit, že se od ostatních liší,“ říká Wright. Protože má mimořádný talent na matematiku ( v tomhle oboru většina leváků vyniká), dokáže si představit rozmístění vojáků na bitevním poli, a to se mu bude hodit. Bitvy pak vyhrává díky momentu překvapení,je lstivý a pokrokový. Podle jedné legendy se nemíní smířit s tím, že při pochodování vlevo mají vojáci zbraně na pravé straně. Jemu to nevyhovuje, a tak to změní. Nařídí, že se nově bude všude pochodovat vpravo, a tím dá základ dnešním převažujícím silničním pravidlům. Tedy až na vzpurnou Anglii. Kde se dodnes jezdí po silnicích vlevo.

Víte, že i mezi ostatními savci, ptáky, obojživelníky i rybami je podobný poměr počtu leváků a praváků jako u lidí?

Výsledek obrázku pro leváctví

Zdroj: časopis Epocha č.26/2014

One thought on “Mají leváci výjimečné schopnosti?

  1. Dobrý den,ani já to nemám jednoduchý jako levák v místním automobilovém závodě.Prý u nás udělali linku-projekt pro leváky,že se vyrábí od leva do prava,jako u hodinových ručiček,ele že tam leváci či praváci MUSÍ PRACOVAT S UTAHOVAČKOU JEN S PRAVOU RUKOU,TO UŽ NIKDO NEVIDÍ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *