Je možné zemřít strachy?

Je možné zemřít strachy?

Strach je přirozená emoce, vznikající jako reakce na hrozící nebezpečí. Někdy se bojí i ten největší odvážlivec. Někteří lidé dokonce strach sami vyhledávají. například sledují různé horory či strašidelné příběhy. Všeho moc škodí a to, že je možné vydědit se až k smrti, v žádném případě mýtus není.

Strach začíná stresovým stimulem, po kterém následuje prudké zvýšení produkce adrenalinu. Tato fyziologická reakce pochází od našich dávných předků, kterým tento hormon pomáhal postavit se hrozbě v podobě hrozivého zvířete nebo útočníka, či před ním uprchnout. Adrenalin je hormon vyměšovaný dření nadledvin. pokud se začne vyplavovat do krevního oběhu, poznáme to  tak, že se nám rozšiřuji zornice, zvyšuje se průtok krve do svalů, zlepšuje se plicní ventilace, zvyšuje se síla stahu srdečního svalu a tím se zrychluje srdeční činnost. V malém množství je vyšší hladina adrenalinu v organismu přínosná, ale ve větším nebo dokonce velkém množství je adrenalin jedovatý a poškozuje vnitřní orgány, speciálně srdce, plíce,  játra a ledviny. Proto tělo produkuje další hormon – kortizol, která má před jeho účinky chránit. Někdy je však stresová situace a produkce adrenalinu natolik silná, že kortizol nemůže jeho působení zvrátit. Při náhlém strachu či vypjaté stresové reakci může dojít k náhlému poškození srdce a ke smrti. U téměř žádného jiného orgánu nemůže dojít k selhání tak rychle, aby to zavinilo smrt.

Adrenalin způsobí, že se vápníkové kanály v membránách srdečních buněk otevřou. Ionty vápníku pronikají do buněk a to vyvolává silné kontrakce srdečního svalu. Při masivní záplavě adrenalinem se proud vápníkových iontů nepřeruší a srdeční sval se v podstatě nemůže zase uvolnit. Tak může vzniknout arytmie, která se nazývá fibrilace komor. Jde o nekoordinované kontrakce (stahy)  srdce, které kvůli tomu nebije pravidelně, jak by mělo. To v konečném důsledku vede k poklesu krevního tlaku, a protože se krev nedostává do mozku, ztratí člověk vědomí.

To se může stát i zcela zdravému jedinci, i když lidé s nemocným srdcem jsou samozřejmě mnohem více ohroženou skupinou.

 

Výsledek obrázku pro strach

zdroj: časopis 21.století 3/2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *