Proč a jak vznikají autoimunitní onemocnění?

Proč a jak vznikají autoimunitní onemocnění?

Imunitní systém je životně důležitý. Chrání tělo před nebezpečnými mikroorganismy a dalšími cizími částicemi. Jakmile zjistí jejich přítomnost, útočí. V některých případech se však imunitní systém „zblázní“ a začne útočit na vlastní tkáně, které nějakým nedopatřením považuje za cizí, nebezpečné, a tím je zpravidla poškozuje. Taková reakce pak v řadě případů vyvolává autoimunitní onemocnění. Důvody pro vznik autoimunitních onemocnění jsou různorodé. Podle některých výzkumů imunitní systém začne napadat orgány a tkáně, protože si je plete s dříve prodělaným akutním onemocněním. Další mohou vzniknout působením UV záření, léků nebo chemických látek. Některé jsou však způsobeny genetickými mutacemi či špatnou funkcí hormonů, a jsou tedy do značné míry geneticky nebo pohlavně podmíněné.

Hlavním problémem autoimunitních onemocnění je nejen to, že si tento sebedestruktivní proces v sobě nese každý, ale především obtížnost léčby pomocí moderních syntetických léků. Lze reagovat na projevy onemocnění, ale medicína zatím stále nedokáže odstranit příčinu, proč se tak děje.Léčba tak nemůže být zcela efektivní.

Mezi významná autoimunitní onemocnění patří především cukrovka typu I., při které vlastní imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, produkující inzulín. K autoimunitním onemocněním se řadí i roztroušená skleróza, kdy imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu, revmatoidní artritida, , projevující se především zánětem a bolestivostí kloubů. Nebo Sjögrenův syndrom, při němž imunitní buňky napadají a ničí žlázy, které produkují slzy a sliny.

Některou z autoimunitních chorob trpí zhruba 3% populace. Častěji jsou jimi napadeny ženy.

Zdroj: časopis 21. století 3/2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *