Jak na bradavice?

Jak na bradavice?

Bradavice tu jsou už tisíce let  a v budoucnu nejspíš ještě budou. Vyvolává je lidský kožní papillomavirus HPV – Human papillomavirus a ne ropuchy, jak se kdysi tradovalo. Existuje několik druhů HPV, všechny napadají lidské buňky, ale většina je bez známek nebo symptomů. Naopak některé HPV vyvolávají genitální onemocnění nebo i rakovinu děložního čípku. Světová zdravotnická organizace WHO odhaduje, že hodně lidí se těmito viry nakazí v průběhu prvních tří let sexuální aktivity. Drtivá většina z nich ale nemá žádné příznaky. A právě do téhle rodiny vysoce nakažlivých HPV virů patří i verruca  neboli BRADAVICE.

K napadení organismu stačí oslabená imunita, malá oděrka, poranění kůže, ekzém nebo potem macerovaná kůže chodidla. Dřív je lidé vyřezávali, propichovali, vytrhávali či podvazovali nití. Ale protože je to virové onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka nebo z jednoho místa na druhé, vždycky přímým kontaktem s infikovanou oblastí, jde o tu největší chybu. Nikdy byste si neměli s nikým měnit trenýrky/kalhotky, ponožky, ručníky… Bradavice lze rozdělit docela snadno podle výskytu a vzhledu na tři nejzákladnější: těm na rukách, obličeji a ústech se říká VULGÁRNÍ. Na chodidlech jsou PLANTÁRNÍ, které kvůli hmotnosti zalézají hluboko do kůže. A pak existují PLANÁRNÍ (ploché dětské). Bradavice mohou mít různý tvar, barvu a velikost od 1 mm přes 1 cm. Už po staletí vědí babky kořenářky, jak se bradavic zbavit. Někdy zmizí samy, někdy stačí přírodní alternativy, které protivirové látky obsahují. Třeba oapkované potírání mlékem z čerstvě utrženého vlaštovičníku nebo slupky od brambor. Prý pomáhají také plátky česneku naloženého v octu, šťáva z cibule nebo hlíva ústřičná. Je toho hodně.

Když nepomůže příroda, měla by pomoct medikamentózní léčba a zlatý standard účinků kyseliny salicylové v koncentraci 10 až 60%, která se podává i prostřednictvím náplastí. Těch přípravků je celá řada, protože vedle akné jsou bradavice druhým nejčastějším kožním problémem. Existují také kapičky na bradavice. Pokud ovšem vše selhává, je tu třetí – nejradikálnější- pomoc. Tzv. fyzikální terapie, kdy se bradavice odstraňují laserem nebo postaru zmrazením. To doktor vezme špejli s namotanou vatou na konci, otevře barel s tekutým dusíkem, kde je teplota -196°c, namočí a přiloží. Tahle metoda pálení mrazem se používá již desítky let. Aby to bylo co nejúčinnější, je potřeba mrazit jednou za 2 až 3 týdny po dobu 6 až 12 týdnu ( to je důležité hlavně u vulgárních a plantárních veruk). Problém ale je, že kryptoterapie bolí a u opálenějších lidí nebo u černochů mění trvale pigmentaci.

Jaký je rozdíl mezi bradavicí a kuřím okem? Kuří oka vypadají podobně jako bradavice, ale nejsou virového původu. Vyskytují se jen na prstech nohou nebo rukou a jsou nepřenosná. Každé správné kuří oko bolí, vzniká dlouhodobým působením těsné boty nebo při práci např. s lopatou. Klasická medicína kuří oka odstraňuje seříznutím, alternativní pak máčením v horké vodě s mořskou solí nebo v roztoku octa a teplé vody.

Virového původu nejsou ani nežidy, protože vznikají působením bakterií (stafylokoků), které se dostanou do vlasového váčku, z něhož vyrůstá vlas či chlup. Bakterie se tu množí, váček roste, až nakonec dojde k nekróze. Bulka praskne a je potřeba ji důkladně vyčistit a vydezinfikovat.

kuri-oko-foto-fotografie-obrazek.jpg   kuří oko

Výsledek obrázku pro nežit  nežid

Výsledek obrázku pro bradavice  bradavice

zdroj: časopis Epocha číslo 3/2015

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *