Dost podivné fobie

Podivné fobie

Fobie je úzkostná porucha, která se projevuje chorobným strachem ze situací, lidí či objektů. Tento strach může být velice ochromující. Může velice intenzivně zasahovat do každodenního života. Pouhé pomyšlení na fobickou situaci může vyvolat úzkost. Strach z pavouků, hadů či výšek je poměrně častý a běžný. Dnes se ale podíváme na poněkud zvláštní a podivné fobie = strachy.

1. Žlutý teror

Pojem “xantofobie” spojuje dvě řecká slova “xanthos” = plavý, světlý a “phobos”=strach. Xantofobie je tedy iracionální strach a hrůza ze žluté barvy. V mnoha případech není vůbec důležité, zda se žlutá barva týká konkrétních předmětů či abstraktního pojmu. Postižení jedinci se tak intenzivně bojí např. žlutých aut, domů, oblečení či obalů s potravinami. Žluté je ale i slunce nebo klasická představa hvězd. Protože se žlutá barva vyskytuje všude kolem nás, trpí tito jedinci prakticky neustále. Jejich strach se stupňuje a může vyústit i v neschopnost opustit svůj byt či dům. Fobii jako svoji  sestru intenzivně doprovází těžké deprese.

2. Smích

Smích nám pomáhá navozovat nová přátelství, podle některých studií prodlužuje život, ale především ovlivňuje psychiku naší i našeho okolí. Lidé, kteří se neusmívají, jsou označováni za “bručouny” a velice obtížně navazují s lidmi kontakt či dokonce přátelství. Postižení lidé trpící tzv.“geliofobií”, tedy strachem z vlastního smíchu, mají velice obtížný život. Jak k této fobii došlo? Člověk trpící touto fobií se zřejmě začal někdy v minulosti smát v nesprávnou dobu nebo se naopak stal terčem posměchu. Tento traumatický zážitek  pak vyústil ve strach z vlastního smíchu, což se  projevuje nepříjemnými pocity rozpaků, nevolnosti, třesem, otupělostí či panickými záchvaty.

3. Otevření očí

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte “optofobií”, pak ve vás právě zvednutí očních víček, otevření očí a pohlédnutí na okolní svět vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří náhle a nečekaně něco velmi traumatizujícího ihned po probuzení. např. smrt někoho z rodiny či dopravní nehodu aj. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Přesto při každém probuzení musí čelit obrovské panice a úzkostnému stavu.

4. Sýr

Chorobný strach ze sýrů, tedy “turofobie”,  se u postižených lidí projevuje různě. Někteří se potí a jsou nervózní, jiní mají nutkání na zvracení a musí opustit místnost, kde se “předmět doličný” nachází. Podobně jako další strachy se i turofobie pojí s nějakým traumatizujícím zážitkem. Obvykle jde o první ochutnání sýra, po němž se člověku udělá natolik nevolno, že musí zvracet. Pro jedince trpící zmíněnou poruchou je většinou zásadní již samotný zápach sýra. Nejhůř snášejí aromatické druhy jako parmazán či olomoucké tvarůžky. Neutrální tavené  sýry či mozzarella jim již takové potíže nečiní.

5. Anatomie

Zatímco jiné fobie se obvykle pojí s prožitým traumatem, u “geniofobie” neboli strachu  z brady jsou zatím lékaři bezradní. Úzkost by totiž v daném případě musela pramenit ze zranění zmíněné části těla. To se však u lidí s touto fobií nestává. Určité vodítko představují lidé s obsesivní poruchou, což je psychiatrické onemocnění, které je charakterizováno přítomností nutkavých myšlenek (tzv.obsesí).  Velmi malou úlevu od této tísně přináší určité nutkavé chování, tzv. kompulze nebo rituály. Např. “Musím zkontrolovat zamknuté dveře 3krát, protože dvojka není hezké číslo nebo musím stále něco utírat a mýt, protože mám strach z bakterií atd.” Lidé s geniofobií mají také nutkavý pocit, že je jim  jejich brada nepřítelem, kterého je potřeba schovávat. Tak se z těchto lidí stávají často introverti a s těžkými depresemi.

Podobných, dost prapodivných fobií lze popsat celou řadu. Jmenujme si ještě alespoň několik nejbizarnějších obav:

  • cibofobie =chorobný  strach z jídla
  • zytofobie = chorobný strach z piva
  • vestifobie =chorobný  strach ze šatů a oděvů
  • uranofobie =chorobný strach z nebe
  • pantherafobie = chorobný strach z tchýně
  • mageirokofobie= chorobný strach z vaření
  •  koumpounofobie = chorobný strach z knoflíků
  • ideofobie = chorobný strach z myšlenky
  • cathisofobie = chorobný strach ze sezení

„Každý má dvě možnosti. Jsme buď naplněni láskou, anebo strachem.“ (Albert Einstein).

zdrojem článku je časopis 100+1  3/201

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *