Ženšen

Bájný kořen života

Legenda praví, že bájný kořen života objevil korejský mudrc Kang ve městě Kunsan. Sto dní přeříkával jméno mystického čínského císaře Šen-nung a doufal v zázrak, který by vyléčil jeho na smrt nemocnou matku. Po sto dnech vyslyšel císař prosby o vykonání zázraku a pošeptal  Kangovi, aby vyhledal   divoce rostoucí bylinu  se třemi červenými bobulemi. Kang  po velice dlouhém hledání konečně vzácnou bylinu našel a z jejích kořenů připravil výluh, který své matce dával pravidelně pít. Po několika týdnech nemoc odešla a jeho matka byla zase zdráva. Kořen pak na jeho počest nazval králem všech bylin a elixírem života a dal mu jméno ŽENŠEN.

Ženšen je asi půl metru vysoká rostlina, která se velice obtížně pěstuje. Svoji zralost dosahuje po 4-6 letech, ale čím je rostlina starší, tím větší účinky má. Nejstarší kořeny ženšenu jsou staré více jak 100 let a jejich cena se vyrovná ceně zlata. I když se některé  upravené odrůdy mohou pěstovat i u nás, ty skutečné pravé rostliny najdete pouze v odlehlých lesích  Severní Koreje a Číně, kde se jejich účinky mnohonásobně zesilují. Připravit si lze ze ženšenu odvary, čaje nebo je možné naložit kořen ženšenu do medu.

Ženšen prospívá k zlepšení imunitního systému, zbavuje únavy a deprese, omlazuje a podle staré legendy dokáže vyléčit i nevyléčitelné nemoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *