Co je to vlastně virus

Co je to virus?  Virus, to je asi nějaké živá, agresivní a zlá “breberka”, která se nás snaží zabít. Tak nějak by asi na tuto otázku odpověděla řada laické veřejnosti. Velké množství lidí si představuje virus jako jakéhosi bacila cizopasníka, který způsobuje závažné nemoci. Ve skutečnosti vědci dodnes vedou spor o to, zda jsou viry živé či neživé organismy. Viry jsou totiž nebuněčné a svou stavbou těla se od buněk velice liší. Jsou až o polovinu menší než bakterie (i když každá výjimka potvrzuje pravidlo:  největším známým virem je Pithovirus veliký 1,5 mikrometru a je tedy větší než bakterie). Tělo mají vytvořeno z bílkovin a nukleových kyselin. To ukazuje spíš na to, že jsou neživé a patří do skupiny  molekul.  Virus se však dokáže navázat na buňku, kterou následně vysaje. Předtím si však od ní vezme její energii, protože virus svojí vlastní nemá a pak se rozmnoží. Protože obsahuje DNA, kloní se zas jiní vědci k názoru, že viry přece jenom jsou živými organismy. Ještě do roku 1892 byly viry považovány za bakterie, teprve v tom roce zjistil ruský vědec Dmitrij Ivanovskij, že je to jinak. Jakmile věděli vědci, co hledat, byla objevena celá řada virů zodpovědných za různá onemocnění např. slintavku, kulhavku, obrnu, zarděnky, spalničky atd. Když zjistili vědci, že viry jsou vlastně takoví cizopasníci a bez svého hostitele nemohou přežít, začali na viry hledat (celkem úspěšně) léky zvané antivirotika (též pod názvem virostatika). Na velkou část virových onemocnění pomohlo  očkování. Antibiotika jsou na viry nesmyslná a neúčinná. Ale i přes veškerou snahu vědců jsou viry stále před nimi. Jakmile se vyvine nový lék, viry si vytvoří rezistenci (imunitu) a vesele se rozmnožují dál. Příkladem může být virus chřipky, na který se očkovací léky každý rok mění. Virostatika vir sice nezabijí, ale snaží se mu zamezit  rozmnožování. Jsou to velice drahé léky. Na velkou část nemocí se již úspěšný lék našel, ale je ještě dost nemocí,které jsou smrtelné a lék na ně není. Jakých je 9 nejnebezpečnějších virů současnosti?

1. Ebola je vysoce nakažlivá, v Africe usmrtila již téměř 5 tisíc lidí

2. Horečka dengue (zvaná též horečka lámající kosti = působí lidem bolest připomínající lámání kostí), je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry.

3. Hantavirus , jehož přenašeči jsou drobní hlodavci ( člověk se může nakazit nejčastěji vdechnutím jejich rozprášených výkalů). Přenos hantavirů z člověka na člověka není znám.Obvykle postihuje ledviny nebo dýchací systém a je často smrtelný.

4. HIV způsobující nemoc AIDS

5. Chřipka, která ve 20. století ve třech pandemiích zabila víc jak dva miliony lidí

6. Marburg, podobně jako ebola způsobuje krvácivé horečky, šíří se tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků.

7. Pravé neštovice, nebo také černé neštovice, v roce 1980 byly prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací za zcela vymýcené. Po ukončení vakcinačního programu ale nová generace viru není vůči chorobě imunní a virus dál existuje

8. Rotavirová enteritida, je akutní infekční průjmové onemocnění virové etiologie

9. Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému všech teplokrevných živočichů včetně lidí.

A pak je tu ještě jeden virus. Počítačový. Ale o něm zde psát nebudu.

(Zdroje: http://www.stoplusjednicka.cz/ebola-ti-druzi-9-nejnebezpecnejsich-viru-sveta

http://www.virova-hepatitida.cz/co-je-to-virus a  http://www.genetika-biologie.cz/viry)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *