Jak na klimakterium?

Jak na klimakterium?

 KLIMAKTERIUM SICE NENÍ NEMOC, ALE NEMĚLI BYCHOM JEJ BRÁT NA LEHKOU VÁHU.

První příznaky se začínají objevovat většinou 6 až 7 let před poslední menstruací, která přichází v průměru mezi 49 a 51.rokem života ženy. Tyto potíže mohou dále přetrvávat i několik let.

Zpočátku se období klimakteria projevuje mírnými výkyvy v délce menstruačního cyklu a změnami intenzity menstruačního krvácení. K tomu se brzy přidávají nepříjemné vnější příznaky jako jsou: návaly horka a potu, bušení srdce, kolísání krevního tlaku, nervozita, změny nálad (spíše směrem k depresivitě a úzkosti), podrážděnost, poruchy spánku, občasné závratě, brnění v končetinách a mohou se vyskytnout i bolesti na hrudi. Později se mohou objevit příznaky, které již souvisí s dlouhodobějšími změnami hormonálních hladin, zejména nedostatkem estrogenu. Jedná se například o častější infekce močových cest, únik moči, suchost sliznic a kůže, pálení v očích, zvýšená tvorba vrásek, zhoršení zraku apod. K výše uvedeným potížím se často přidává také další skupina problémů, které na první pohled nejsou vidět. Zvyšuje se riziko osteoporózy (řídnutí kostí), riziko aterosklerózy, infarktu myokardu a mozkové mrtvice.

Ženy v reprodukčním věku před těmito onemocněními chrání estrogeny, ale po “přechodu” tato ochrana zmizí a riziko srdečně cévních onemocnění  se zvyšuje přibližně na stejnou úroveň, jako je tomu u mužů. Velmi důležitou roli v této oblasti hraje prevence, zdravá životospráva, pestrá strava bohatá na vitamíny a stopové prvky, konzumace pokrmů ze sóji aj. Důležitá je přiměřená tělesná aktivita. Vhodné jsou ale i některé doplňky stravy.

Ženy v klimakteriu někdy podstupují tzv. HRT, neboli hormonální substituční terapii, kterou předepisuje odborný lékař gynekolog, sexuolog či endokrinolog. Ne vždy je ovšem použití HRT možné, nebo nutné. Často je vhodné použít preparáty s obsahem včelích produktů (včelí mateří kašičky, fermentovaného a květního pylu), fytoestrogenů ze sóji,červeného jetele atp.

Ženy, které již prošly obdobím klimakteria, vetšinou znají doplňky stravy vhodné pro toto období. Často je to právě SARAPIS a SARAPIS SOJA,oblíbené preparáty se včelími produkty, vitamíny aj. Preparát Sarapis soja je obohacen také o fytoestrogeny ze soji a červeného jetele.

Mezi ženami jsou oblíbené nejen díky specifickému složení, ale také proto,že nezvyšují tělesnou hmotnost a mohou je užívat i ženy s bolestmi hlavy a migrénami, tromboembolickým onemocněním, zánětem žil, křečovými žílami, vysokým krevním tlakem, cukrovkou,epilepsií, myomy, bolestmi a otoky nohou, chronickými poruchami jaterních funkcí aj. Oba tyto produkty jsou volně prodejné v lékárnách. Jde o přírodní produkt, ale opatrnosti při užívání by měly dbát ženy, které mají na včelí produkty alergii.

                                                      

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *