Antikoncepce

ANTIKONCEPCE

3

 

Jsou nejrůznější metody, jejichž cílem je zabránit nechtěnému a neplánovanému početí. Přestože je v dnešní době opravdu velké množství antikoncepčních metod, každý rok zcela neplánovaně otěhotní několik desítek tisíc žen jenom v ČR. Některé proto, že nepoužily žádnou antikoncepční metodu, jiné ji sice použily, ale nedostatečně (došlo k jejímu selhání).

Antikoncepce je určena jak pro muže, tak pro ženy. V současnosti je jedinou opravdu účinnou antikoncepcí pro muže kondom. Je to ochrana nejenom pro samotné otěhotnění, ale kondom také zabraňuje přenosu pohlavních nemocí. Velké množství mužů však tuto ochranu používá jen nerado. Doby, kdy se však kromě kondomu muži chránit před nechtěným těhotenstvím ženy nemohli, pomalu pravděpodobně končí. Již brzy možná nebudou „pilulky“ určeny jenom ženám, ale budou též „pilulky pro muže“. Předností této pánské antikoncepce by bylo, že by neovlivňovala hormonální činnost a mužům by se po krátké době plně vrátila plodnost. Muži by tak prožili orgasmus, během kterého by nedošlo k ejakulaci. Nevýhodou této metody by však mohl být problém s tím, že pilulka, kterou vědci zatím vymysleli, ejakulát pouze „přesměrovává“ do močových cest, což by mohlo při výjimečné shodě okolností vést k nechtěnému otěhotnění. Sperma by se totiž do penisu mohlo dostat s močí. A potom by mohlo k neplánovanému těhotenství dojít stejně. Kdy se dostane na svět tento typ „zázračné pilulky“ není zatím jisté, ani jaké budou její vedlejší účinky, přesto i bez tohoto zázraku je dostatek jiných,  již ověřených metod, jak nechtěnému těhotenství zabránit.

V zásadě existují tři typy antikoncepcí. První metodou je „přírodní antikoncepce. Druhou metodou je mechanické zabránění přístupu spermie k vajíčku. Do této skupiny patří především kondom, pesar, nitroděložní tělíska nebo spermicidy, které zabraňují spermiím v jejich cestě chemickou (nikoliv však hormonální) cestou. Třetí metodou antikoncepce je použití hormonů, které se různým způsobem aplikují ženě do organismu a tím zabrání vytvoření podmínek pro otěhotnění. Aplikací hormonů je celá řada.Od lokální aplikace náplastmi, po celkovou aplikaci hormonálními nitroděložními tělísky či kroužky, po injekce nebo podkožní implantáty. Různé metody lze samozřejmě kombinovat, čímž se spolehlivost antikoncepce značně zvyšuje. Různé metody antikoncepce vyhovují různým lidem. Nejlepší volbou je ta, kterou považujete za správnou vy i váš partner, která Vám oběma nejlépe vyhovuje.

6

Některé ženy (nebo páry ) dávají přednost přírodní antikoncepci. Jsou to různé způsoby založené na znalosti fyziologického fungování ženského těla. Např. první možností je metoda, kdy se ženy vyhýbají pohlavnímu styku v období ovulace. Tuto metodu mohou zkombinovat s „přerušovanou“ souloží. Způsob takové ochrany většinou funguje dobře, ale pouze za předpokladu, že si žena umí ovulaci určit zcela přesně a pár je ochotný cca. 7-10 dní každý měsíc v sexu abstinovat. O tom, jak si určit ovulaci jsem již psala. Zkráceně tedy pouze připomenu, že ovulaci lze určit buď měřením bazální teploty v pochvě nebo pomocí různých pomůcek. Např. lze koupit ovulační test LH proužek (jeden stojí cca 15 Kč,v celém balení vychází ještě levněji). Jsou však zaznamenané případy, kdy metoda antikoncepce podle ovulace selhala, protože příroda někdy v těle ženy udělá výjimku a ovulace se buď zpozdí nebo naopak předběhne (může za to např. stres, infekce, změna prostředí, únava atd.). Tento typ antikoncepce využívají především páry, které mají náboženský důvod. Dále k tomuto způsobu ochrany sáhnou ženy, které nechtějí, nebo nemohou použít jiný druh antikoncepce. Další přírodní antikoncepcí je období kojení. Pokud ženy kojí alespoň 1x za 4 hodiny, neměly by v prvních 5-6 měsících přijít do jiného stavu. Po tomto období to už ale neplatí a žena je k dalšímu početí „připravena“. Tato metoda je založena na hladině hormonů, které jsou přítomny pouze po porodu. Nutno však dodat, že spousta maminek na tento způsob „dojela“ a otěhotněla i jen několik týdnů po porodu. Přírodní antikoncepce jsou tedy bohužel nejméně účinné metody a obecně se nedoporučují, protože (a to i v případě „přerušované“ soulože) dojde k jejich selhání u 1 z 5 partnerských párů.

Kondom nebo též prezervativ je pánskou ochranou, která zakrývá penis při pohlavním styku. V současné době jsou vyráběny z latexu (materiál podobný gumě). K selhání kondomů dochází jen ve dvou případech ze 100. Jejich cena  je 6- 14 Kč za kus, v případě balíčku je cena od 33 Kč za 3 kusy. Jsou tedy relativně levné a spolehlivé, ale velice neoblíbené (především u mužů. Pokud se zkombinuje užití kondomu s např. gelovými spermicidy, je účinnost takové antikoncepce 100%.

Pesar: je gumový nebo silikonový klobouček, který se zavádí  hluboko do pochvy na děložní čípek. Žena si ho může sama zavést i několik hodin (nejpozději však 15 minut) před předpokládaným pohlavním stykem. Sexuální vzrušení totiž způsobí zvětšení velikost pochvy a pak nelze pesar správně nasadit. Jeho zavádění je však snadné a rychlé. Pesar má zhruba stejnou účinnost jako kondom, ovšem bez ochrany proti pohlavním chorobám. Upřednostňují ho hlavně ženy, které špatně snášejí hormonální antikoncepci, mají vysoký krevní tlak a křečové žíly. Je tedy vhodný pro starší ženy. Typů pesarů je velice mnoho, je proto důležité si vybrat ten správný, který vám bude vyhovovat. V tom Vám zcela jistě poradí váš gynekolog. Jeho nevýhodou může být někdy obtížné zavádění (někdy to musí dělat gynekolog). Ačkoliv je tato metoda velice účinná,  až v 95 případech ze sta,  a cena vyjde asi 1000 – 2000 Kč za rok, není u nás příliš oblíbená a žádaná.

Páry, které mají problém s použitím kondomu, ale zároveň odmítají zavedení nitroděložního tělíska nebo použití hormonální antikoncepce (náplasti, tabletky atd.) mají možnost použít spermicidy.  Je to zcela nehormonální druh antikoncepce, který funguje na základě toho, že chemicky ničí spermie, přesněji znemožňují jim pohyb. Jsou vyráběny ve formě krémů, čípků, globulí, pěn a vaginálních tampónů. Většina spermicidů účinkuje již pár minut po aplikaci a účinek přetrvává dvě až deset hodin. Velkou výhodou je jejich snadná dostupnost, bez nutnosti navštívit lékaře. Spermicidy se dají snadno koupit v lékárně nebo v drogerii. Nejčastěji používanou účinnou látkou je nonoxynol-9, který hubí i bakterie a viry, a do jisté míry snižuje riziko nákazy pohlavní chorobou. Spermicidy se zavádí před každým pohlavním stykem do pochvy nezávisle na fázi menstruačního cyklu. Výjimku tvoří spermicidní tampóny, které účinkují 24 hodin a lze jej použít i při opakovaném styku. Důležité je vyhnout se výplachům pochvy nebo umýváním mýdlem minimálně dvě hodiny před aplikací, protože voda s mýdlem i v minimálním množství ničí účinnou látku spermicidu. Pokud je žena léčena jinými vaginálními přípravky, například při infekci a zánětech pochvy, nelze spermicidy používat, protože léčba snižuje jejich účinek. Se spolehlivostí je to trošku horší, k selhání dochází v  18 případech ze sta. Cena za jedno balení se pohybuje mezi 70 až 200 Kč.

Dalším typem antikoncepce je použití nitroděložního tělíska. Zaručuje dlouhodobý antikoncepční účinek a k obnovení plodnosti dochází v krátké době po vyjmutí tělíska.Tělísko se zavádí do děložní dutiny ambulantně bez anestézie. Tělísko má plastové rameno, na kterém je navinut zlatý, stříbrný nebo zinkový-stříbrný drát.Ten svou přítomností v děloze koncentruje bílé krvinky, které samy o sobě ničí spermie. Antikoncepční účinnost je pak zvýšena přidáním měděného drátku o různé ploše, který uvolňuje ionty, jež spermie přímo ničí. Tělísko je opatřeno drátky, které po zavedení vyčnívají z dělohy. To je z důvodu následného snazšího odstranění tělíska. Nemusíte však mít žádné obavy. Tyto drátky nevadí ani při sexu, ani při zavádění tampónů. Nitroděložní tělíska jsou buď hormonální, nebo nehormonální. Nitroděložní nehormonální tělíska na rozdíl od antikoncepčních tabletek či tělísek s hormony totiž ovlivňuje opravdu jen nechtěné těhotenství. A dnes, díky např. tělísku GyneFix, už ho mohou mít i dívky, které ještě nerodily. Jsou totiž velice malé. Mladým, dosud nerodícím dívkám až dosud mnohdy nezbývalo než používat kondom. Mnoho gynekologů dosud nerodícím dívkám odmítalo tělísko totiž zavádět. To se ale v posledních letech změnilo. Na trh přišla i opravdu maličká, a navíc nehormonální tělíska (Silverlily, Goldlily) a asi před rokem GyneFix, která si mohou nechat zavést i dívky mladší 20 let. Tato tělíska již totiž nemají ramínka jako jiná tělíska, a nemají ani tělo kryté plastem. Jejich velikost je tak opravdu miniaturní a lze jej zavést i ženám s menší dělohou. Díky své pružnosti se navíc perfektně adaptují v každé děloze. Většina nehormonálních tělísek funguje na principu měděných kroužků . Ty uvolňují měděné ionty, které jsou pro spermie toxické a ty tak nemají dost sil na oplodnění vajíčka. Tělísko samo o sobě funguje jako překážka pro spermie. V případě, že by však nějaká spermie přece jen proklouzla přes mechanickou zábranu tělíska, bílé krvinky ji spolehlivě zlikvidují. Ani tahle ochrana před početím samozřejmě není 100%, je ale zhruba stejně spolehlivá jako antikoncepční tabletky, tedy kolem 99%. U tělíska ale ubývá faktor lidské chyby – máte ho zavedené stále, takže se vám nestane nehoda v podobě vynechané tabletky nebo snížení spolehlivosti kvůli jiným užívaným lékům. Nevýhodou těchto tělísek je možnost alergické reakce, kdy si tělo ženy proti tělísku začne rychle tvořit protilátky a snaží se jej vypudit,což se projevuje mimo jiné záněty dělohy, bolestí, teplotou atd. Dalším problémem může být zvýšený výskyt rakoviny děložního čípku u žen, které si tělísko nechaly zavést.I když se tento problém do značné míry řeší očkováním. Zavedení nehormonálního nitroděložního tělíska stojí u gynekologa kolem 300 korun, u tělíska samotného záleží na značce, v průměru se částka ale pohybuje mezi 1500 a 3000 korunami. Nejlevnější tělíska se však dají pořídit již od 800 Kč. Životnost tělíska je opět podle druhu 5–7 let, v případě, že se rozhodnete pro těhotenství dříve, není problém tělísko vyjmout dřív, plodnost se už během prvního menstruačního cyklu vrátí do plné formy. Při plné době užívání v délce 5 let a ceně tělíska 2000 korun vás každý měsíc, kdy budete chráněné před nechtěným otěhotněním, vyjde na 33 korun, zatímco v případě opravdu levných tabletek to je minimálně kolem 150 korun. Nitroděložní tělísko hormonální bývá ve tvaru T a obsahuje malé množství syntetického hormonu progestinu (hormon žlutého tělíska), který se velice pomaluje uvolňuje do sliznice v okolí a tím pomáhá zabránit spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy a oplodnit vajíčko. Do krevního oběhu se vstřebává jen zcela minimální množství hormonů, proto tím odpadá riziko nežádoucích účinků celkové hormonální antikoncepce. Tělíska se zavádí pomocí speciálního zavaděče ambulantně. Jejich cena je obdobná jako u nehormonálních tělísek. Problém může někdy po zavedení hormonálního tělíska způsobit silnější a bolestivější menstruace, ale to se časem většinou ustálí. Zavedení prvního tělíska bývá sice bezbolestné, ale bohužel se totéž nedá říct při jeho výměně. Tělísko není vhodné pro ženy s poruchou srážlivosti krve, s vrozenou vadou dělohy a u žen, které mají nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Jinak je ale tato metoda jednou z opravdu nejspolehlivějších antikoncepcí současnosti a pokud se u ženy nevyskytne alergická reakce či jiná kontraindikace, je to jistě nejlepší volba, jakou může žena udělat. Antikoncepční spolehlivost je téměř stoprocentní. Cena tělíska, které je zavedeno na pět let se pohybuje okolo 5000 korun. Spolehlivost této metody je 99,9 %.

3  3

Obdobou hormonálního tělíska je zavedení vaginálního hormonálního kroužku. Kroužek je vyroben z vysoce elastické umělé hmoty (má průměr 54 mm, tloušťku 4 mm) a každý den se z něj uvolní 15 mikrogramů ethinylestradiolu (estrogenu) a 120 mikrogramů etonogestrelu (gestagenu-hormonu žlutého tělíska). Zavádí se jednou měsíčně. Po třech týdnech se vyjme a následuje týden bez kroužku. Hormony se přes poševní sliznici vstřebávají přímo do krve. Na rozdíl od nitroděložních tělísek se nezavádí dovnitř do dělohy, ale pouze se nasadí dozadu do pochvy – podobně jako tampon při menstruaci. „Nemusíte se obávat, že by vypadnul. Průměr kroužku je velký asi jako sirka a svaly pánevního dna ho pevně sevřou. Vyndat si ho musíte v ten samý den týdne – ovšem za tři týdny. Pak týden vynecháte – a dostaví se menstruační krvácení. Po jednotýdenní přestávce se zavede kroužek nový. Balení na tři měsíce (v němž jsou tři kroužky) vyjde asi na 850 až tisíc korun. Spolehlivost se udává asi 81%.

6

Zcela nejběžnější metodou dnešní doby je využití hormonální antikoncepce. Tato metoda je v zásadě založena na principu postupném uvolňování hormonů do těla ženy. Buď obsahuje pouze hormony gestagenového typu (progesteron a jemu podobné) nebo obsahuje spolu s gestageny také estrogen. Tyto hormony znemožní ovulaci a tím i početí dítěte. Hormonální antikoncepce je dostupná v mnoha různých formách, například jako náplasti, tabletky, injekce, podkožní inplantáty , vaginální kroužky či hormonální nitroděložní tělíska.

Antikoncepční náplasti bývají o velikosti 4,5 x 4,5 cm a jednou týdně po dobu třech týdnů si je žena nalepí na kůži na místo, kde jí náplast nepřekáží (podbřišek, rameno, hýždě či stehno. Náplast je voděodolná). Čtvrtý týden je pak žena bez náplasti. Je to obdobné, jako u pilulek. Dodržuje se tím 28 denní menstruační cyklus. Náplast má tu výhodu, že je velmi šetrná k trávicímu traktu, má výrazně méně nežádoucích účinků, než hormonální tabletky a po dobu jednoho týdne nemusí žena na antikoncepci myslet. Při správné aplikaci je spolehlivost 98% . Balení náplastí na tři měsíce stojí kolem 1000 Kč.

Hormonální injekce se aplikuje do svalu ženy jednou za tři měsíce a víc se nemusí žena o nic starat. V průběhu následujících třech měsíců pak dochází ze svalu k postupnému uvolňování hormonů do organismu ženy a po třech měsících se dávka opakuje. Tato metoda není příliš vhodná pro ženy, které ještě v budoucnosti plánují miminko, protože má velice dlouhou setrvačnost působení (často více i než 1 rok). Nepříjemností injekcí může být nepravidelné, silné a bolestivé menstruační krvácení, špinění uprostřed cyklu a časté bolesti hlavy. Tříměsíční injekce vyjde asi na  150 -300 Kč. Spolehlivost je vysoká, cca.90%

Hormonální podkožní implantáty : jedná se o malou tyčinku (asi 4 cm dlouhou a 2 mm silnou) z tenkého, ohebného materiálu. Lékař vám ji zavede pod kůži na horní části nedominantní paže (to znamená levá paže u pravaček a pravá u levaček). Tyčinka se zavádí pomocí aplikátoru, po předchozím lokálním znecitlivění sprejem nebo injekcí. Žena by neměla implantát cítit, ale měl by jít nahmatat. Tato antikoncepce vás chrání zhruba po dobu tří let (některé typy až pět let), po jejím uplynutí je vhodné tyčinku vyjmout nebo nahradit novou.Hormony se postupně uvolňují do krve. Podkožní implantát obsahuje pouze gestageny. Protože neobsahuje estrogen, hodí se i pro ženy kterým se kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogenem nedoporučuje (kojící matky, obézní ženy, ženy ve věku nad 35 let, kuřačky). Nevýhodou čistě gestagenní antikoncepce může být nepravidelné menstruační krvácení, nebo dokonce nepřítomnost menstruace (asi u jedné pětiny žen). Při nesnášenlivosti nebo přání těhotenství je lze odstranit i dříve. Lékař vám tuto antikoncepci nedovolí v případě, že trpíte závažným onemocněním jater, některými typy nádorů (reagujícími na gestagen), máte-li neobjasněné vaginální krvácení. Nehodí se ani pro ženy s žilní tromboembolickou poruchou. Jejich cena je okolo 5000-9000 Kč. Spolehlivost je srovnatelná se sterilizací.

Hormonální pilulky jsou v současné době nejužívanější a zároveň nejdražší druh antikoncepce. Na trhu existuje veliké množství typů těchto preparátu, ale všechny jsou na lékařský předpis, hradí si ji však ženy sami. Dívkám, kterým bylo 15 let je možné napsat antikoncepci bez vědomí a souhlasu rodičů. Je tedy na vašem lékaři, jaký typ vám doporučí. Obecně se užívají tabletky vždy ve stejnou denní dobu po 3 týdny (21 dnů) a pak se na jeden týden (5-7 dní) vysadí. Do třech dnů po vysazení prášků by se měla dostavit menstruace, která však může být jen velice slabá a krátká, protože to ve skutečnosti vlastně žádná menstruace není (není totiž ovulace). Podle poměru hormonů rozlišujeme tuto antikoncepci na jednofázovou, dvoufázovou a třífázovou. Toto rozdělení nemá vliv na účinnost jednotlivých druhů preparátů. V praxi se jednotlivé druhy poznají podle množství barev v jednom měsíčním balení. Jednofázová antikoncepce má tablety pouze jedné barvy, dvoufázová má dvě barvy a třífázová má tři barvy. Jednotlivé barvy jsou podle fáze přirozeného menstruačního cyklu ženy a liší se množstvím hormonů, které zajišťují funkčnost preparátů. Dobré je vědět, že hormonální antikoncepce může zvyšovat riziko vzniku embolie,proto není vhodná pro ženy s varixy (křečové žíly), poruchou krvácivosti a srážlivosti krve a pro ženy s vysokým krevním tlakem. Cena této antikoncepce se pohybuje od 150 Kč (ty nejlevnější však nejsou ideální), většinou je však běžná cena kolem 200-350 Kč za měsíční kůru.

9

 Není žádným tajemstvím, že největším nepřítelem vysoké spolehlivosti pilulky je samotná uživatelka. Především ta začínající, která na pilulku často zapomíná. Spolehlivost této antikoncepce je 100 %, ale pouze v případě, že je užívaná přesně podle návodu. V případě, že si uživatelka zapomene vzít pilulku, spolehlivost značně klesá.

Hormonální antikoncepci užívá přes 1,28 milionů českých žen ve věku 15-49 let, což představuje 52 % žen v plodném věku. Hormonální antikoncepce je velice oblíbená, ale ženy by si ji měly rozhodně důkladně promyslet. Je pro výrobce skvělým obchodním artiklem a věřte, že ani gynekologové, kteří Vám ji předepisují, nepřijdou zkrátka. O tom, jaké má ale tato antikoncepce dlouhodobé následky a rizika,  se raději nikde příliš nepíše. Riziko trombóz a embólií je prokázáno, u rakovin je to téměř prokázané. Statistika výskytu nádorových onemocnění prsu v západní společnosti každý rok stoupá a shoduje se s masovým užíváním antikoncepce a poklesem porodnosti i nekojením.Karcinom prsu ovlivňují hormony, to je zcela jednoznačné.Také se ukazuje, že za zvýšeným počtem neplodných párů stojí  právě hormonální antikoncepce. Pro ženy je jednoduché „vzít si pilulku“ a být bez obav z následků pohlavního styku, jenže … Podrobně jsem o tomto problému psala v tématu NEPLODNOST. Tělo si na hormony dodávané uměle lehce zvykne a nemá potřebu si je dál tvořit (většinou ani nemůže). Pak žena antikoncepci vysadí, ale tělo se často již není schopno vzpamatovat a hormony potřebné k otěhotnění  si neumí samo vytvořit. Někdy mu to trvá několik měsíců, někdy několik let a někdy nedojde k návratu k normálu nikdy.  Spousta odborníků důrazně varuje a doporučuje, aby mladé dívky nepoužívaly hormonální antikoncepci, ale využily jiné možnosti. A možnosti mnohem levnější a především bezpečnější rozhodně jsou.

Pilulka „poslední záchrany ( Postinor nebo Escapelle) je určena opravdu jen jako východisko z nouze. Musí se užít do 72 hodin po nechráněném styku s nedopatřením. Další pilulka se musí spolknout za dvanáct hodin po první (pokud si však vzala žena první tabletku nejpozději hodinu po pohlavním styku, nemusí si již druhou tabletku brát) . Postinor stojí 300 – 500 korun, Escapelle je o 100 až 200 korun dražší . Oba přípravky jsou volně prodejné v lékárně. Je potřeba si uvědomit, že tyto tabletky rozhodně nefungují jako antikoncepce. Jejich opakované užití může být velice nebezpečné.

Sterilizace ženy :  je operační invazivní výkon prováděný laparoskopickou metodou (nezanechává žádnou jizvu), při kterém jsou ženě přerušeny vejcovody. Je to  velmi elegantní výkon, levné a nejspolehlivější řešení, jak zabránit otěhotnění. Dle nové legislativy tak může být proveden na vlastní žádost, bez nesmyslných nařízení, které vyžadoval zákon schválený ještě za totality a jehož platnost byla zrušena teprve v roce 2012. Tento krok je však trvalý a nevratný. Žena by se k němu měla rozhodnout teprve po velice důkladném zvážení. Rozhodně by ho neměly podstupovat ženy, které jsou mladé a ještě nerodily. Nejde o odstranění vaječníků, ale  jde o přerušení vejcovodu. Hormonálně se v těle ženy nic nemění, menses je zachována a menstruační cyklus také. Výkon trvá asi 30 minut a jeho cena se pohybuje okolo 9 000 Kč. Spolehlivost tohoto výkonu je trvalá a 100%.

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Genetika:

Vrozené vývojové vady

Historie genetiky

Trizomie (Downův, Edwardsův a Patauův syndrom)

Syndrom fragilního X

Roberts syndrom

Marfanův sndrom

Hemofilie

Cornelia de Lange syndrom

Příklady genetických sluchových vad:

Pendredův syndrom

Waardenbugův syndrom

Usherův syndrom

Sticklerův syndrom

Treacherův Collinsův syndrom

Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen  k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich.  Kromě informací z oboru genetiky najdete na těchto stránkách také tyto obory
ORL

NEUROLOGIE

TĚHOTENSTVÍ

Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?

Citáty

Citáty o životě a smrti

Citáty o dětech a stáří

Citáty o přátelství

Citáty o lásce

Citáty o štěstí

Citáty v latině

Citáty v angličtině

Citáty v němčině

Citáty ve francouzštině

Citáty v italštině

Věštírna

Mytický tarot

Numerologie

Čtení z ruky

Hádanky a kvízy

Kvíz Vesmír

Kvíz Planeta Země

Kvíz Architektonický styl

Kvíz Pyramidy

Kvíz Objevitelské cesty

Kvíz Vlajky a hlavní města

Máte logické myšlení?

Hravá matematika

Kvíz Éra nacismu

Kvíz Rostliny a typy prostředí

Kvíz Zvířata

Kvíz Medicína a lidské tělo

Kvíz Státní měny

Kvíz Film a režisér

Kvíz Věda a technika

Kvíz Dějiny

Kvíz Sport a hry

Kvíz Náboženství

Kvíz umění

Kvíz mytologie a literatura

Kvíz život ve společnosti

Čínská moudra

Manželství s úsměvem

Medicína s úsměvem

Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka

Proč dělat rozbor pitné vody

Jak čistit studnu

Jak velký je lidský mozek

Kolik kg váží lidská kůže

Kolik unese lidský vlas

Proč se četníkům říká „chlupatý“

Je možné zemřít strachy?

Kolikrát za den mrknete

Bije zamilované srdce rychleji?

Napsat komentář