Korová nemoc s Lewyho tělísky
Demence s Lewyho tělísky je prozatímní označení, které má řadu synonym: korová nemoc s Lewyho tělísky, varianta Alzheimerovy nemoci s Lewyho tělísky, senilní demence s Lewyho tělísky, senilní demence Lewyho typu apod. ( cortical Lewy body diease, Alzheimer´s diease – Lewy body type, SDLT, senile dementi of Lewy body type apod.). Označení obvykle plyne z autorského názoru, který tuto nově poznanou častou demenci považuje buď za samostatné onemocnění, dále za variantu Alzheimerovy nemoci nebo za variantu nemoci Parkinsonovy. Nová metaanalytická studie rozlišila „čistou“ demenci s Lewyho tělísky (DLT), při které se alzheimerovské anatomické změny v mozku nenalézají, a „smíšenou“ formu, při níž se v mozkové kůře najdou jak Lewyho tělíska, tak senilní plaky a neuronální klubka.
Demence s Lewyho tělísky (DLT) by mohla být druhou nejčastější příčinou demence starších lidí v průmyslově rozvinutých zemích.Odpovídá za 15-25 % všech demencí. Její vysoká četnost byla zjištěna až po zavedení speciálního (antiubikvitinového) imunohistochemického vyšetření, jímž se dají snadno prokázat Lewyho tělíska. Ta se nacházejí zejména v mozkové kůře. Lewyho tělíska, snadno rozpoznatelná v neuronech substantia nigra, mají v korových neuronech atypický tvar a jsou zde rozlišitelná špatně. Jejich počet je kolísavý, někdy nápadný. Počet Lewyho tělísek zjištěných v neokortexu při DLT koreluje se stupněm demence. Počet senilních plak a neurofibrilárních změn je nižší než při klasické Alzheimerovy nemoci. Definitivní diagnóza je zjistitelná opět na základě histologického vyšetření. DLT častěji postihuje muže než ženy (62% vs 34%).
Tato choroba se od Alzheimerovy nemoci odlišuje rychlým, maligním, přitom kolísavým průběhem a nápadnou přecitlivělostí na neuroleptika. Onemocnění je progresivní (vzestupné, rostoucí). Rannými příznaky jsou kolísání pozornosti a vizuospaciální poruchy (zrakově-prostorové). Perzistentní (trvalé) bývají zrakové halucinace. Motorický syndrom odpovídá parkinsonismu. Četnost uvedených příznaků je vysoká, nicméně postihuje méně než polovinu nemocných s DLT. Jejich diagnostický význam je proto jen částečný. Přesto z řečeného plyne, že na DLT spíše než na Alzeimerovu nemoc je možné pomýšlet u staršího muže s kolísavým vývojem demence, parkinsonismem, vizuospaciálními poruchami a zrakovými halucinacemi.
zdroje:
kniha: „Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: „Neurologie pro praktické lékaře,“ autor Svatopluk Káš a kolektiv
Anatomie periferního nervového systému
Anatomie centrálního nervového systému
Degenerativní onemocnění a demence
Infekční onemocnění nervového systému
Jak už řekl Josef Čapek „Život není jen k zábavě. Je také k okouzlení, úžasu a k trýzni .“ Největší trýzní každého člověka je nemoc a zdravotní potíže. A jak už název tohoto webu (Nemoc-Pomoc) napovídá, následující stránky jsou především o nich. Kromě nemocí z oboru neurologie najdete na těchto stránkách i tyto obory
ORL
Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?
Citáty
Věštírna
Hádanky a kvízy
Kvíz Rostliny a typy prostředí
Čínská moudra
Manželství s úsměvem
Medicína s úsměvem
Ale tyto stránky toho nabízejí ještě mnohem, mnohem víc. Určitě si v nich každý najde to své. Zde je jen malá ochutnávka