Průdušnice anatomie

Průdušnice anatomie

Průdušnice (trachea) je dýchací  trubice navazující kaudálně (dole) na hrtan. Začíná na krku ve výši těla obratle C6, postupně přechází do hrudníku, kde končí jako bifurcatio tracheae, nebo-li rozvidlení, kterým se rozestupuje ve výši obratlů Th4- Th5 ve dva bronchy (bronchus dexter a sinister). Stěnu trachey vyztužuje 15-20 chrupavek ve tvaru dozadu otevřených podkov. Tyto podkovy jsou 2-4 mm vysoké, pravidelně formované. První tři chrupavky na koncích často srůstají nebo se rozvidlují. První chrupavka je vyšší než ostatní. Poslední tracheální podkova má přední plochu trojúhelníkovou.

Trachea se dělí na:

  • krční úsek (pars cervicalis): sahá od prstencové chrupavky hrtanu až po horní okraj manubrium sterni (rukojeť kosti hrudní, širší část, na které se nachází kloubní plochy pro spojení s klíčními kostmi a prvním párem žeber)
  • hrudní úsek (pars thoracica)

Za tracheou je jícen, který je proti průdušnici vychýlen mírně doleva. Po stranách průdušnice je uložena v prostoru mezi pravou a levou pohrudnicovou dutinou pravý a levý lalok štítné žlázy. Po stranách trachey je vlevo oblouk aorty a kolem něho dozadu a vzhůru zatáčejí nervy. Sliznice průdušnice je růžová a obsahuje mělké podélné řasy. Je kryta víceřadým řasinkovým epitelem, typickým pro dýchací cesty.

Při poškození či ucpání dýchacích cest se provádí tracheotomie = chirurgické otevření průdušnice zpředu, asi v centimetrovém rozsahu. Zjednává  se tím možnost dýchat mimo hrtan.

Anatomie hltanu

Vyšetření hltanu

Adenoidní vegetace

Nádory nosohltanu

Angína a její komplikace

Anatomie hrtanu

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

zdroje:
kniha: Lidské tělo (Z anglického originálu The Human Body), vydavatelství Gemini 1992
kniha: Lidské tělo  (Z anglického originálu The Joy of Knowledge), vydavatelství Albatros 1985
kniha: Anatomie 1 a 2,autor MUDr. Radomír Čihák,DrSc., vydavatelství Avicenum 1988

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *