Emoce v těhotenství

EMOCE V TĚHOTENSTVÍ

1

 V průběhu těhotenství se budete citově i fyzicky připravovat na úkoly porodu a mateřství. Už v raném počátku pravděpodobně zjistíte, že vaše pocity jsou silnější a obnaženější. Můžete zažít rychlé změny nálady, můžete se smát či plakat častěji, než obvykle, svůj hněv projevit příměji a hlasitěji, a celkově zvládat své emoce hůře než dříve. To, že budete prožívat tak intenzivní pocity vás může polekat, ale zároveň to znamená, že jsou jasnější a že tedy máte příležitost ke změnám a transformaci, chcete-li si ji uvědomit a vyjádřit. Vaše reakce na potvrzení mateřství bude záležet na okolnostech. Pokud bylo plánované, můžete zářit štěstím, vzrušením a radostí. Na druhé straně, pokud bylo náhodné, tato novina vás může překvapit, dokonce i šokovat, a může tedy vyžadovat značné přizpůsobení. Nehledě na okolnosti, může trvat delší dobu, než se s těhotenstvím vyrovnáte. První měsíce jsou obvykle provázeny širokou škálou pocitů. Některé ženy cítí únavu a nevolnost, zatímco jiné se cítí skvěle a srší energií. Nicméně koncem třetího měsíce většinou dojde k ustálení. Někdy se sice mohou nadále objevovat pocity znepokojení, ale zpravidla se vytratí a cítíte se na konci třetího měsíce klidnější a sebevědomější a jste schopná se těšit na příští měsíce.

Kolem osmnáctého týdne se vám začne zvětšovat břicho a brzy v následujících dvou týdnech pocítíte vzrušení z prvních pohybů děťátka. Nastal čas oslavovat a těšit se na příchod nového života. Měla by jste začít o sebe intenzivně pečovat: cvičit jógu, plavat, aplikovat masáže a odpočívat venku v přírodě. Péče o vás a trávení času činnostmi posilujícími klid vaší mysli, sebevědomí a zdraví, to vše zaručí, že i vaše miminko bude klidné a vyrovnané a nebude z něj nervózní „uplakánek“.

V průběhu těhotenství se budou opravdu hodně vyvíjet silné touhy chránit vaše dítě. S blížícím se porodem nejvýrazněji vzroste váš mateřský pud. Pokud jste měla o zdraví dítěte strach na počátku těhotenství, věřte, že před jeho koncem se strach ještě znásobí. Fyzicky můžete cítit výbušnou energii doprovázenou současně potřebou uklidnit se a odpočívat. Pro mentální schopnosti, jako jsou intelekt a paměť, nastává v těhotenství zpravidla útlum, zatímco vaše instinkty a intuice zesílí. Platí to zejména ke konci, když očekáváte den porodu a cítíte vzrušení a radost z blížícího se příchodu vašeho děťátka na svět.

3

Těhotenství je pro některé ženy tím pravým obdobím vhodným k vyjasnění si jakýchkoli nevyřešených citových problémů z minulostiMůžete začít pohledem na svůj dřívější život a na to, co se událo v době vašeho vlastního početí, těhotenství a porodu, stejně tak si vybavit formující léta svého dětství a dospívání. Váš vztah s rodiči, především s matkou, nabývá nového významu právě v období, kdy se sama připravujete na rodičovství. Zatímco někteří lidé měli šťastné dětství a uspokojivý vztah s rodiči,u jiných je opak pravdou. Nyní je čas si uvědomit, že tak, jako se vy stáváte rodičem a měníte tedy svůj dosavadní život, mění se spousta věcí i pro vaše rodiče. I je čeká změna, stanou se prarodiči a to pro některé nemusí být snadné. Zkuste si s nimi vylepšit vztahy a navodit přátelství. Mít spokojenou a hodnou babičku a dědečka je i pro vaše dítě velice důležité. Také se možná ve vašem životě odehrála nějaká tragédie, jako ztráta blízkého či jiná traumatická zkušenost. Mnoho lidí má podvědomou tendenci opakovat chyby z minulosti i ve svých současných vztazích. Částí procesu dozrávání právě v období těhotenství je schopnost uvědomit si toto typické chování tím, že si uvědomíte sama sebe, abyste vše mohla změnit k lepšímu a neopakovat staré chyby. Těhotenství je časem uvědomění si svých emocí a vztahů a jejich vyřešením. Pokuste se své emoce plně uvolnit, vyplakat se ze svého trápení, cítit a projevit svůj vztek, strach, odpor či žárlivost, zejména pokud jste to doposud skrývala. Svěřte se se svými pocity partnerovi, příteli, rodiči či terapeutovi a nebo si své pocity sama zapisujte do deníčku a hodně meditujte. Je potřeba si uvědomit, že to,co cítíte vy, cítí spolu s vámi i vaše nenarozené dítě. Jste-li v pohodě vy, je v pohodě i dítě, jste-li vy ve stresu a pláčete, pláče s vámi i vaše miminko.

Sny v těhotenství jsou často živější a mohou být médiem, kterým se dostávají na povrch vaše podvědomé touhy a starosti. Zapisováním snů okamžitě po probuzení je dalším pomocným prostředkem průzkumu vašeho vnitřního světa. Máte-li vyřešit mnoho bolestných pocitů, můžete se obávat, že činit to v těhotenství ublíží vašemu dítěti. Tyto pocity však ve vás existují tak či tak, a proto bude pro vás i vaše nenarozené dítě lepší se jich zbavit a uvolnit tak cestu k radostnému mateřství. Pokud se vám přece jen zdá obtížné se vypořádat se svými emocemi a starostmi, často cítíte úzkost a deprese, je důležité se někomu svěřit a dovolit, aby vám pomohl. Deprese v těhotenství se po porodu může ještě mnohem víc zhoršit a to může mít fatální následky. Nepodceňujte to a věřte, že každý problém má své řešení. A že ho neznáte vy ještě neznamená, že nenajde řešení vašich potíží někdo jiný. Těhotenství vám nabízí jedinečnou příležitost objevit sama sebe a nadále rozvíjet vaši osobnost. Bez ohledu na okolnosti, to, že se vypořádáte s pravdou a s vaší minulostí, vyřešíte si svůj dosavadní život, umožní vám to prožívat období nesmírného štěstí a euforii, která bývá součástí mateřství.

Ke konci těhotenství se může stát život emocionálně náročnější. S blížícím se porodem a mateřstvím můžete někdy cítit úzkost, strach, dokonce i pocit paniky. Tělesně se budete cítit méně pohodlně a nezřídka budete mít problém se spaním. V tomto stádiu je zcela přirozené pochybovat o své schopnosti zvládnout bolesti při porodu anebo mít obavy o dokonalost svého dítěte. Rozpoznání a vyjádření těchto obav je jednou z cest, jak je překonat. Důležité je také porozumět fyziologickým procesům porodu a seznámit se s porodnickými pomocnými metodami, abyste věděla, co dělat v případě vzniku těžkostí. Pravidelné hodiny jógy vám mohou pomoci rozvinout vaše sebevědomí a získat důvěru ve své vlastní tělo a přirozenou schopnost rodit.

Stát se matkou je sice velice obtížné,ale také velice krásné. V prvních několika letech bude vaše dítě úplně závislé na vás a budete se muset vyrovnat s odpovědností,kterou mateřství vyžaduje. Způsob vašeho chování k dítěti je rozhodující pro jeho štěstí a zdraví, a proto byste si měla uvědomit povzbudivou skutečnost, že většina žen se v zásadě naučí být dobrými matkami. V mnoha ohledech neexistuje nic, co by vás dopředu připravilo na mateřství. Může vás překvapit například intenzita lásky, kterou pocítíte vůči svému miminku, na druhé straně budete někdy mít pocity zloby, únavy a zoufalství. Po porodu pro vás bude prvořadé jistou dobu plnit všechny potřeby dítěte, ale nastanou také jedinečné, nádherné chvíle, kdy bude vaše láska spontánně opětována. Právě v této době zažijete euforii a pocit naplnění, za které stojí všechno vaše úsilí a práce.

Od početí do porodu

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *