Rh faktor

RH faktor

7

Krev každého člověka má jednu ze čtyř krevních skupin : A, B, AB, nebo OKrevní skupiny jsou dány typem antigenů v krevních buňkách. Antigeny jsou proteiny na povrchu krevních buněk, které mohou způsobit reakci imunitního systému (je to vlastně taková armáda těla).

Rh faktor je typ bílkoviny na povrchu červených krvinek. Většina lidí mají faktor Rh-pozitivníale je poměrně malé procento lidí s Rh faktorem –negativnímFaktor je dán dědičně. Pokud má krev protein (bílkovinu), osoba je Rh pozitivní – je to nejčastější typ lidí (85% lidí). Pokud v krvi bílkovina není, je osoba Rh negativní.

3

Systém Rh byl pojmenován po opicích makak rhesus, protože byly původně používány při výzkumech na testování krve. Ačkoli Rh faktor nemá vliv na zdraví člověka, může mít vliv na těhotenství. Pokud je matka dítěte Rh negativní a otec dítěte je Rh pozitivní, těhotenství potřebuje zvláštní péči. Právě proto se zjišťuje Rh faktor matky (v případě, že je matka Rh negativní i Rh otce) ihned po otěhotnění ženy. Je to tedy základní krevní test. V případě, že je matka Rh negativní a její dítě pravděpodobně Rh pozitivní (pokud zdědí krev po Rh pozitivním otci), začne si tělo matky vytvářet proti dítěti protilátky. Zjednodušeně se dá říct, že tělo matky považuje dítě za hrozbu, vetřelce, kterého je potřeba zničit. Jde vlastně o jistou formu alergie matky na dítě. Protilátky matky se dostanou přes placentu k dítěti, kterému začnou napadat červené krvinky. To může vést k život ohrožující anémii (lidově chudokrevnost neboli nedostatek červených krvinek) dítěte. Tento stav se nazývá hemolytická nemoc nebo hemolytická anémie. Červené krvinky přenáší kyslík do všech částí těla. Při nedostatku červených krvinek bude mít plod nedostatek kyslíku. Dítě narozené s anémií má obvykle horečku,žloutenku, je oteklé a má zvětšená játra a slezinu. Tento stav se nazývá fetální erytroblastóza. Anémie u dítěte může být někdy natolik závažná, že způsobí vážné stavy např. poškození mozku nebo dokonce smrt plodu nebo novorozence. V prvním těhotenství si matka ještě nedokáže vytvořit patřičné množství protilátek proti dítěti, aby to dítě nějak ohrozilo, proto většinou Rh faktor u prvorodiček není tak závažný problém, jako u ženy ve všech následujících těhotenství. Je však potřeba si uvědomit, že i nedokončené těhotenství, tedy ukončené potratem (plánovaným či samovolným) je již těhotenstvím a tudíž se už tehdy začínají vytvářet protilátky ! V každém dalším těhotenství má žena více a více protilátek proti dítěti. Přesto je nutné sledovat i první těhotenství ženy. Odebírá se jí krev v prvním trimestru a pak ještě v 28.týdnu těhotenství. Proč není problém při prvním těhotenství, ale pak už ano? K obranné reakci matky proti dítěti dojde v prvním momentě styku krve dítěte s krví matky. Za normálních okolností v průběhu těhotenství je krev dítěte oddělena od matky a jen velmi málo krvinek má šanci projít placentou (to je velice vzácné). Ale v momentě porodu se to razantně změní a ke spojení krve matky a dítěte dojde vždy a tím se reakce, která pak už nemá konec, odstartuje. To je důvod, proč Rh neslučitelnost není obvykle problém u prvního dítěte.

V případě, že by žena mohla začít produkovat protilátky proti dítěti, je jí pravidelně aplikován imunitní globulin, který zabraňuje vytvářet zmíněné protilátky. Pokud je matka Rh negativní, bude potřebovat imunoglobulinovou injekci při jakékoliv situaci, při které by mohla přijít do styku její krev s krví dítěte, včetně:potratu, mimoděložního těhotenství, ektopickým těhotenství (mimoděložní- když jsou implantáty vajíček někde mimo dělohu, obvykle ve vejcovodu), při amniocentéze, odběru choriových klků, krvácení během těhotenství, traumatech břicha, otáčení dítě v poloze podélně koncem pánevním (zadek první) atd. Pokud se dítě narodí s Rh-pozitivní krví, matka by měla dostat další dávku imunoglobulínu ihned po porodu (nejpozději do 72 hodin), aby se zabránilo tomu, že protilátky proti Rh-pozitivním buňkám se budou tvořit ještě dál po porodu. Tuto léčbu by měly dostat Rh negativní matky nejenom po porodu, ale i po potratu, mimoděložním těhotenství nebo po interrupcích.

Je nutné zahájit léčbu imunitním globulinem včas, dřív než se začnou v těle matky protilátky tvořit. Pokud se tato doba nepodchytí a matka již protilátky produkuje naplno, imunoglobulinové injekce již nepomohou. Pak se musí dát dítěti přes pupečníkovou šňůru transfuze krve a to jak v průběhu těhotenství, tak i bezprostředně po porodu.

Na druhou stranu, pokud je žena Rh-pozitivní a její partner je Rh-negativní, mohou mít dítě s Rh-negativním faktorem. Navzdory tomuto rozdílu, není třeba se obávat, protože je velmi nepravděpodobné, že bude dítě vystaveno krvi matky a začne tak rozvíjet své protilátky. To se nestává. Jak už jsem uvedla, za normálních okolností je dítě v placentě od matky spolehlivě odděleno a ke smíchání krví matky a dítěte dojde až během porodu. Ale za takový krátký okamžik si ještě dítě nedokáže vytvořit dostatečné množství protilátek, aby mu to uškodilo.

Nicméně problém s Rh faktorem má pouze 2 % těhotných žen, je to tedy poměrně vzácný jev. Díky rychlé a správné prenatální péči a screeningu, lze velice úspěšně zabránit problémům s Rh nekompatibilitou. Screeningové testy spolehlivě určí, zda je matka s dítětem ohrožena a současná medicína si umí s tímto problémem dobře poradit. Pokud budete právě vy a Vaše dítě v nebezpečí, bude Vás a Vaše dítě lékař pečlivě kontrolovat během těhotenství a předepíše léčbu podle potřeby.

Načasování těhotenských testů

Tripl test

Kombinovaný těhotenský test

Odběr choriových klků

Amniocentéza

Kordocentéza

Detekce volné DNA plodu

Mohlo by vás ještě zajímat:

Od početí do porodu

Těhotenský test

Prenatální testy

Časné příznaky těhotenství

Emoce v těhotenství

Stravování v těhotenství

Očkování v těhotenství

Sex v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Výpočet data porodu

Pověry o těhotenství

Potrat

Antikoncepce

Neplodnost

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *