Adenoidní vegetace

Hyperplázie nosní mandle

Související obrázek

Hyperplázie nosní mandle – adenoidní vegetace (tzv. laicky velká nosní mandle) je nejčastějším patologickým stavem v oblasti nosohltanu u dětí (leckdy se s ním můžeme setkat i v mladé dospělosti). Laločnatá lymfatická tkáň vytváří mechanický uzávěr části choan (vnitřní nozdra – je to párový otvor, ve kterém dutina nosní přechází v nosohltan) a může být zdrojem opakované infekce. Z toho pak vyplývají typické potíže :

 • omezené dýchání nosem (děti stále typicky dýchají otevřenou pusou)
 • hlasité dýchání ústy v noci s chrápáním (dítě je pak přes den unavené, nevyspalé, mrzuté a má zhoršenou soustředěnost)
 • může být noční pomočování
 • v pokročilém stádiu huhňavá řeč a typický vzhled dítěte (tzv. facies adenoidea)
 • vegetace způsobuje dysfunkci Eustachovy tuby a z toho rezultující poruchy sluchu a recidivující (stále se opakující) záněty středouší (otitidy), opakované záněty horních (rýma) i dolních dýchacích cest

Při snaze zodpovědět otázku příčiny vzniku hyperplázie nosohltanové mandle je diskutováno mnoho faktorů:

 • imunologická příčina
 • endokrinní příčina
 • vliv okolního prostředí aj.

Diagnóza adenoidná vegetace se stanovuje z anamnestických údajů a z klinického vyšetření  přední a zadní rhinoskopie, palpace nebo epifaryngoskopií. S výhodou lze provést též tympanometrické či audiolodické vyšetření.

Výsledek obrázku pro vyšetření nosní mandle   Výsledek obrázku pro tympanometrie

 

Terapie je chirurgická. Adenoidní vegetace se odstraňuje adenomem, což je speciálně konstruovaná kyreta různé velikosti. Výkon se u dětí provádí za (většinou, nejsou-li komplikace) 3 denní hospitalizace. Dříve se prováděla v lokální anestezii, dnes se provádí téměř výhradně v krátkodobé  celkové anestezii, která umožňuje šetrný přístup k dítěti a dovolí dobrý přehled v operované oblasti a možnost dokonalého stavění krvácení. Pokud po výkonu dojde k časnému nebo pozdnímu krvácení, je indikována kyretáž nosohltanu, výjimečně tamponáda.

Výsledek obrázku pro adenotom
                                       adenotom

Odstranění nosní mandle – endoskopická adenotomie se provádí následujícími postupy:

 • klasická endoskopická adenotomie: se provádí jednoduchým kovovým nástrojem (kyretou = viz. obrázek adenotom) v krátkodobé celkové anestezii; výkon je plně hrazen pojišťovnou; hospitalizace trvá obvykle 2,5 dne
 • Shaver:  je šetrnější odstranění nosní mandle zahnutým rotačním nožem, výhodou je přesné a bezpečné odstranění zbytků mandle podél vstupu do sluchových trubic; metoda je vhodná zejména pro děti trpící opakovanými záněty středního ucha; výkon se provádí též v krátkodobé celkové anestezii za obvykle 2,5 denní hospitalizace, ale  není plně hrazen pojišťovnou (doplatek bývá většinou okolo 1000 Kč)
 • Laser:  je odstranění nosní mandle nejprve jednoduchým kovovým nástrojem (kyretou = viz. obrázek adenotom), poté plošným ošetřením nosohltanu laserem. Výkon má tak minimální riziko krvácení a další výhodou je velmi nízká pravděpodobnost obnovení nosní mandle. Také hojení je oproti klasické metodě mnohem rychlejší. Výkon se provádí též v krátkodobé celkové anestezii, ale pacienti mohou většinou opustit oddělení večer v den výkonu; tato metoda též není plně hrazena pojišťovnou (doplatek bývá většinou okolo 6000 Kč)
 • Plasma koblace: je nejmodernější metoda odstranění nosní mandle pomocí speciální sondy za využití plasmového pole s velmi nízkou teplotou; výkon je zcela bezkrevný; i zde je velice rychlé hojení, proto mohou pacienti většinou opustit oddělení večer v den výkonu;  tato metoda též není plně hrazena pojišťovnou (doplatek bývá většinou okolo 8000 Kč)

Velice hezky je vysvětlena adenoidní vegetace na tomto videu (doporučuji jeho shlédnutí):

Mohlo by Vás ještě zajímat:  http://nemoc-pomoc.cz/?page_id=2372  nebo http://nemoc-pomoc.cz/?page_id=995
Zdroj: kniha „Základy otorhinolaryngologie Masarykova univerzita fakulta lékařská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *