Poruchy čichu

Poruchy čichu

Snížení čichu označujeme jako hyposmii, jeho úplnou ztrátu jako anosmii. Porucha čichu může být  esenciální nebo respiratorní.

Parosmie se projevuje čichovými halucinacemi, pokud jde o odporné pachy, hovoříme o kakosmii. Jde o chorobu u neurastenických osob nebo u psychicky nemocných jedinců.

Respiratorní hyposmie je způsobena zhoršenou nosní průchodností, nejčastěji při zánětlivých onemocnění a při nosních polypech. Vlastní čichový epitel  je funkční , ale omezená průchodnost resp. neprůchodnost nosní zamezuje potřebnému kontaktu molekul pachů a vůní, které obsahuje vdechovaný vzduch, s čichovým epitelem. Po odstranění příčiny se čichová funkce opět vrátí.

Esenciální hyposmii nacházíme při poškození vlastního čichového epitelu, nebo některého úseku čichové dráhy. Periferní anosmii při poškození epitelu vidíme u chronických zánětlivých onemocnění nosu (atrofický zánět). Čichová vlákna mohou být porušena při zlomeninách přední části baze lební nebo při operaci.

Diagnózu stanovíme vyšetřením čichu buď jednoduše čicháním k různým látkám (jde o kvalitativní vyš, při kterém nemocný jen udává, zda danou látku cítí či nikoliv) nebo olfaktometricky, kdy vyšetřujeme i práh, při kterém nemocný použitou látku začíná cítit. Terapie poruch čichu spočívá v odstranění vyvolávající příčiny.

zdroj : „Kniha Základy otorhinolaryngologie Masarykova univerzita fakulta lékařská“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *