Nosní polypy

Nosní polypy

Polypi nasi, polyposis nasi = nosní polypy vznikají na podkladě chronického zánětu jako zvláštní druh pokročilé hyperplasie (zvětšení objemu buněk) nosní sliznice. Jsou to stopkaté, většinou mnohočetné útvary tvořené edematózním pojivem a kryté hladkou, většinou bledě šedavě zbarvenou slizniční výstelkou. Vyrůstají ze sliznice oblasti vývodů paranasálních dutin ve středním nosním průduchu, nebo do nosu prolabují  (posouvají se) při polypóze v dutinách kosti čichové nebo čelistní.  Zpočátku bývají lokalizovány jen ve středním nosním průduchu, později však obvykle vyplňují nosní dutinu v celém rozsahu. V patogenezi nosních polypů se kromě běžných chronických zánětů významně uplatňují i alergie. Nezřídka, zhruba ve 25% se s nimi proto setkáváme i při alergických rhinopatií a u nemocných s bronchiálním astmatem, nebo u dětí s mukoviscidózou.

Od mnohočetných polypů nosní dutiny je nutno odlišit méně časté solitární polypy choanální. Ty obvykle vyrůstají jednostranně z čelistní dutiny a dlouhou stopkou zasahují do choany nebo až do nosohltanu, který při pokročilejších stavech mohou i zcela vyplňovat.

Výsledek obrázku pro choany

Nosní polypy se vyskytují převážně u dospělých. K jejich hlavním příznakům patří ztížené dýchání až úplná nosní neprůchodnost, z toho mechanicky podmíněná porucha čichu, hlas má huhňavé zabarvení, jsou časté bolesti hlavy, zahlenění nosohltanu a v noci silné chrápání.

Diagnóza se opírá o správné zhodnocení anamnézy, provedení přední i zadní rhinoskopie a rtg. vyšetření paranasálních dutin.  Z hlediska diferenční diagnózy při jednostranném  výskytu polypů je nutno vyloučit především zhoubný nádor nebo chronické cizí těleso.

Léčba nosních polypů je chirurgická, a to pokud možno v celkové anestezii. Umožní se tím nejen spolehlivější odstranění polypů z dutiny nosní, ale při jejich recidivách i revize etmoidálních sklípků, odkud polypy velmi často vyrůstají. Pro chirurgickou terapii se využívá endonazální chirurgické techniky, která umožní při použití speciálního optického instrumentária dokonalý přehled v oblasti nosní dutiny, etmoidálních dutin a čelistní dutiny.

Prognóza: nosní polypy velmi často recidivují i po pečlivém chirurgickém odstranění. Přitom sklon k recidivám bývá zvláště nápadný, jestliže onemocnění vzniklo na alergickém podkladě.

Související obrázek

Výsledek obrázku pro nosní polypy

Zdroj: kniha Základy otorhinolaryngologie Masarykova univerzita fakulta lékařská

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *