Akutní záněty dýchacích cest

Akutní záněty horních dýchacích cest

Akutní zánět horních dýchacích cest může vzniknout buď primárně nebo sekundárně jako součást celkového infekčního onemocnění. Nejčastěji bývá virového původu. Sliznice nosu a nosohltanu přitom bývá postižena současně, nebo v těsné postupné časové návaznosti.

Akutní rýma (rhinitis acuta catarrhalis) patří k nejčastějším onemocněním, zejména v období jara a podzimu. Původcem jsou nejčastěji viry ze skupiny rinovirů a enterovirů zařazené mezi pikornaviry. Jako podpůrný faktor se uplatňuje nachlazení, které snižuje obranyschopnost nosní sliznice. Doba inkubace se pohybuje mezi 1-4 dny a rovněž imunita získaná po prodělané virové rhinitidě se udrží jen několik týdnů. Onemocnění se šíří nejen kapénkovou infekcí (nákazy přenášené vzdušnou cestou na vzdálenost 1–1,5 m, kdy dochází k vylétávání infikovaných kapének při kýchání, kašlání nebo mluvení), ale i přímým kontaktem. Je nutno poznamenat, že viry jsou na sliznici již během inkubace a 2-3 dny od prvních příznaků, zdaleka ne po celou dobu trvání choroby.  Příznaky akutní virové rýmy lze rozdělit do několika stádií:

  • v počátku stojí v popředí klinického obrazu celkové příznaky infekce jako je malátnost, únava, bolesti hlavy, pocit chladu a zvýšená teplota
  • další stádium (katarální) se projevuje vodnatou a později hlenovitou sekrecí, dýcháním nosem  je silně ztížené až nemožné, hlas má huhňavé zabarvení (rhinophonia clausa). Často dojde k přidružení superinfekce mikroby a charakter sekretu se změní z hlenovitého na hlenohnisavý.  Onemocnění se pak prodlouží z obvyklých 7 dnů na delší dobu. S prodlouženým průběhem akutní virové rýmy se setkáváme často u dětí s adenoidními vegetacemi (zvětšená nosní mandle).

U kojenců bývají příznaky rýmy mnohem závažnější, doprovázené teplotou kolem 40°C a protože je znemožněno dýchání nosem, má kojené dítě problémy se stravou a může být ohrožena jeho alimentace (výživa, strava).

Diagnóza akutní virové rýmy vyplývá  z typického klinického obrazu a rhinoskopického nálezu. Ve většině případů je stejně postižena sliznice nosu i nosohltanu, převládají-li změny v nosohltanu, hovoříme o nazofaryngitidě, Setkáme se s ní častěji u malých dětí než u dospělých, což vyplývá jednak z polohy kojence na zádech a z toho vyplývající zatékání sekrece do hltanu a jednak postižením přítomné adenoidní vegetace.

Léčba je symptomatická, neboť kauzální terapie dosud neexistuje. Celkově podáváme hojně teplý čaj, Acylpyrin, Paracetamol a vitamíny. Dále doporučujeme snížit teplotu v místnosti na dobu spánku a zvýšit vlhkost v místnosti. U malých dětí je vhodné šetrné odsávání sekretu z nosu. Celkově je nutno podávat i dekongescenční léky s antihistaminovým účinkem (např. Disophrol, Rhinopront atd.). Místní léčba se soustředí na aplikaci nosních kapek, nejvhodnější jsou: Sanorin, Nasivin, Muconasal, Olynth atd. Lze doplnit antibiotickými kapkami Framykoin.

Komplikace akutní rýmy bývají relativně časté a to hlavně u malých dětí. Jde o možnost  rozšíření infekce do středouší přes Eustachovu trubici. Další možnou komplikací je zánět vedlejších dutin nosních. Na vzniku těchto komplikací se může podílet i nevhodná technika vysmrkávání oběma nosními průduchy zároveň, při které je vzduch vytlačován nosem proti odporu a tím mechanicky napomáhá průniku infikovaného sekretu do dutin. Čištění nosu se má  provádět postupně každá nosní dutina zvlášť.

Symptomatické rýmy se vyskytují současně s jinými chorobami jako je např. infekční mononukleosa, encefalitida, polimyelitida a jiné infekční choroby.

Prevence se soustředí na zvyšování celkové odolnosti organismu, otužování, aktivní pohyb ve zdravém prostředí, sport, vhodné složení stravy bohaté na vitamíny atd. U dětí je vhodné provedení adenotomie k vyloučení možného infekčního ložiska.

 Anatomie nosu 

Vyšetření nosu 

Vývojové poruchy nosu   

Kožní onemocnění nosu

Krvácení z nosu

Chronické záněty horních dýchacích cest

Nosní polypy

Záněty vedlejších dutin nosních

Změny nosní přepážky

Úrazy nosu paranasálních dutin

Poruchy čichu

Nádory horních cest dýchacích

Lidské tělo kuriozity

Jak poznat chřipku od nachlazení

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

zdroje:
kniha: Lidské tělo (Z anglického originálu The Human Body), vydavatelství Gemini 1992
kniha: Lidské tělo  (Z anglického originálu The Joy of Knowledge), vydavatelství Albatros 1985
kniha: Anatomie 1 a 2,autor MUDr. Radomír Čihák,DrSc., vydavatelství Avicenum 1988

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *