Kožní onemocnění nosu

Kožní onemocnění nosu

Stejně jako na ostatních částech lidského těla krytého kůží, vznikají i v oblasti zevního nosu kožní onemocnění typická pro tuto oblast. Rosacea. Kůže zevního nosu je při tomto onemocnění difúzně červená, během doby přibývá kresba rozšířených cévek (teleangiektázie). Podstatou onemocnění je porucha cirkulace krve. Příčina není  zcela objasněna, udává se negativní vliv alkoholu, černé kávy a u žen poruchy menses cyklu. Léčba se soustředí na odstranění možných příčin, lokálně lze aplikovat sníh kyseliny uhličité a masti se sírou, rezorcinem a rtuti. Na podkladě dlouhotrvající rosacey může vzniknout rhinophyma, kdy dojde k masivnímu ztluštění kůže na hrotu nosním a na nosních křídlech. Léčba tohoto postižení je již chirurgická, odstraňují se zbujelé útvary nožem.

Herpes simplex a herpes zoster jsou kožní poruchy způsobeny virovou infekcí, která se projevuje ohraničeným erytémem později pak puchýřky a krusty. U herpes zoster je k tomu přítomná neuralgická bolest v inervační trigeminové oblasti. Léčba je symptomatická, při recidivách je možno aplikovat Zovirax (obsahuje Acyclovir).

Erysipelas je streptokokové infekční onemocnění kůže, která je zarudlá a bolestivá, ostře ohraničená od zdravého okolí. Léčba je úspěšná při použití penicilinu, nebo širokospektrých antibiotik.

Ekzém nosního vchodu patří k nejčastějším kožním onemocněním nosu. Obvykle vzniká drážděním kůže patologickým sekretem při akutních nebo chronických rinosinusitidách, chronických cizích tělesech, dále vlivy fyzikálními, chemickými, kontaktními alergeny a při nedodržování zásad hygieny. Ekzém se vyskytuje v několika formách jako ekzema crustosum, hyperkeratoticum,rhagadiforme infikovaný ekzém označujeme jako ekzém impetiginosum. Léčba všech těchto forem ekzému je stejná. Spočívá především v odstranění vyvolávající škodliviny. Místně se doporučuje omývat postižení heřmánkovým odvarem a Jarischovým roztokem. Event. krusty lze odstraňovat po změkčení mastmi a oleji. U suchých ekzémů lze s výhodou aplikovat masti s kortikoidy.

Folliculitis vestibuli naší vzniká nejčastěji stafylokokovou infekcí vlasových folikulů (chloupky v nose), nejčastěji při vytržení chloupků a následné infekci folikulů. Projevuje se bolestivostí, zduřením v postižené oblasti a zarudnutím. V léčbě se uplatňují různé masti s přísadou saloxylu, antibiotik a kortikosteroidů.

Furunculus nasi (furunkl nosu) patří k potencionálně závažným onemocněním, protože jeho komplikace mohou způsobit vážné ohrožení zdraví i života. Furunkl vzniká nejčastěji stafylokokovou infekcí vlasových folikulů nebo mazových žlázek. Zánětlivý proces však nezůstává ohraničen jen na oblast folikulu, ale šíří se i do okolní tkáně a vzniká postupně flegmona a absces. U furunklu dolní části vestibulum naší přechází zánět i na horní ret, který bývá zduřelý (cheilitis). Furunkl nosní je onemocnění doprovázené bolestivostí, horečkou, zduřením regionálních uzlin a cefaleou. Nejvážnější komplikací furunklu je možný vznik tromboflebitidy kavernózního sinu, která je provázena sepsí a meningitidou. Přestup infekce  z oblasti nosních křídel se přitom děje přes venózní (cévní) systém, protože drobné cévky žilní ústí do vena facialis, ale i do vena angularis a tato pak do vena ophthalmica, která přivádí žilní krev do kavernózního sinu. Tato bezchlopňová komunikace může vytvořit cestu přestupu infekce ze zevního nosu do nitrolebí. Léčba furunklu nosního musí být vzhledem k možnému nebezpečí vzniku těžkých komplikací rychlá a účinná. Nejvýhodnější je celkové podávání antistafylokokových antibiotik (Oxacilin, Erytromycin aj.). Místní léčba záleží na šetrném uvolnění hnisavého čepu, tak aby hnis mohl spontánně odtékat. Snaha o odstranění hnisu tlakem na celou oblast nebo hluboké incize jsou kontraindikovány (nevhodné), protože by mohlo dojít k ještě většímu rozšíření choroby. Podpůrně lze aplikovat chladivé obklady a celková analgetika. Postižené, u kterých jsou známky vznikajících komplikací hospitalizujeme.

 Anatomie nosu 

Vyšetření nosu 

Vývojové poruchy nosu   

Krvácení z nosu

Akutní záněty horních dýchacích cest

Chronické záněty horních dýchacích cest

Nosní polypy

Záněty vedlejších dutin nosních

Změny nosní přepážky

Úrazy nosu paranasálních dutin

Poruchy čichu

Nádory horních cest dýchacích

Lidské tělo kuriozity

Jak poznat chřipku od nachlazení

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

zdroje:
kniha: Lidské tělo (Z anglického originálu The Human Body), vydavatelství Gemini 1992
kniha: Lidské tělo  (Z anglického originálu The Joy of Knowledge), vydavatelství Albatros 1985
kniha: Anatomie 1 a 2,autor MUDr. Radomír Čihák,DrSc., vydavatelství Avicenum 1988

One thought on “Kožní onemocnění nosu

  1. Dobrý den,
    dalo by se prosím podle fotky určit, o co se jedná? Asi po 6 dnech od začátku prvních potíží v nose, ve čtvrtek jsem byla na ORL, vřídek pod nosem měl už čepičku, lékařka se snažila vypustit hnis, skoro žádný nevytekl. Vevnitř neviděla nic, celé pravé křídlo nosu extrémně bolestivé, citlivé, začervenalé. Udělala výtěr, výsledek bude v pondělí. Bolest vystřeluje jakoby po nervech do pravé tváře. V noci intenzivní křečovité sevření očí, hlavně pravého, bolest pravého oka, světloplachost. Celková ochablost, nechutenství. Po Aulinu spím asi 5 hodin, pak mě bolest budí. Od čt mažu Bactroban, zatím žádná úleva, jen červené místo na křídle nosu se zúžilo a projevuje se už naskrz nosní stěnu. Dnes (sobota) na pohotovosti prý Růže-erysipel, mám brát Amoksklav, dg se mi nezdá. Byla jsem dnes na vlastní žádost na pohotovosti neurologie (vyloučit pásový opar – hranice bolestivosti končí přesně na středové čáře) – nic nezjistili. Kdo by měl udělat dg? kožní, ORL, infekční? Problém s očními svaly patří na neurologii či na oční?
    https://photos.app.goo.gl/NSkJ2W5pAx110ARi2
    S díky Hana M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *