Mazová zátka zvukovodu

Mazová zátka zvukovodu  (Cerumen obturans)

Ušní maz je tvořen mazovými žlázkami v chrupavčité části zvukovodu a je normálně odsunován směrem navenek. Jeho fyziologický význam je :

  • obstarává samočistící mechanismus zvukovodu tím, že odstraňuje oloupané epitelie z bubínku a z přilehlých oblastí zvukovodu a posouvá je navenek
  • způsobuje kyselý ochranný plášť na kůži zvukovodu
  • činí kůži zvukovodu vláčnější, mastnější a tím zabraňuje dermitidám
  • mechanicky brání vniknutí prachu a drobných cizích těles do hlubších částí zvukovodu
  • má účinek bakteriální a  fungicidní
  • svým charakteristickým zápachem odrazuje hmyz, který by chtěl vniknout dovnitř zvukovodu

Při nahromadění mazu může dojít k poruše sluchu, která se většinou projeví náhle (např.při koupání, sprchování, mytí hlavy atd.). Nemocný má pocit zalehnutí ucha, zhoršení sluchu,  může mít hučení v uchu a někdy i závratě. Při vyšetření vidíme žlutohnědou masu v různé hloubce ve zvukovodu a nevidíme bubínek. Léčba spočívá ve výplachu ucha vlažnou vodou nebo borovou vodou. Není vhodné ušní maz příliš často odstraňovat, především ne suchými ušními vatovými štětičkami. Těmito (silnými) štětičkami totiž dochází spíše k zatlačování ušního mazu hluboko do zvukovodu a k následnému poranění zvukovodu, ve kterém pak vznikají záněty.  Před výplachem ucha je vhodné několik dní kapat do ucha speciální dětský nebo olivový olej zakoupený v lékárně. Levnější variantou je použít parafínový olej z lékárny nebo obyčejný slunečnicový, který máte v kuchyni.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *