tetanie

Tetanie

Tetanie je syndrom vyvolaný obvykle extrémně sníženou hladinou vápníku v krvi a projevující se nedobrovolnou kontrakcí svalů. Častěji se používá názvu tetanický syndrom a označuje se tak soubor poruch, u nichž je v popředí zvýšená nervosvalová dráždivost, případně snížený práh dráždivosti nervového systému na úrovni periferní i centrální. Charakteristickými klinickými projevy jsou generalizované nebo lokalizované spazmy (křeče), počínající parestéziemi (nepříjemný pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže bez trvalých následků) a tonickými křečemi na akrech horních, později i dolních končetin, které se mohou šířit na obličej nebo generalizovat. Záchvat je provázen úzkostí a nevolností, bušením srdce a trvá několik minut nebo hodin, nemusí při něm být porucha vědomí, ale někdy se mohou projevit psychosomatické potíže.  Asi třetina pacientů s hypokalcemickou formou tetanie má i skutečné epileptické záchvaty. Podle převažujících patogenetických poruch děléme tetanii na:

  • primárně metabolickou tetanii: projevuje se hypokalcémii (u hypoparathyreózy a poruch vstřebávání Ca) nebo alakózou (zvracení, větší přívod alkálií, některé intoxikace). Dnes se za nejvýznamnější udává deficit magnezia.
  • neurogenní tetanie se označuje též jako spasmofilie, vyskytuje se nejčastěji jako funkční porucha  (mívají ji vegetativně labilní jedinci, bývá snížená adaptace na zátěžové situace, hyperventilace při psychické nebo fyzické zátěži). I při těchto funkčních poruchách se sekundárně uplatňují metabolické vlivy (hlavně deficit Mg, respirační alkalóza při hyperventilaci aj.). K rozlišení diagnozy je potřeba vyšetření EMG a vyšetření biochemická.

Tetanický záchvat: začíná parestéziemi (nepříjemný pocit brnění, píchání, svědění či pálení kůže) na akrech horních, později i dolních končetinách) a bušením srdce, pokračuje pocitem svírání a napětí, které může vyústit až v bolestivou tonickou křeč rukou (svírání ruky do špetky), někdy i nohou (karpopedální spasmy), může být i laryngospasmus (křeč hlasivkové štěrbiny a svěračů hrtanu se zhoršením průchodnosti hrtanu). Častý je pocit úzkosti, sevření na hrudníku, nedostatek vzduchu, nemůže se dobře nadechnout, což nemocní kompenzují hyperventilací (je druh dýchání, který je výrazně hlubší nebo rychlejší oproti normálnímu dýchání. Jejím důsledkem je rozsáhlé vypuzení oxidu uhličitého z krve a snížení jeho arteriální koncentrace pod normální hranici, zvýšení krevního pH a vznik respirační alkalózy), která však celý stav ještě výrazně zhoršuje. Může dojít i k poruše vědomí. Celý záchvat trvá několik minut i hodin. Léčba akutního stavu spočívá v aplikaci Ca= Kalcia do žíly, preventivně pravidelně podávat Ca a vitamin D, podle potřeby sedativa (diazepam) a dieta s nadbytkem mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Jako první pomoc je účinné dýchání do pytlíku (zábrana hyperventilace). Při známé příčině je nejúřinnější léčba kauzální, která je zaměřena na příčinu nemoci.

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozková příhoda

Bolest hlavy

Demence a degenerativní onemocnění

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Jak velký je mozek a kolik informací se do něj vejde

Věděli jste to o meningitidě?

Stárnutí a demence

Zajímavosti o lidském těle

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

zdroje:
kniha:“Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: “ Neurologie pro praktické lékaře“, autor Svatopluk Káš a kolektiv
kniha: „Nervové záchvaty a epilepsie“ , autor akademik Zdeněk Servít
kniha „Neurologie pro studenty lékařské fakulty“ ,autor Zdeněk Ambler

2 comments on “tetanie

  1. Dobrý den ,prosím o radu ,.. je mi 68 let,.již po několik let se mi znenadání ,točí hlava, na různá vyšetření jsem byla, na interním mi řekli-,deprese a doporučili léčbu antidepresivy, což bylo ještě horší ,přerušila jsem je.Mám zdravý jídelníček, ale stavy se mi občas vrací v podobě točení hlavy při sebemenším pohnutí,ležím v klidu je mi špatně od žaludku,jsem ospalá ,ale při zavření očí vidím hustě černé tečky ,jako lítání sazí,bylo to nedávno na noc v trvání 3 hodiny,druhý den slabo, .. špatné soustředění, závratě ,strach ,že se to opět vrátí, stále se něčím zaměstnávám,trochu to funguje, ..krevní tlak se stále mění..dolů,nahoru. Můžu mít něčeho nedostatek?Mléčných výrobků konzumuji málo ,mám citlivou slinivku…Prášky neužívám žádné.Na ušním vše OK. Děkuji s pozdravem,Pšeničková

    1. Určit na dálku příčinu Vašich potíží je zcela nemožné. Závratě mohou být způsobeny obrovsky velkým množstvím příčin, např.poruchou vestibulárního systému (ucho), neurologickými (páteř, nervy atd.), interními chorobami, psychickými potížemi aj. Doporučuji navštívit primárně obvodního lékaře, který Vás s doporučením odešle na nejrůznější vyšetření, např. na ORL, neurologii, CT popř. MR, EKG atd. Pokud máte všechna vyšetření OK a je vyloučena organická příčina vašich potíží, může se jednat skutečně o deprese a narušenou psychiku. Pak bych se pokusila hledat pomoc u psychologa. Bohužel vám asi víc neporadím. Přeji hezký den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *