narkolepsie

Narkolepsie

Je poměrně vzácné samostatné a nejspíše dědičné onemocnění, které se projevuje krátce trvajícími záchvaty imperativního spánku (někdy několik minut). Nemocný usíná náhle, někdy bez předchozí ospalosti, oproti vlastní hypersomnii (zvýšená spavost) nejen v klidu, ale i při běžné činnosti (při jídle, psaní apod.) a opět se rychle probouzí zcela osvěžen. Klasická narkolepsie se vyskytuje často společně s projevy  spánkové disociace: kataplexií (náhlá ztráta svalového napětí vedoucí k pádu. Nedochází přitom ke ztrátě vědomí.), hypnagogickými halucinacemi (též zvané nepravé halucinace,  jsou jak zrakové tak sluchové a jsou to vlastně takové sny při dosud bdělém stavu) a spánkovou obrnou. Důležitá je vždy diferencovaná diagnostika, nutno vyloučit epilepsii.

U postižených jedinců nastupuje spánek bez varování, za různých i bizarních situacích, pacient nemá čas ulehnout. Tyto stavy trvají velice krátce (sekundy až minuty), nemocného lze probudit, po probuzení se cítí osvěžený, odpočatý. Stav začíná často pádem (tzv. kataplektické záchvaty), často přichází po nějaké afektu, např. po úleku, při zlosti, smíchu či orgasmu. Patofyziologicky je pro narkolepsii charakteristický rychlý nástup paradoxního či REM spánku, způsobený pravděpodobně občasnou blokádou spojů mezi retikulární formací mozkového kmene, hypotalamem a mozkovou kůrou. Vyskytují se obvykle i jiné poruchy nočního spánku (děsivé sny, somnambulismus = náměsíčnost), projevy spánkové disociace, spánková opilost aj.

Podle etiologie rozdělujeme narkolepsii na:

  1. narkolepsii esenciální, která má familiární výskyt, začíná v pubertě či mladém věku a u níž byla prokázána porucha na na 6. chromozomu
  2. narkolepsii sekundární, u které lze prokázat různé organické procesy v hypotalamické oblasti

Léčba: spočívá v pravidelné životosprávě s dostatkem nočního spánku, dále v kombinaci medikací clomipraminem  (Hydiphen) nebo imipraminem.

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozková příhoda

Bolest hlavy

Demence a degenerativní onemocnění

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Jak velký je mozek a kolik informací se do něj vejde

Věděli jste to o meningitidě?

Stárnutí a demence

Zajímavosti o lidském těle

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

zdroje:
kniha:“Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: “ Neurologie pro praktické lékaře“, autor Svatopluk Káš a kolektiv
kniha: „Nervové záchvaty a epilepsie“ , autor akademik Zdeněk Servít
kniha „Neurologie pro studenty lékařské fakulty“ ,autor Zdeněk Ambler

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *