Otřes mozku

Posttraumatická cefalea = otřes mozku

Vyskytuje se často, většinou po úrazu hlavy, který se ani nemusí zdát vážný. Posttraumatickou bolest však vyvolat může. Ta se objevuje zanedlouho po nehodě a během následujících měsíců se většinou pomalu vytrácí. Tato zjevná souvislost pak usnadňuje určení původu takové bolesti. Někdy se však postraumatická cefalea dostaví až týdny, případně i měsíce po dané události. Bolest se většinou lokalizuje unilaterálně (jednostranně), a to na straně, kterou náraz postihl. Dalším místem, které bývá postiženo, je oblast krčních obratlů. Postraumatická cefalea mívá však i trvalý charakter (chronická). V tomto případě  se bolest šíří od šíje směrem k čelu. Podobně jako u tenzních bolestí hlavy se objevuje pocit sevření a potíže se soustředěností. Dále mohou nastat poruchy spánku, paměti nebo závratě. Stejně tak stavy nervového vypětí s častými změnami nálady. Ty poukazují na lézy (poškození), kterou se nepodařilo při první prohlídce zjistit. Nejznámější z nich je “ whiplash“, což je extenze (natažení) krku, např. při autonehodě, kdy se hlava prudce zvrátí dozadu a hned dopředu.

Posttraumatická cefalea může být způsobena nejen poraněním, ale i psychickými faktory. V těchto případech je bolest vyvolána úzkostí, která se objeví následkem nehody a stresové situace, v níž se nachází osoba, jež úraz utrpěla. Takový člověk ztrácí pocit jistoty, dostavuje se úzkost a to je živná půda pro tenzi (napětí) a bolest hlavy. Léčba posttraumatických bolestí hlavy spočívá především v prevenci. Po úrazu lékař předepíše analgetika a pacient je rychle předán, je-li to třeba, do péče fyzioterapeuta, který mu pomůže získat ztracenou mobilitu. Co se týče psychického traumatu, je vhodné se obrátit na psychoterapeuta, který může předepsat anxiolytika.

Postraumatické cefaley ve většině případů časem odezní, u osob mladšího věku a bez zdravotních potíží vymizí obvykle za několik týdnů. Někdy se však stává, že bolesti i přes odpovídající léčbu přetrvávají. V tom případě je třeba  myslet vždy na závažnější poúrazovou komplikaci a možnost syndromu nitrolební hypertenze, např. na chronický subdurální hematom. Tyto nemocné vždy doporučujeme k odbornému neurologickému vyšetření.

Přestože mozková komoce (lidově otřes mozku) je funkční a reverzibilní (úplná či částečná vratnost) porucha, objevuje se u části pacientů soubor potíží, který označujeme jako postkomoční (posttraumatický) syndrom. Většinou navazuje přímo na akutní stadium, někdy se však rozvíjí až po několika dnech po propuštění z nemocnice. Jde o bolesti hlavy, někdy jen pocit zaujatosti hlavy, závratě, nesoustředěnost, únavu, sníženou výkonnost s poruchy spánku. Existují 4 základní příčiny postkomočního syndromu:

  1. posttraumatický cervikokraniální syndrom: vzniká při současné poruše krční páteře.
  2. postkomoční potíže nejsou jen následkem mozkové komoce, ale může jít i o závažnější poranění, např. o drobnou kontuzi s traumatickým subarachniodálním krvácením.
  3. u disponovaných jedinců může vzniknout reaktivní neurastenický syndrom, který spadá do oblasti psychosomatických poruch (viz popsáno výše)
  4. pravá účelová neuróza s podvědomou nebo i vědomou snahou po odškodnění nebo jiné satisfakcei za utrpěný úraz.

Bolesti hlavy se mohou vyskytovat po lehkých a těžších úrazech hlavy, ve formě akutní i chronické a mohou mít i různé příčiny. Při déletrvajících a progredujících bolestech je třeba v diagnóze myslet vždy na závažnější poúrazovou komplikaci a možnost syndromu nitrolební hypertenze, např. chronický subdurální hematom. Tyto nemocné vždy doporučujeme k odbornému neurologickému vyšetření.Přestože mozková komoce je funkční a reverzibilní (možný návrat k normálu) porucha, objevuje se u části pacientů soubor potíží, který označujeme jako postkomoční (posttraumatický) syndrom. Většinou navazuje přímo na akutní stadium. Někdy se však rozvíjí až po několika dnech a často zase po několika dnech odezní.Někdy může přetrvávat i několik měsíců.

Hlavním příznakem posttraumatického syndromu je bolest hlavy. Ta se objevuje zanedlouho po nehodě a během následujících měsíců se většinou sama pomalu vytrácí. Tato zjevná souvislost pak usnadňuje určení původu takové bolesti. Bolest se většinou lokalizuje unilaterálně (jednostranně), na straně, kterou náraz postihl. Je pulzující a podobá se migréně bez aury. Dalším místem, které bývá postiženo, je oblast krčních obratlů. Posttraumatická cefalea může mít však i trvalý charakter. V tomto případě se bolest šíří od šíje směrem k čelu. Podobně jako u tenzích bolestí hlavy se objevuje pocit sevření a potíže se soustředěností. Dále mohou nastat poruchy spánku, paměti a závratě. Stejně tak stavy nervového vypětí s častými změnami nálady. Ty poukazují na lézy (poškození), kterou se při první prohlídce ne vždy podaří zjistit. Nejvíce úrazů postihuje krční obratle. Nejčastější z nich je „whiplash“ = extenze krku, např. při autonehodě, kdy se hlava prudce zvrátí dozadu a hned zase dopředu. Posttraumatická cefalea může být způsobena nejen poraněním, dočasně poškozujícím organismus, ale i psychickými faktory. V těchto případech je bolest vyvolána úzkostí, která se objeví následkem nehody a stresové situace, v níž se nachází osoba, jež úraz utrpěla. Takový člověk ztrácí pocit jistoty, dostavuje se úzkost, a to je živná půda pro tenzi a bolest hlavy.

Léčba: spočívá především v prevenci. Po úrazu předepisuje lékař analgetika a pacient je alespoň několik hodin sledován neurologem a chirurgem. Také je vhodná intervence fyzioterapeuta. Co se týče psychického traumatu, je vhodné se obrátit na psychoterapeuta, který může předepsat anxiolytika.

Bolest hlavy

Migréna

Dehydratace a bolest hlavy

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozková příhoda

Demence a degenerativní onemocnění

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

Zrdoje:
kniha: „100+1 přírodních rad na bolest hlavy“, autor Jarmila Mandžuková
kniha:“Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: “ Neurologie pro praktické lékaře“, autor Svatopluk Káš a kolektiv
kniha: „Bolesti hlavy“, autor MUDr. Josef Jonáš a MUDr. Vladimíra Strnadelová
kniha: „Bolesti hlavy a jak nad nimi zvítězit“ autor Ramon C. Gelabert
kniha: „Migréna“ , autor Lise Manson

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *