Lékově vázané bolesti hlavy

Lékově vázané bolesti hlavy

 

I když tomu těžko věříme, mohou být někdy i léky původci cefaley a ta časem může nabýt i chronické podoby. Objeví se banální bolest hlavy, člověk se uchyluje k analgetikům, která pro někoho mají přímo zázračný účinek. Léky na bázi paracetamolu jsou navíc většinou ve volném prodeji, to je v očích  většiny lidí řadí mezi bezpečné, a tak dochází k jejich nekontrolované konzumaci. Pokud bolest hlavy trvá, svádí to někoho dávku zvyšovat. Nejdříve stačí jedna tabletka, pak už jen dvě, posléze tři… Problém nastává, když se bolest opakuje každý den, člověk začně brát léky soustavně a maximální denní dávky dosáhne poměrně rychle. Proto lze při užívání analgetik velmi snadno upadnout do bludného kruhu. Jakmile se bolest dostaví, utiší se lékem. Ale tělo si na danou dávku velmi rychle zvykne, a chceme-li dosáhnout stejného efektu, je třeba ji zvýšit. A tak nakonec polykáme tabletek víc a víc. Nastává situace, že čím víc hlava bolí, tím větší množství léků se ji dotyčný snaží potlačit. Cefaley vyvolané léky postihují více než 3% populace (častěji ženy), a nejvíce starší osoby. Takováto automedikace může vyústit v návyk, kdy už tělo tělo svou dávku analgetik prostě potřebuje, a tak vyvolává donekonečna bolest hlavy (začarovaný kruh). Často jde o léky s obsahem kodeinu či látky na bázi opiátů.

Cefalea medikamentózního původu je charakteristická pulzující mírnou nebo středně intenzivní bolestí, pocitem bušícího kladiva, pocitem sevření hlavy do těsné přilby. Bolesti jsou tupé, difuzní, oboustranné a jsou často přítomné již po probuzení. Přidávají se poruchy koncentrace, ale i spánku, neobvyklá únava, případně podrážděnost.Užití léků může dočasně bolest potlačit a to dotyčného ubezpečí, že dělá dobře. Jediný způsob, jak tuto spirálu přerušit, je prášky přestat brát. není ovšem lehké člověka, kterého bolí hlava každý den, přesvědčit, že po jejich vysazení bolest odezní. Tím spíše, že první dny může propukat nanovo. U analgetik totiž dochází ke stejnému efektu, jako v případě drog. Když tělo přestane dostávat obvyklé denní dávky, mohou se objevit abstinenční příznaky.

Bolest hlavy však může také signalizovat nežádoucí účinek určitého léku. Některé léky totiž mají vazodilatační efekty a ty někdy vyvolávají bolest hlavy. V tom případě je nutné, aby pacient informoval svého lékaře (může jít např. o alergii  či nesnášenlivost na daný lék = nevolnost a zvracení je dalším možným nežádoucím projevem).

Bolest hlavy

Migréna

Dehydratace a bolest hlavy

Anatomie periferního nervového systému

Anatomie centrálního nervového systému

Cévní mozková příhoda

Demence a degenerativní onemocnění

Demyelinizační onemocnění

Nervové záchvaty

Infekční onemocnění nervového systému

Zajímavosti:                                            Proč se novorozenci rádi chytají prstů?

Kuriozity lidského těla

Kolik toho unese lidský hlas?

Proč hlupák neví, že je hloupý?

Proč máme hlad?

Další zajímavosti a kuriozity

Zrdoje:
kniha: „100+1 přírodních rad na bolest hlavy“, autor Jarmila Mandžuková
kniha:“Neurologie pro sestry“, autor Ivana Tyrlíková a kolektiv
kniha: “ Neurologie pro praktické lékaře“, autor Svatopluk Káš a kolektiv
kniha: „Bolesti hlavy“, autor MUDr. Josef Jonáš a MUDr. Vladimíra Strnadelová
kniha: „Bolesti hlavy a jak nad nimi zvítězit“ autor Ramon C. Gelabert
kniha: „Migréna“ , autor Lise Manson

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *